Yeni dönemde ilk toplantı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni dönemde partililerle ilk toplantısını yaptı. Davutoğlu konuşmasında 'Yunanistan'ın ekonomik krizi aşabilmesi için elimizden ne gelirse yapmaya hazırız' mesajı verdi.

Yeni dönemde ilk toplantı

Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları AK Parti kökü yüzyıllar öncesine giden bir harekettir. Bir grup çıktı erdemliler hareketini başlattı.

21. dönem milletvekillerine kurucu genel başkanımız onlara şunu söyledi "Siz parmak kaldırma makinesi değilsiniz. Milletin temsilcisiniz." Ben de aynı sözleri tekrarlıyorum: "Hiçbir vekilimiz parmak kaldırma makinesi değildir." 3 Kasım 2002 Türkiye için bir dönüm noktasıydı. Muhtar bile olamaz dedikleri kurucu genel başkanımız Mart 2003'te bu kürsüden Başbakan olarak seslendi.

Biz yasakları kıra kıra geldik. Bundan sonra da prangaları, yasakları, vesayetleri kıra kıra yola devam edeceğiz.

BM mülteci komiseri geldi. Dedi ki "Bu yıl mülteciler gününü Türkiye'de kutlamaya geldim" Dünyada en çok mülteci barındıran ülke Türkiye'dir. Bu insani çizgimizi sürdüreceğiz.

Türkiye'yi terörle anmak için uğraşanlar bir de bu çatıda olacaklar. AK Parti'nin iktidar olduğu hiçbir dakikada terörle işbirliği olmamıştır ve olmayacaktır.

Siyaset korkakların işi değildir. Türkiye tarihin öznesi olmaya devam edecektir.

CHP yüzde 41 alan partiyi görmezden gelip kendine yüzde 60 bloğu diyor.

Sayın Kılıçdaroğlu'na diyorum: Yüzde 60 diyerek kutuplaştırma dilini kullanmasın. MHP ve sayın Bahçeli zaten ilk günden kapıları kapattı. MHP'nin uzlaşmacı bir tavır takınması lazım. "Bizler yasakları, prangaları kıra kıra geldik. Bundan sonra da hiçbir yasağa, hiçbir vesayete, hiçbir prangaya izin vermeyeceğiz."

ADAYIMIZI PAZARLIK KONUSU YAPMAYACAĞIZ

"Bizim bir Meclis Başkanı adayımız var, son turun son saniyesine kadar sadece onu destekleyeceğiz. Erdemli davranış herhangi dava arkadaşını pazarlık meselesi yapmayı ahlaksızlık olarak görür. Biz Sayın İsmet Yılmaz'ı herhangi bir aşamada pazarlık yapmak için aday göstermedik" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI MÜZAKERE KONUSU DEĞİLDİR

"Nasıl Meclis Başkanlığı koalisyon ile irtibatlı değilse, Cumhurbaşkanlığı makamı da Cumhurbaşkanımız da koalisyon müzakerelerinin parçası değildir, olmayacaktır"

YUNANİSTAN'A YARDIIMA HAZIRIZ

"Yunanistan'ın ekonomik krizi aşabilmesi için elimizden ne gelirse, turizm, enerji, ticaret işbirliği alanlarında ne yapmak gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yunanistan'ın ekonomik sorunları karşısında birlikte atabileceğimiz adımları karşılıklı konuşmak üzere, hükümet kurma çalışmaları sonrasında ilk fırsatta yüksek düzeyli işbirliği konseyini yapmak üzere temasa geçeceğiz"

SURİYE KONUSU

Türkiye kendi sınırlarını koruyacak askeri kapasiteye sahiptir.

DEAŞ terör örgütün ilk terörist ilan eden ülke Türkiye'dir. Daha Musul işgal edilmemişti.

Şimdi Türkiye'ye karşı, özellikle de AK Parti'ye karşı bir algı üretmek isteyenler Türkiye'nin adını DEAŞ ile yan yana yazıyor.

Kimse bizim adımızı terör örgütüyle yan yana yazamadı, yazamaz.

Bunu yapanlar Türkiye'ye dönük uluslararası bir saldırının parçası olmuşlardır.

Kobani'den bir haftada 197 bin kişi kabul ederken etnik kimlik sormadık. Kimse bizi Suriyeli Kürt kardeşlerimizle karşı karşıya getirmeye çalışmasın.

Suriye'ye bakınca Kürt, Türkmen, Arap değil Suriye halkı görüyoruz.

Hiç kimse kaygı içinde olmasın. Biz ne Türkiye'nin oldu bittilerle karşı karşıya kalmasına izin veririz, ne de bir macereya girmesine izin veririz.

12 yıldır etrafımız ateş çemberi içinde. Bu ateş çemberi İstanbul'u, Muğla'yı, Diyarbakır'ı yakmamışsa bunun arkasında AK Parti'nin erdemli, dirayetli kadroları vardır.

Bölgedeki ateş Türkiye'ye yıllardır sıçramamışsa bunun arkasında AK Parti'nin dirayetli yönetimi vardır.

Her türlü senaryoya hazırız

Pentagon'dan açıklama: Daha önce bu seviyede görmemiştikABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, Suudi Arabistan petrol şirketi Aramco'nun tesislerine yönelik saldırıyı "karmaşık" ve "koordineli" olarak tanımlayarak, "Saldırı çok sayıda hava unsuru kullanılarak eş zamanlı gerçekleştirildi. Hedefledikleri alanları vurdular. Daha önce bu seviyede bir şey görmemiştik." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber