Yerel politikaya dönüş yok

Yerel politikaya dönüş yok

Yerel politikaya dönüş yok

       CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için adı geçen Samsun Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyon Başkanı Murat Karayalçın, bu aşamada yerel politikaya dönmeyi düşünmediğini ve aday olmayacağını açıkladı.
       Siyaseti merkez ölçeğinde yürütmek üzere yaklaşık 2 bin arkadaşıyla çalışmalar yürüttüğünü belirten Karayalçın, "Ancak ben siyasette, insanın kendisi için içinden geçirdiğiyle, siyasetin o insan için içinden geçirdiğinin aynı olmadığını, hatta çok farklı olduğunu biliyorum. Siyasette `asla' sözcüğünün kullanılmasının da doğru olmadığını biliyorum" dedi.
       TBMM'nin iki seçimin birlikte yapılması kararını son derecede yanlış bulan ve sıkıntı yaratacağı öngörüsünde bulunan Karayalçın, şunları söyledi:
       "Türkiye'de prestijli projeler ancak kent yönetimlerince uygulanmak durumunda. Yapım gücü bakımından, bir bakanla belediye başkanı arasında belediye başkanı leyhine çok fark var. Yine de merkez ölçeğinde siyaseti tercih ediyorum."
       CHP'nin milletvekili ve belediye başkan adaylarını mutlaka önseçimle belirlemesi gerektiğini söyleyen Karayalçın, olası seçim ittifaklarına olumsuz bakılmamasını istedi.

       Karayalçın, sosyal demokrat olması gerektiğini savunduğu Ankara'nın mustakbel belediye başkanına şu uyarılarda bulundu:
       "Ankara'yı uluslararasılaştırmak hedefini önümüze koymalıyız. Başkanlığım dönemimdeki hedefim Ankara - Atina farkı kapatmaktı. Çok da ilerleme kaydettik. Görevi bir dönem daha sürdürsem Atina'yı geçmek üzereydik. Ancak İnönü'nün SHP başkanlığını bırakması, şartların zorlamasıyla kendimizi bambaşka bir siyasi ortamda bulduk. SHP Genel Başkanlığı hedefim tabii ki vardı. Ancak daha ilerisi için. Yoksa o dönemde bir dönem daha belediye başkanlığına adaylığımı ilan etmiştim."
       Ankara'ya ilk kez rating yaptıran belediye yönetimi olduklarını anımsatan Karayalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:
       "Standart and Poor's Ankara ve Büyükşehir Belediyesi'ne 3B verdi. Bu ratingle Ankara tahvilleri ihraç edip uluslararası piyasalardan 600 milyon dolar finansman bulduk. Büyük projelerimizin hepsi hazırdı. Finansmanları da toplamı 3.5 milyar dolar olmak üzere hazırdı. Zaman zaman belediye başkanlığını bıraktığım için, kendilerini Melih Gökçek'e mecbur ettiğim için bana kızan hemşehrilerim oluyor. Haklılar. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı sosyal demokrat olmalı."

       Belediyelerin elinde kentteki gelir dağılımını düzeltecek enstrümanlar bulunduğunu belirten Karayalçın, hazırladığı "Doğu Kent" projesini örnek gösterdi.
       Doğu Kent Projesi'nin, Mamak bölgesinin zenginleştirilmesi amacıyla devreye sokulduğunu, villa arazilerinin parsellenip satıldığını, Mamak - Çankaya viyadük inşaatı başlatıldığını, Ankaray'ın Dikimevi'ne kadar getirildiğini söyleyen Karayalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:
       "Bütün bunlar zengin nüfusun ilgisini bölgeye çekmek içindi. Önemli ölçüde de başarılı olduk. Mamak çöplüğünün kaldırılması bizim zamanımızda planlanmış, kredisi bulunmuş, yeni çöp fabrikasının yeri saptanmıştı. Viyadük inşaatı 2 yıl önce bitmek üzere planlanmıştı. Metro, Ankaray hepsi öyle. Dikmen Vadisi projesinin diğer aşamaları durduruldu. Tüm projeler geciktirildi. Melih Gökçek'in Ankara'ya verdiği bir tek yeni proje gösterebilir misiniz?"
       Belediye başkanının, öncelikle bir kent hayali olması gerektiğini belirten Karayalçın, sözlerini şöyle noktaladı:
       "Başkan adayının ufku olmalı, hoşgörü ve hemşehrilik duygusu olmalı. Hacı Bayram Veli Hazretleri daha 1420'de Hacı Bayram Camii'ni inşa ederken, caminin bir duvarı, imparatör Agustus tapınağının duvarını cami duvarı olarak kullanmış. Bir 600 yıl önceki bu hoşgörüye, bir de sanatın içine tüküren belediyecilik anlayışına bakın. Sanata tüküren bu anlayış, Cumhuriyet'in başkentine yakışmıyor" dedi.

32 dişini kaybetti 'delirten hastalığa' yakalandıAntalya'da dişlerindeki lekelerden kurtulmak için operasyon geçiren Denizlili Sunay Öztürk (41), ardından çenesinde başlayan ağrı nedeniyle 32 dişini çektirmek zorunda kaldı. Öztürk'e, 'delirten hastalık' olarak bilinen 'trigeminal nevralji' teşhisi konuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber