Yıldız’dan termik iddialarına yalanlama

Enerji Bakanı Yıldız, Bilal Erdoğan’ın da içinde bulunduğu bir şirkete termik santral verildiği iddialarının tamamen hayal ürünü olduğunu açıkladı

Yıldız’dan termik iddialarına yalanlama

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile ilgili 3 iddianın da gerçek olmadığını söyledi.
Bilal Erdoğan’ın da içinde bulunduğu bir şirkete ihalesiz veya ihale kanunu dışında termik santral verildiği yolundaki iddiaların doğru olmadığını ifade eden Bakan Yıldız, “Birileri ortaya çıkıp, Başbakanın oğlunun da ortak olduğu şirkete kapsam dışına çıkılarak termik santral ihalesi verildiği yolunda iddialarda bulunmuş. Bunların tümü yalan. Bunlara yalan demekte bile zorlanıyorum” dedi.
İhaleler ocak ve şubatta
Halen Kangal, Seyitömer ve Hamitabad termik santrallerinin ihale edildiğini, Yeniköy, Kemerköy, Yatağan ve Çatalağzı termik santralleri de ocak şubat aylarında ihaleye çıkarılacağını anlatan Yıldız, “Geriye kalan 7 santral de daha sonra ihale edilecek. Termik santral ihalelerinden şu ana kadar 3 milyon dolara yakın gelir elde ettik. Her şeyin, yalanın da bir sınırı var. Bu konuda buyursun biri bir belge getirsin kim olursa olsun hakkında işlem yapalım. Çamur atalım izi kalsın mantığıyla bu işler olmaz. Gelelim Başbakanın da oğlunun üyesi olduğu TÜRGEV vakfının trafosuna. Herkes gibi, her kurum, kuruluş, dernek ve vakıf gibi bu vakıf da trafo isteğinde bulunuyor. Bu şekilde binlerce trafo yeri veriliyor. Bir de maden sahasıyla ilgili iddialar var. Bu da yalan. Madenle ilgili ruhsat bir sürü aşamadan, değerlendirmeden geçtikten sonra Orman Bakanlığı’nın kriterlerine göre veriliyor. Üstelik maden sahasıyla ilgili sit çalışması da devam etmektedir. Usulsüzlüğü kim yaparsa, yapıyorsa onun cezasını vermek bize düşer. Yani bazı yayın organlarında yer alan 3 iddianın 3’ü de yalandır.”

‘Irak’ın hassasiyeti dikkate alınacak’
Kayseri’de, daha önce genel müdürlüğünü yaptığı Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinde (KCETAŞ) basın toplantısı düzenleyen Yıldız, Kuzey Irak petrolleri konusunda Irak merkezi hükümetinin hassasiyetinin dikkate alınacağını söyledi.
Yıldız, “Bildiğiniz gibi 300-400 bin varille devam edecek bir transferden bahsediyoruz. Kerkük-Yumurtalık hattından geçen bir hattan söz ediyoruz. Genel bütçe dışında tutulan bir bütçeyi Iraklı kardeşlerimiz kendi aralarında yapıyor. Test çalışmalarını bitirdik. Merkezi hükümetin kendisinin tayin edeceği bir elemanla birlikte Kuzey Iraktan gelen petrol miktarı belirlenecek. Şeffaf ve güven içinde Irak’ın petrolleri dünya pazarlarına açılacak. Silopi ve Ceyhan’dan bir varil petrol dahi geçmiş olsa merkezi Irak’taki Bağdat hükümetinin haberi olacak” diye konuştu.
Halk Bankası’nın içinden geçtiği durumun süreci etkilemeyeceğini belirten Yıldız, “Her ne kadar finansman açısından etkilense bile kurumsal açıdan etkilenmeden kamu bankasındaki mevduatı Iraklı kardeşlerimizle birlikte tasarrufta olacak” dedi.

Şehit uzman çavuşun son türküsüŞırnak’ta EYP'nin patlaması sonucu şehit olan Uzman Jandarma Çavuş Kemal Sayar'ın şehit düşmeden önce çekilen videosu ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber