Yol haritası Çiçek’te

CHP, Kürt sorununun çözümü için hazırladığı yol haritasını dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunarak, parlamento çatısı altında Toplumsal Mutabakat Komisyonu (TMK), parlamento dışında ise Akil İnsanlar Grubu (AİG) kurulmasını önerdi

Yol haritası Çiçek’te

CHP, Kürt sorununun çözümü amacıyla hazırladığı yol haritasını dün genel başkan yardımcıları Faruk Loğoğlu ve Sezgin Tanrıkulu aracılığıyla TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sundu. Görüşmenin ardından bir basın açıklaması gerçekleştiren Loğoğlu, Çiçek’e, Kürt sorununun bütün boyutlarıyla çözümüne yönelik bir mekanizma, süreç önerisini ilettiklerini belirtti. Loğoğlu, önerilerinin temel unsurunun, TBMM’deki siyasi partilerin eşit sayıda göstereceği 8 üyeden oluşacak Toplumsal Mutabakat Komisyonu’nun (TMK) kurulması olduğunu bildirdi. Çiçek ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini, yapıcı bir tutum gördüklerini ifade eden Loğoğlu, komisyonun oluşabilmesi için 4 siyasi partinin “evet” demesi gerektiğini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu görüşecek
Loğoğlu, Çiçek’e önerilerini sunmalarının ardından gelişmelerin olumlu seyretmesi halinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ak Parti, MHP ve BDP genel başkanlarıyla görüşme girişiminde bulunacağını bildirdi. Loğoğlu, görüşmelerde önerilerinin gerekçelerinin daha ayrıntılı şekilde anlatılacağını, mutabakatlarının istenileceğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çiçek, mutabakat sağlandıktan sonra kendisine düşeni yapmaya hazır olduğunu, meselenin büyük ve önemli olduğunu, TBMM’nin bu konuda görüşme hakkı ve görevi bulunduğunu, o nedenle siyasi partiler kendisine oluru bildirdikleri takdirde Toplumsal Mutabakat Komisyonu’nun oluşturulması için gerekeni yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Önümüzdeki günlerde, siyasi parti liderlerinden görüşme talebinde bulunmayı düşünüyoruz.
Siyasi partilerin temsilcilerinden oluşacak 12 kişilik Akil İnsanlar Grubu (AİG) da Meclis dışındaki siyasi partilerden başlayarak, sivil toplum kuruluşları, vatandaşların görüşünü alacak, kendi önerileriyle bunu Meclis’teki komisyona iletecek. Bunun kabul görmesi halinde,-ümidimiz odur- buna ‘hayır’ demek için bir neden olmaması gerekir diye düşünüyoruz. Yıllardır ülkemizin başını ağrıtan, can kayıplarına neden olan, her gün şehit verdiğimiz, şehit ailelerinin gözyaşlarına neden olan şiddet sarmalının durması, bütün vatandaşlarımızın kimlikleri ne olursa olsun, huzur ve güven, eşitlik içinde yaşayabilmesi için TBMM’nin el koyması, elinin taşının altına koyması gerekir.”

Önünü açmak için
Loğoğlu, bu girişimin, Türkiye’nin önünü açmak için başlatıldığını; ana muhalefet partisinin iktidar partisini sıkıştırmak, kötülemek için başlattığı bir girişim olmadığını ifade etti. Loğoğlu, hedeflerini, “Bu konuda ülkenin önünü açmak, Hükümet ve bütün partilerle birlikte meselenin üzerine gitmek” diye açıkladı.
Loğoğlu, CHP’nin Çiçek’e yönelik eleştirilerinin anımsatılması üzerine, “Meclis Başkanı’na yönelik eleştirilerimiz olmuştur, bundan sonra da olabilir. Ama makamlar ve kişileri ayırmak lazım. Sayın Çiçek, Meclis Başkanı’dır, böyle bir konuda katkısını bekliyoruz” dedi.
Loğoğlu, “MHP’nin komisyona üye vereceğini düşünüyor musunuz” sorusunu, “En azından ümit ediyoruz” diye yanıtladı.

10 maddelik metin sundu
Loğoğlu ve Tanrıkulu, Çiçek’e, “Türkiye’nin temel sorunlarından olan Kürt meselesinin TBMM çatısı altında çözümü bağlamında başlatılmasını istediğimiz girişime ilişkin yazılı önerimiz bulunmaktadır” üst başlığıyla, 10 maddelik bir metin sundu.
Cumhuriyet tarihinin, Kürt meselesinin salt güvenlik eksenli politikalarla çözülemeyeceğinin kanıtlarıyla dolu olduğunun belirtildiği yazıda, “Başka seçeneklerin hayata geçirilmesi, ertelenemeyecek bir ihtiyaç olarak önümüzde durmaktır. Bu bağlamda, siyasi alanın, toplumsal barışı sağlayacak demokratik bir çözüm için yeniden düzenlenmesi ve yeni araçların devreye sokulması gerekmektedir. Bugüne kadar değişik hükümetler döneminde yapılan açılımlar istenilen sonuçları tam olarak vermemiştir. Bu olumsuz durumun esas nedeni, siyasi çözümün sadece hükümetlerin işi olarak görülmesi ve TBMM’nin yeterli ölçüde sorumluluk üstlenmemiş olmasıdır. Kürt meselesinde TBMM denetiminde bir süreç ve mekanizma oluşturulmasını gerekli görmekteyiz” görüşü ifade edildi.

Yeter ki anneler ağlamasın
Kılıçdaroğlu da, TMMOB Genel Kurulu’nda, konuyla ilgili olarak şöyle dedi: “Çözümü ürettik, Cemil Çiçek’e verdik; ‘Terörü sonlandırmak mı istiyorsunuz, yol haritamız böyle olmalı’ dedik. Ben gideceğim, bütün siyasi parti liderleri ile konuşacağım. Ne için konuşacağım, bu ülkede analar ağlamasın artık, yeter. Bunun edebiyatı da yapılmasın. Samimiysek terörü sonlandırmak konusunda herkes, bu ülkede yaşayan herkes elini taşın altına koymalı. Sen çözüm üretemedin, ben çözüm üretiyorum. Bana denebilir, ‘Ürettiğiniz çözüm yolu eksiktir, yanlıştır, tutarsızdır’. Ama ben onlara daha basit bir soru soracağım, ‘benim önerimi beğenmiyorsan sen önerini getir, ben sana destek vereceğim.”

BDP: Aynı tavrın devam etmesi lazım
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, CHP’nin, “Kürt meselesinin çözümü için TBMM bünyesinde ‘Toplumsal Mutabakat Komisyonu’ ve TBMM dışında ‘Akil İnsanlar Grubu’ oluşturulması” önerisine destek verdi. Buldan, “CHP’nin atmış olduğu bu adım önemlidir, anlamlıdır ama bunun devamının gelmesini düşünüyorum” diye konuştu

Bu meyvenin adını bilen yokEskişehir’in Beylikova ilçesinde yetişen ve tanesinin ağırlığı 1 kilogramı geçen meyvenin adı hala bilinmiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber