YSK, gerekçeli kararı bugün açıklayacak

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptaliyle ilgili gerekçeli kararını bugün açıklaması bekleniyor.

YSK, gerekçeli kararı bugün açıklayacak

YSK, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen İstanbul yerel seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığını AK Parti ve MHP’nin olağanüstü itirazları üzerine 4’e karşı 7 oyla iptal etmişti. YSK, iptale ilişkin kısa kararını 6 Mayıs günü açıklamıştı. Kurul’un kısa kararında, “Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir” denilmişti. Karar üzerine Ekrem İmamoğlu’nun mazbatası iptal edilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına da İçişleri Bakanlığı’nca, Belediye Başkan Vekili olarak İstanbul Valisi Ali Yerlikaya görevlendirilmişti.

İptal edilen seçimin ardından kısa karar yayımlanırken, kurulun gerekçeli kararı ise henüz yayımlanmadı. Geçen günlerde açıklama yapan YSK Başkanı Sadi Güven gerekçeli kararın yazımının devam ettiğini açıklamıştı. Edinilen bilgilere göre gerekçeli kararın bugün kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. Gerekçeli kararda karşı yönde oy kullanan üyelerin gerekçelerine de yer verilecek.

Ağırlığı 100 kilo, boyu 2 metreKahramanmaraş’ta baraj gölünde yakalanan 100 kilo ağırlığında 2 metre boyundaki yayın balığı görenleri şaşırttı.Onikişubat ilçesindeki Menzelet Baraj Gölü'nde yakalanan 2 metre boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki yayın balığı, bir balıkçıda sergileniyor. Balıkçı İbrahim Sarı, "Yayın balığı Menzelet Barajı'nda tutuldu.Bu bir et balığıdır ve kilogram fiyatı 40 liradır. Toplam fiyatı ise 400 lira. Keseceğiz ve kuşbaşı olarak satacağız. Yağlı ve güzel bir eti vardır kılçığı yok" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber