‘YSK’ya seçimi yenileyecek en kapsamlı delilleri verdik’

AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi ve Isparta Milletvekili Recep Özel, TBMM’de bir grup gazetecinin İstanbul seçimleri ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın açıklamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

‘YSK’ya seçimi yenileyecek en kapsamlı delilleri verdik’

Özel, Altay’ın, YSK üyelerine yönelik, “İnsan içine çıkacak yüzünüz olsun. Kızılay’da sizi yürütmezler, yüzünüze tükürürler” ifadelerine ilişkin soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: “Engin Altay’ın konuşması CHP’ye, kendisine yakışır bir çizgide. Kurul üyelerini, verecekleri karardan dolayı tehdit ediyor. Bu açık açık suç teşkil ediyor. Bunun arkasında yargıya açıkça bir tehdit olduğunu herhalde savcılarımız izleyip gereken işlemleri Altay hakkında başlatırlar. Bizi sürekli yargıya baskı yapmakla suçluyorlar. Bu ifadelere bakınca, biz mi yoksa onlar mı baskı uygulayan? Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız hiçbir zaman YSK süreci ile ilgili bir yorum yapmadı. Şeriatın kestiği parmak acımaz diyerek ‘YSK’nın vereceği karara saygılıyız’ diyor. Onların seviyesine bakın, bizim seviyemize bakın. Yargı üzerindeki baskıyı kimin oluşturduğunu, bu tehditler karşısında YSK üyelerinin de pabuç bırakacağını sanmıyoruz. YSK bir karar verecek, bu kararı sevsek de sevmesek de uyacağız. Bunu peşin peşin söylüyoruz, CHP’nin de bu karara uyacağını peşin peşin söylemesinin de yargısal faaliyette bulunan YSK üyeleri için daha bir rahatlatma olur diye düşünüyoruz. Tehdit edeceklerine çıksınlar, ‘YSK’nın vereceği karara saygılıyız’ desinler. Kimi neyle hangi argümanla tehdit ediyorsun? Sen kimsin? YSK üyeleri bir beyanat mı verdiler, tarafsızlıklarını halel getirici bir açıklamaları mı oldu? Yok. Verilmiş olan bir ara karardı. Bunu eleştirebilirsin, ama hakaret etme kimsenin hakkı da haddi de değil. Hakkında soruşturma açılmasını bekliyoruz.”

‘Kandırmaya yönelik’

Özel, bundan sonra İstanbul seçimlerine ilişkin nasıl bir takvim işleyeceğinin sorulması üzerine de, “İstanbul için büyük ihtimalle önümüzdeki hafta karar çıkar. Talebimiz açık net, seçimin yenilenmesi kararı bekliyoruz. Eğer Türkiye’de seçim hukuku seçim yargısı işleyecekse, ortada tam bir seçim yolsuzluğu var, seçimin yenilenmesi kararını mutlaka vermek durumundalar. YSK’ya bugüne kadar seçim yenileme kararı verilmesini gerektirecek verilebilecek delillerin en kapsamlısını verdik. Eğer bu delilleri yeterli görmüyorsa, bundan sonra Türkiye’de YSK’ya bu taleple gelindiğinde hiçbir delil yeterli olmaz” dedi.

“Seçim kurullarında usulsüzlük varsa onlar hakkında bir suç duyurusu var mı gündemde” sorusunu da şöyle yanıtladı: “Bulunacağız tabii. Onlar hakkında da suç duyurusunda bulunacağız çünkü verdikleri cevaba bakıyoruz, biz ne istemişiz; ‘Kaymakamlıktan gelen listeyi gönderin. Eğer kaymakamlıktan almadıysan resmi kurumlardan aldıysan onları da gönder. Eğer dışardan aldıysan bunun gerekçesini yaz gönder’ demişiz. Hiçbir listeyi göndermemişler, kaymakamlıktan geleni, resmi kurumlardan geleni göndermemişler, hatta ilçe seçim kurulunun bir tanesi özel bankadan çeşitli görevlendirmeler yapmış, bunlar kaymakamlıktan gelen listede vardı’ diye de yalan beyanda bulunmuş. Bu konuda kurul nasıl bir yöntem izleyecek göreceğiz.”

Karaköy'de tepki çeken saldırıKaraköy'de bir kadın, yolda yürüyen başka bir kadına saldırdı. Güvenlik kamerasına yansıyan olay sosyal medyada tepkiye neden oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber