YSK'dan CHP'nin ilk talebine ret

YSK, CHP'nin Ankara'da birleştirilmiş tutanakların asılmasına yönelik yaptığı itirazı reddetti

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) CHP Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, Ankara İl Seçim Kurulunca düzenlenen il birleştirme tutanak özetlerinin, "o anki durumun özetini içerdiği ve değiştirilebileceği" gerekçesiyle başvurularının reddedildiğini bildirdi.

Yakupoğlu, asılan birleştirme tutanak özetlerinin, seçim sonucu gibi algılandığını belirterek, bu yanlış algının düzeltilmesi için YSK'ya başvurduklarını söyledi.


Kurulun, tutanak özetinin asılması işleminin yasa gereği yapıldığını, ancak karar altına alınması için başvuru yaptıklarını belirten Yakupoğlu, Ankara İl Seçim Kurulunca düzenlenen il birleştirme tutanak özetinin, o an itibariyle durumu tespit eden bir tutanak olduğunu vurguladı.

Yakupoğlu, Kurulun kararında, il birleştirme tutanak özetinin, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'un 128. maddesindeki "tutanağın düzenlenmiş olması, üst seçim kurullarına itiraz için Kanunda öngörülen sürelere başlangıç teşkil etmez" hükmü gereği, itirazın başlangıcına esas teşkil etmeyeceğinin belirtildiğini söyledi.

Tuta özetinin olası değişikliklerle yeniden değişebileceğinin de kararda ifade edildiğini dile getiren Yakupoğlu, tutanak özetinin ilgili genelgeye göre düzenlendiğinin ve bulunduğu aşama itibariyle kesin sonuçları içermediğinin de kararda yer aldığını aktardı.

Yakupoğlu, bu nedenle tutanak özetlerinin o anki durumun özetini içerdiği ve değiştirilebileceği gerekçesiyle başvurularının reddedildiğini bildirdi.

ATO, yabancı temsilcilere Kalecik karası üzümünü tanıttıAnkara Ticaret Odası (ATO) Başkan Yardımcısı Temel Aktay, geçen yıl 51 firmanın 27 ülkeye yaklaşık 10 milyon dolarlık şarap ihraç ettiğini ve bunların başında Belçika ve İngiltere geldiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber