‘Yüksek Mahkeme’ Ağar’ı kurtarabilir

Faili meçhul cinayetlerle ilgili açılan davada sanık olduğu için, Susurluk davasında verilen ve cezaevinden çıkmasını sağlayan denetimli serbestlik kararı iptal edilen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar yeniden umutlandı.

‘Yüksek Mahkeme’ Ağar’ı kurtarabilir


Ağar’ın yeniden cezaevine konulması yönündeki işlemleri yapması beklenen Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Aydın İnfaz Hâkimliği de Ankara’daki mahkeme gibi denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden soruşturma veya kovuşturma geçirmesi halinde cezaevine geri dönmelerini öngören kanun maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ağar hakkında, Susurluk davasından dolayı 5 yıllık mahkûmiyet kararının infazını denetimli serbestlik hükümleri uyarınca cezaevi dışında çekerken, fail meçhul cinayetlerle ilgili dava açılmıştı.
Ağar’ın, açılan bu dava nedeniyle yeniden cezaevine dönmesine karar verilmişti. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ağar’ın cezasının infazının durdurulmasına ve denetimli serbestlikle tahliye olanların yeni bir suç işlemeleri halinde yeniden cezaevine dönmelerini düzenleyen maddenini iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yüksek Mahkeme, iptal başvurusunu yapan mahkemenin yetkisiz olduğuna karar vermişti.
Aydın 2. Ağır Ceza Mahkemesi ve Aydın İnfaz Hâkimliği’nin, üç hükümlüyle ilgili baktığı davalarda, denetimli serbestlikle tahliye olanların yeniden cezaevine girmelerini öngören söz konusu kanun maddesinin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğu ortaya çıktı. Yüksek Mahkeme, başvuruların ilk incelemesini, 28 Kasım Perşembe günü yapacak.
Yüksek Mahkeme, üç başvuruda bir eksiklik saptamazsa, dosyaları birleştirerek, daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak. Yüksek Mahkeme, söz konusu düzenlemeyi iptal ederse, bu karar Ağar’ı da etkileyecek ve yeniden cezaevine dönmekten kurtulacak.

Niğde'de sigara kaçakçılığıNiğde'de bir tırda, 11 milyon adet gümrük kaçağı makaron ele geçirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber