Geri Dön

Yurt dışı seçmen sandığa mesafeli

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyonu aşkın seçmen bulunmasına karşın gurbetçi seçmenin sandığa yeterince ilgi göstermediği ifade edildi.

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, oy verme işleminin 9’uncu gününe ilişkin güncel verileri paylaştı. Açıklamada, 15 Haziran Cuma gününe kadar 681 bin 257 kişinin sandığa gittiği ve katılım oranının yüzde 22,36’ya ulaştığı ifade edildi. Ramazan Bayramı’nın ilk günü ise 87 bin 251’i temsilciliklerde, 18 bin 125’i de gümrüklerde olmak üzere toplam 105 bin 376 vatandaşın oy kullandığı bildirildi.

Önceki seçimlere göre katılımın çok düşük olduğu belirtilen açıklamada, seçmenlerin yoğun bulunduğu 13 ülkede cumhurbaşkanlığı halk oylamasında sandıkların kapanmasına 4 gün kala 777 bin 180 kişinin sandığa gittiği, bu seçimde 681 bin 257 kişinin oy kullandığı kaydedildi. Bir önceki seçim ile bu seçimin bitmesine 4 gün kala toplam katılım karşılaştırması yapıldığında yüzde 12,34’lük azalışının görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Halk oylamasında 14 gün oy kullanılmış olup, bu seçimde toplamda 13 gün oy kullanılacaktır. Bu nedenle ilk sayıya bir gün fazla oy kullanım süresinin dahil olduğunu, sandıkların yeni açıldığı Belçika ve İsviçre’de ise halk oylamasında sandıkların 14 gün boyunca açık kaldığını göz önünde bulundurmak gerekir” denildi.

Özellikle Almanya’da sandığa gitme oranının bir önceki seçimin gerisinde olduğu kaydedildi. İngiltere’de Londra ve Edinburgh’ta kurulan sandıklarda ilk gün 8 bin kişi sandığa gitti. Üç gün boyunca ülkede toplan 70 bin gurbetçinin oy kullanması bekleniyor.

Yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında 7 Haziran’da başlayan oy verme işlemi, yurt dışında 19 Haziran’a, gümrük kapılarında da 24 Haziran’a kadar sürecek.

Bakan Soylu'dan önemli açıklamalarİçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ'da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği Elazığ'ın Mustafa Paşa Mahallesi'nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber