Zafer Çağlayan ve Muammer Güler istifa etti

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kapsamında oğlu tutuklanan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifa etti. Çağlayan'ın istifasının ardından İçişleri Bakanı Muammer Güler de istifa etti

Zafer Çağlayan ve Muammer Güler istifa etti

Bakan Çağlayan, çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için görevi bıraktığını kaydetti. Bakan Çağlayan, dün akşam Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte Pakistan'dan dönmüştü. Başbakan Erdoğan'ın gece saatlerinde de Ankara Keçiören'deki evinde bazı bakanlarla görüştüğü belirtilmişti. Çağlayan ise toplantıya katılmamıştı.

Bu sabah flaş bir açıklama geldi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifa ettiğini duyurdu. Zafer Çağlayan'ın açıklaması şöyle:

"17 Aralık tarihi itibariyle gerçekleştirilen operasyonun, hükümetimize, partimize ve ülkemize karşı kirli bir tezgah olduğu çok açık bir şekilde ortadadır. Yakın çalışma arkadaşlarımın ve evladımın da dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak için Ekonomi Bakanlığı görevimden ayrılmış bulunmaktayım."

CHP'DEN İSTİFA İÇİN İLK YORUM... TIKLAYIN

BAKAN MUAMMER GÜLER DE İSTİFA ETTİ: YAZILI OLARAK SUNDUM

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul merkezli operasyonun "Hükümete, AK Parti'ye ve ülkeye karşı düzenlenen kirli bir tezgah" olduğunu belirterek, "oğlunun da dahil edildiği çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak" için bakanlık görevinden istifa ettiğini bildirdi.
Güler yaptığı yazılı açıklamada, 17 Aralık'ta İstanbul'da gerçekleşen operasyonu "Hükümetimize, partimize, ve ülkemize karşı düzenlenen kirli bir tezgahtır" ifadeleriyle değerlendirdi. Güler, açıklamasında şunları kaydetti:
"Oğlumun dahil edildiği bu çirkin oyunu bozmak ve gerçeklerin daha açık şekilde ortaya çıkmasına imkan sağlamak için bakanlık görevinden affımıSayın Başbakanımıza aynı gün şifaen arz etmiştim. Söz konusu istifa talebimi 25 Aralık 2013 günü yazılı olarak Başbakanlık makamına sunmuş bulunuyorum."
Evinden çıkmadı
İstifa eden Çağlayan'ın bu sabah bakanlığa gitmediği öğrenildi. Erdoğan'ın bu haftanın sonuna kadar kabine revizyonunu yapması bekleniyordu. İki bakanın revizyonu beklemeden bu sabah istifa etmeleri, Erdoğan'ın Pakistan dönüşünün ardından dün gece yaptığı görüşmeleri akla getirdi.

MGK'yı beklemedi
Milli Güvenlik Kurulu'nun Aralık ayı olağan toplantısı yarın Çankaya Köşkü'nde yapılacak. Güler, içişleri bakanı olarak kurulun üyesi. Toplantıda; çözüm sürecinde gelinen aşama ile Türkiye'nin güvenlik sorunları ele alınacak. Bir yılın değerlendirmesi yapılacak. Güler, istifa ettiği için yarın yapılacak toplantıya katılamayacak. Güler'in MGK toplantısını beklemeden isitfa etmesi de dikkat çekti.

BAKAN GÜLER NELER SÖYLEMİŞTİ?

Candaş Tolga Işık, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile görüşmesini dün köşesine taşımıştı. Muammer Güler, operasyonla ilgili şunları söylemişti.
(İstifanızı verdiğinizi söylediniz. Başbakan Erdoğan ne dedi?) sorusu üzerine
17 Aralık sabahı görevden affım, görevden azlim ve istifam dahil her şeye hazır olduğumu söyledim. Başbakan da ‘Gereğini kendim yapacağım' dedi.
-Telefon konuşmasında Reza Zarrab'a bir polis müdürünü görevden alacağınızı söylediğiniz iddia ediliyor.
Olay şudur: Bir ilçe emniyet müdür yardımcısı, Reza Zarrab'ı 1 milyon dolar vermediği taktirde organizeden operasyon yaptırmakla tehdit etmiş. Bana iletti. Biz de soruşturma açtık. Sonra fark ettik ki bu soruşturma bir şekilde tıkanmış! Reza Zarrab'ın İstanbul Emniyeti'ne
bizzat başvurusu da var, bu polis müdürü tarafından tehdit edildiğini açıkça söylüyor.
-Operasyonun kilit adamı olarak görülen Reza Zarrab'ı nasıl tanıdınız?
Oğlumun 2004-2008 arasında iş yaptığı bir akrabamız var. Bu şahıs oğluma bir borç taktı! Battıklarını söyleyip senetler düzenlediler. O senetleri de ödemediler. Sonra bu çocuk Reza Zarrab'ın Çin'deki operasyonlarının başına geçmiş.
Oğlum da “Madem bunun yanında duruyor, para kazanıyor, alacağımızı tahsil edebilir miyiz?” diye düşünerek
Reza Zarrab'la tanışıyor. Budur tanışıklığımız.
EVDEKİ PARA İÇİN NELER SÖYLEDİ?
Bakan Güler, oğlunun evinde bulunan para için şunları söyledi: O paralar oğlumun Bahçeşehir'deki villasının satışından elde edilen paradır. Bütün belgeleri mahkemede ibraz edilmiştir. Satış sırasında bir ipotek sorunu doğmuş. Dolayısıyla paranın bankaya konulması halinde kaynağının gösterilmesi mümkün değil. O nedenle 1 milyon 200 bin dolarlık ipoteğin bozulmasını beklemişler.
GÖRÜŞMEDEN ÖNCE EMNİYETTEN BİLGİ İSTEDİM
Güler, 'Rıza Zarrab'la konuştunuz mu sorusuna ise şu yanıtı verdi: Görüştüm. Bana ziyaretime geldi. Hatta görüşeceğim zaman Emniyet teşkilatından bu adamla ilgili bilgi istedim. Bana yanlış bilgi verildi. "Yürüyen bir tahkikat var. Görüşmeyin" denebilirdi. Bu ağır bir

Aksaray'da trafik kazasıAksaray'da 3 gün sonra düğünü olacak oğlunun düğün davetiyesini dağıtmak için akrabalarına giden baba Mehmet Mustafa Çiftçinin (56) kullandığı otomobil, önce bir TIR'a ardından da hafif ticari araçla çarpıştı. Zincirleme kazada Mehmet Mustafa Çiftçi hayatını kaybederken, 2 kişi de yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber