09.02.2018 01:30 | Son Güncelleme:

‘Siyasi tartışmanın hiç zamanı değil’

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’dan Zeytin Dalı Harekâtı’na “Siyaseti bulaştırmayın” uyarısı geldi.

Başbuğ, “Afrin’de Mehmetçik çatışıyor, askerimiz çatışıyor, şehit oluyor. Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin tartışılma zamanları değil” dedi.

Temaslarda bulunmak üzere geldiği Adıyaman’da Zeytin Dalı Harekâtı’nı değerlendiren Başbuğ, Mehmetçiğin en ince detayına kadar planlanan operasyondan başarıyla çıkacağından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini söyledi. 
İlker Başbuğ, şöyle devam etti:  “Bu harekâtta iki durum çok önemli. Her komutan birinci olarak ‘ben bu harekâtı en az zayiatla yapayım’ diye düşünür. İkinci önemli olan husus da bu harekâtlarda orada yaşayan masum insanlar. YPG başta olmak üzere terörist isterler ki halka zarar verilsin. Halka zarar vermekten kaçınmamız lazım. Sivillere zarar vermekten kaçayım derken, şehit de verirsiniz, bu böyle zor bir harekâttır.”  Harekâta siyasetin alet edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başbuğ, Mehmetçiğin canını ortaya koyduğu böyle bir ortamda ABD’nin terör örgütü YPG/PYD’ye yaptığı yardımların rahatsız edici olduğu da belirterek “Asker çatışırken, şehit olurken siyasidir falan gibi söylemlerin zamanı değil. Mehmetçik görevi için çatışıp, kanını akıtıyor. Böyle konuların gündeme getirilmesini doğru bulmuyorum” dedi. 

Bu habere ifade bırak
  • 2Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 2Üzgünüm
Toplam Oy7