Ali Koç'tan Ersun Yanal açıklaması: Tasvip etmiyorum

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Ersun Yanal’ın Galatasaray ile oynanan derbi sonrasında yaptığı “Galatasaray’ın şampiyonluğuna engel olduk” açıklaması hakkında konuşan Koç, “Benim böyle bir şeyi tasvip etmem mümkün değil. Duyunca şaşırdım, bizi sadece biz ilgilendiririz” ifadelerini kullandı.

Ali Koç'tan Ersun Yanal açıklaması: Tasvip etmiyorum

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Nisan ayı Olağan Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.
Konuşmasına 11 Nisan günü vefat eden Can Bartu'yu anarak başlayan Ali Koç, ''Mekanı cennet olsun kendisine yakışır bir uğurlama töreni yaptığımızı düşünüyorum. Basketbol ve futbolda ilk ve tek olan belki de hiçbir zaman kırılamayacak rekorları temsil ettikleri ve her şeyden önemlisi iyi bir insan olarak sadece Fenerbahçe'nin değil tüm spor camiasında taht kuran efsanemizi unutmayacağız. İlk yönetim kurulu toplantısında alacağımız karar ile Can Bartu'yu ölümsüzleştirmek için heykel yapmak için karar alacağız. Sizinle burada Şubat ayında buluştuğumuzda çok üzücü bir devre geçirdiğimizi ve tüm sorumluluğun bizde olduğunu ifade etmiştim. Bugün de sorumluk bizdedir. Ancak Şubat ayında konuştuğumuzda sizlere ikinci yarının çok daha iyi geçeceğini ifade etmiştim. 5 nokta atış transfer yaptığımızı söylemiştim. Daha iyi bir Fenerbahçe göreceğimizi arzu ettiğimizi ifade etmiştim. Bununla beraber ilk yarıya göre daha iyi bir puan toplamış olabiliriz ama hiçbir şey ifade etmiyor. Evet iyi çalışıyoruz iyi mental yükleme yapılıyor taraftarımız sağ olsun iyi destek veriyorlar. Alanya maçına kadar Fenerbahçe'yi yenmek daha zor oluyordu daha fazla kazanıyorduk ama Alanya maçının ikinci yarısında bu argümanları sunamıyorum. Ne yazık ki şu an istediğimiz noktada değiliz. İstediğimiz nokta bugün geldiğimiz noktada sıralamayı daha rahat yerde olup önümüzdeki sezon kullanmak istediğimiz gençlerden daha fazla yararlanmaktı. 5 maçımız kaldı tarihe kötü bir şekilde girmek istemiyorsanız bu camiayı bir nebze olsun mutlu etmek istiyorsanız son 5 maçı kazanın artık top sizde biz size inanmak güvenmek moral veririz dedik. Bu akşam da uzun süredir sahamızda yenilmediğimiz Trabzonspor'u misafir ediyoruz. Umarım bu arzu ve temenni bu maçla başlar. Alınacak pek ders çok var. Mazereti hiçbir zaman üretmedik. En önemli ders çok fazla değişikliği aynı anda yapmamız. Önümüzdeki sezonun planlarının daha iyi yapılması ve daha arzulu mücadeleci takımı önümüzdeki aylarda kurmak bunun için çalışmalar görüşmeler yapılıyor. Oyuncular belirlendi. Hocamızın isteği doğrultusunda oyuncuların listesi belirlendi" diye konuştu.
"OBRADOVİC ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMAYA DEVAM EDİYOR"
Fenerbahçe Beko'nun 5'inci kez üst üste Euroleague'de Final-Four'a kaldığını hatırlatan Koç, "Obradovic, ekibi ve oyuncuları sağ olsunlar bizleri gururlandırmaya devam ediyorlar. Bir kez daha, 5'inci kez Final-Four'dayız. Bu sene bu başarıları sağlarken rekor kırdık. İç sahada 15'te 15 yapan EuroLeague tarihindeki ilk takımız. 25 galibiyet alıp Final-Four'u a en çok galibiyetle giden takım olduk. Çok zor bir Zalgris deplasmanından geldik. Müthiş bir baskı vardı ama buna rağmen ciddi sakatlıklarımız oldu. Her şeye rağmen Obradovic şapkadan tavşan çıkarmaya devam ediyor. Umarım İspanya'dan kupayı getirebiliriz. Bunu söylerken Efes'e de başarılar dilemek istiyorum. Tarihte ilk defa iki Türk takımı Final-Four da olacak. Ligde de hedefimiz lider bitirmemiz söz konusu. Ligde oynadığımız son 72 iç saha maçının hepsini kazanmışız. Dolayısıyla bir kez daha Obradovic'i, oyuncuları, teknik kadroyu tebrik ediyorum. Oyuncuların çok ciddi maliyeti var. Biz yönetim olarak ekonomik şartlarımız ne olursa olsun dengeleri sağlamak durumundayız. Hiçbir yönetimin bu başarılardan geri adım atma lüksü yok. Erkek basketboldaki açığımız futboldaki açığımızın yarısına eşit değerde" ifadelerini kullandı.
"ÜNİVERSİTE KURMAK İÇİN FİNANSAL CEPHANEMİZ YOKTU"
Fenerbahçe Üniversitesi'nin yapılan iş birliği ile Ekim ayında eğitime başlayacağını belirten Koç, "Fenerbahçe Kulübü bir vakıf kurdu ve Yüksek Öğretim Kurulu tarafından üniversite kurulması sağlandı. Geçen sene eğitim vermesi planlanıyordu, yönetim değişti. Biz geldiğimizde konuyu irdeledik kontenjan katalogları yayınlanacaktı ama baktık ki elimizdeki imkanlarla Fenerbahçe'ye yakışır şartlarda eğitim sağlanamayacağını gördük. Bir üniversite kurmak için finansal cephanemiz yoktu. Üniversite için nasıl bir kaynak toplandığına baktığımızda 1.4 milyon toplandığını gördük. Eski yönetim için Vefa Küçük dışında bir lira bağış yapan yoktu. Bizim o sene üniversiteyi hayata geçirmemiz söz konusu değildi. Üniversite faaliyetlerine başlayamadığımız tarihte vakfa vakfettiğiniz tarihte başlayamazsanız hami üniversiteye devri söz konusuydu yani Boğaziçi Üniversitesi'ne. Mevcut şartlara bunu kendimizin yapması uygun değildi. Hami üniversiteye devretmek de olmazdı. 3'üncü seçenek olan iş birliği üzerinde yoğunlaştık. Bu arada bizimle pek çok iş birliği yapmak isteyenler oldu. Medicana Grubu ile işbirliği yapmaya karar verdik. Yaptığımız iş birliği anlaşması ile Eklim ayında Fenerbahçe Üniversitesi eğitime başlayacaktır. Ataşehir'de bulunan binamızda faaliyete geçecektir" diye konuştu.
"DAVA İLE İLGİLENMİYORUZ ALGISI YARATILDI"
3 Temmuz davası ile ilgili de konuşan Koç, "Üzülerek görüyorum ki sanki biz bu dava ile ilgilenmiyoruz algısı yaratıldı. Biz tribünlere oynamadan hukuki boyutta her konuyu yürütüyoruz. Ne yazık ki 2 dava da yeterince hızlı devam etmiyor. Son haftalar ile yaptığımız görüşmelerde beklentilerimiz bir nebze olun iyi seyretmeye başladı. 2019 sonuna kadar kumpas davası sonuçlanacağı yönünde geri dönüşler aldık. Bizim kulüp olarak müdahil olmadığımız için duruşmalarda aktif olabileceğimiz söz konusu değil. Dahil olan kişiler de kendi avukatları ile takip ediyorlar. Bu hafta sürecin hızlanması için müdahil olan avukat ve eski yönetim kurulu üyelerimize yazı yolladık. Ancak 2 davanın da bu kadar yavaş ilerlemesi mantıkla izah edilebilecek bir şey değil. Fenerbahçe'nin itibarının geri iadesi bu yaşananlar sonrasında resmiyete kavuşması anlamında gerekmektedir" dedi.
Finansal yapıdaki bozukluk için yola çıktıklarını ve görevi devraldıklarını dile getiren Ali Koç, ''Bazı kesimler bizi enkaz edebiyatı yapmakla suçluyor, bunu şiddetle reddediyorum. Bizim sorumluluğumuz sizlere doğruları aktarmaktır. Bu zamana kadar sizlere ne söylendiyse onları alıp kabul etmişsiniz ama işin alsı öyle eğil. Camianın içinde olduğu durumu en şeffaf haliyle aktarmaya gayret gösterdik. Dışarıdan asıp kesmek, ahkam kesmek kolay ama ben seçim süreci boyunca dedim ki; bazen kazanıp kaybedersiniz bazen de kaybedip kazanırsınız'' diye konuştu.
"SEÇİM TAM ZAMANINDA OLMUŞ"
Fenerbahçe Spor Kulübü'nde seçimin tam zamanında yapıldığını aktaran Ali Koç, ''Seçim 3 veya 6 ay sonra olsaydı da camianın ne durumda olduğunu anlayabilseydiniz. Seçim tam zamanında olmuş. 2 döneme ihtiyacımız var dememizin nedeni bu olayı düzlüğe çıkarabilmek içindi'' şeklinde konuştu.
"ESKİ YÖNETİCİ HACİZ İŞLEMLERİ YOLLADILAR DİYOR YA CAR CAR, ONLAR BİZE DE GELDİ"
Yönetim olarak 2 döneme ihtiyaçları olduğunu anlatan Koç, "Bu gidişatı düzlüğe çevirmek için dört ayaklı bir stratejimiz var. Hemen, acilen kısa vadede 2-3 ay içerisinde mevcut hükümlülükleri yerine getirebilmek nefes alabilmek için sıcak para ihtiyacımız vardı. İkinci aşamada kitlesel destek kampanyası. Söylemesi basit ama gerçekleştirmesi kolay değil. Birinci aşamayı gerçekleştirdik. Fenerbahçe Spor Kulübü'ne Türkiye tarihinde hiç görülmemiş bir hibe yapıldı derneğimize. Dernek sermaye artırımı yaptı. Küçük hissedarlarımız yüzde yüz katkı sağlayarak sıcak para girişini arttırdılar. Düşük maliyetli yeni kredi sağladık ve yeni sponsorluklarla 122 milyon Euro'luk giriş sağladık kulübümüze. Bunu yaparken mali tedbirleri de aldık. Biz geldiğimiz zaman 97 milyon liralık, 100 gün içerisinde ödenmesi gereken factoring borcu vardı. İş o kadar bitmişti. 52 lira harcamak için 48 lira maliyeti olan factoringler yapılmış ve bu insanlar haciz işlemlerine başladılar. Eski yönetici haciz işlemleri yolladılar diyor ya car car, onlar bize de geldi. Biz bunları savaşarak kavga ederek 1 seneye yaydık ve faizi yüzde 22 ye indirdik. Eski yönetimin davalarını da kaldırdık ve bir de çıkıp konuşuyor. İstediği zaman kamuoyuna açık yerde konuşmaya hazırım. Her ay 75 milyon-100 milyon açığımız var. Gelir görünen rakamların çoğu bankaya gidiyor. Marttan sonrasını göremiyoruz dedik ve öyle oldu. Biz geldiğimiz zaman bizim sağladığımız sıcak paranın bir kısmı eski yükümlülüklere gitti. Bizden önce 14.5 milyon Euro futbolcu maaşı vardı. Biz gelir gelmez bunu ödemek zorunda kaldık. Vergisi, menajerdi 42 milyon Euro geçmiş dönemden kalan yükümlülükleri getirmek zorunda kaldık. Keşke gelip buraya konuşsalar, bizim dediklerimizin yalan olduğunu söyleseler" dedi.
"FENEROL BÜYÜK BİR PLANIN KÜÇÜK BİR ADIMIDIR"
Başkan Ali Koç, FENEROL projesi hakkında yaşanan olaylar ile ilgili de konuştu.
Ali Koç, ''Bu proje futbol takımı kötü gidiyor diye devreye alınmış bir proje değildir. Bu büyük bir planın küçük bir adımıdır. Bizim hedeflediğimiz rakamlar telafi edilemeyen rakamlar. Ulaşsak dahi nefes aldıracak bize kısa vadede. Bu önceden belirlenmiş planlanmış tasarlanmış binlerce gönüllünün sahiplendiği bir kampanyadır. Aslında biz buna teşebbüs bile etmememiz gerekirdi. Başka kulüplerin destek kampanyalarını gördüğümüz zaman yanına yaklaşmamamız gerekirdi. Ama bu işe girdik. Haritamız stratejimiz olduğu için girdik ama daha da önemlisi biz biliyoruz ki biz Fenerbahçe'yiz. Söz konusu Fenerbahçe olduğu zaman Fenerbahçelilerin maddi ve manevi fedakarlıkları hiçbir camia ile kıyaslanamaz" diye konuştu.
"12 MAYIS'I 13 MAYIS'A BAĞLAYAN GECE İFTAR SAHUR ARASINDA BİR PROGRAM YAPACAĞIZ"
FENEROL kampanyasında 22'nci günde olduklarını ve kendileri açısından son derece motive edici bir süreç olduğunu kaydeden Ali Koç, ''Miktar olarak bir rakam vermeyeceğim. 12 Mayıs'ı 13 Mayıs'a bağlayan gece iftar sahur arasında bir program yapacağız. Bu kampanyada 500 bin kişiye varmak üzereyiz. Sizlerden ricam 'mali kurtuluş savaşı' olarak adlandırılan sürece; FENEROL kampanyasına destek olmanız ve etrafınıza yaymanız gerekiyor. Basketbol maçına giderken destek olmak isteyen bir üyemiz beni çekti kenara 'internet falan beni ne uğraştırıyorsunuz' dedi. Böyle bir sıkıntınız varsa telefon edin geri kalanını bize bırakın biz size ulaşacağız. Bu projenin çok da önemli bir rolü var. Şampiyonlar Ligi'ne katılımı doğrudan etkilemektedir. UEFA ile 2016 yılında 3 yıllık bir anlaşma yaptık 2019 yılında bitiyor. Bizim en fazla 30 milyon Euro zarar etmemiz gerekiyor. Bunun üstüne çıktığımızda çeşit çeşit yasaklar cezalar var. 31 Mayıs'a kadar ne kadar destek toplasak bunları gelir olarak yazdırabiliyoruz. Devletimiz, hükümetimiz bir inisiyatif kullandı. Doğru yapıldı ama yanlış yerlere çekildi. Devlet bunu gördü. Bu gidişatın iyi olmadığı gördüğü için TFF ve Ziraat Bankası önderliğinde Süper Lig'deki takımların borç yapılandırması için bir proje başlattı. Bu bizim mali özgürlüğümüz için çok önemli'' diye konuştu.
Ali Koç, Bir Galatasaray taraftarının FENEROL kampanyasına 500 bin TL gönderdiğini açıklamasından sonra çıkan haberlere cevap verdi. FENEROL kampanyasına destek olan Galatasaraylının İnan Kıraç olmadığını söyleyen Ali Koç, parayı gönderen kişinin ismini vermeyeceklerini dile getirdi.
"BİZ GELDİKTEN SONRA YARDIMCI OLAN FACTORİNG ŞİRKETLERİ VARDI"
Başkan Ali Koç, "Biz geldiğimiz zaman 97 milyon liralık, 100 gün içerisinde ödenmesi gereken faktoring borcu vardı. İş o kadar bitmişti. 52 lira harcamak için 48 lira maliyeti olan faktoringler yapılmış ve bu insanlar haciz işlemlerine başladılar'' açıklamasının yanlış anlaşıldığını kaydederek, ''Faktoring şirketlerinden bazıları alınmışlar. Biz geldikten sonra yardımcı olanlar vardı. Ama benim bahsettiğim bir tanesiydi. Fenerbahçe ile işbirliği yapanlar arasında sadece bir tanesiydi" şeklinde konuştu.
''ERSUN YANAL'IN SÖZLERİNİ TASVİP ETMİYORUM''
Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal'ın "Galatasaray'ın şampiyonluğuna engel olduk" sözlerine cevap veren Ali Koç, "Eleştirinize aynen katılıyorum. Benim böyle bir şeyi tasvip etmem mümkün değil. Duyunca şaşırdım, bizi sadece biz ilgilendiririz" dedi.
''STAT İSMİNİN DEĞİŞMESİ BANA UYAR''
Bir üyenin stadın isminin Mustafa Kemal Atatürk olması yönünde değişikliğe gidilmesi şeklindeki açıklamasını değerlendiren Ali Koç, "Fenerbahçe stadının ismi değişmeli. Beni tanırsanız bundan daha fazla isteyeceğim bir şey yok. Stadın isminin Mustafa Kemal Atatürk olması bana uyar" şeklinde konuştu.

Burhan Karaçam: Geçmişten gelen yüklü borçlar olmasaydı...

Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Yüksek Divan Kurulu Nisan ayı Olağan Toplantısı'nda açıklamalarda bulunan Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, üyelere konsolide gelir-gider tablosunu açıkladı.
2017 yılı sonu itibarıyla 598 milyon TL dönem zararı olduğunu kaydeden Karaçam, 2018 yılında gelirler toplamının 763 milyon TL'den 1 milyar 269 milyon TL'ye çıktığını dile getirdi. 2018 yılında 82 milyon TL faaliyet karına geçildiğini belirten Karaçam, ''Geçmişten gelen yüklü borçlar olmasaydı bu seneyi faaliyet karıyla kapatacaktık. Toplam sene sonu zararı 559 milyon olarak görünüyor. Bu tabloyu ilk defa sizlere yönetim tarafından tüzük yükümlerine uygun olarak size sunuyoruz. Sadece derneği değil tüm kulübü görüyorsunuz'' dedi.

Nevzat Dindar: 'Onyekuru Galatasaray forması giyer'

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber