Alp Yalman'dan Ünal Aysal, Adnan Polat ve çilek açıklaması

Alp Yalman, yönetim kurulu listesini tanıttığı toplantıda konuştu.

Alp Yalman'dan Ünal Aysal, Adnan Polat ve çilek açıklaması

Galatasaray Kulübü'nde 25 Ekim'de gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurul öncesi başkan adaylarından Alp Yalman, yönetim kurulu aday listesinde yer alan isimlerle birlikte medya mensuplarının karşısına çıktı.

Zorlu Center'da bulunan Raffles Hotel'de gerçekleştirilen basın toplantısına, kulüp eski başkanları arasında yer alan başkan adayı Alp Yalman ile yönetim kurulu aday listesinde yer verdiği M. Taner Aşkın, O. Nasuhi Sezgin, Işın Çelebi, Levent Nazifoğlu, Mehmet Dedeoğlu, Alper Narman, Aydın Yardım, Abdullah Kavukçu, Erdal Aslan, Mehmet Altıoklar, Levent Karadeniz, Can Natan, Erdem Keçeci ve Erol Türk katıldı, ABD'den bugün öğle saatlerinde geleceği bildirilen Dikran Gülmezgil ise yer alamadı.

Konuşmasına, Galatasaray Kulübü'nün içinde bulunduğu olağanüstü durum ve istikrarsızlığa yol açan belirsizlikten ötürü göreve talip olduklarını dile getirerek başlayan Yalman, şunları kaydetti: "İstikrar, şeffaflık, güven ve işbirliği ortamını yaratmak için buradayız. Geçici bir süre için gelmiyoruz. İş yapmaya ve sorunları çözmeye geliyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarım ve ben, Galatasaray'ın sorunlarını çözebilecek bilgi ve tecrübeye sahibiz. Öncelikli anlayışımız, Galatasaray camiasına ve sizlere hiçbir konuda yalan söylememek olacaktır. İlişki içinde bulunduğumuz tüm kurum ve kuruluşlara karşı dostane bir tutum sergileyeceğiz. Vereceğimiz tüm söz ve taahhütleri zamanında yerine getireceğiz."

- "Kötü bir finansal miras devralıyoruz"

Galatasaray Kulübü'nün içinde bulunduğu mali durumla ilgili karamsar bir tablo çizen Yalman, "Maalesef son derece olumsuz bir mali tabloyla karşı karşıyayız. Kötü bir finansal miras devralıyoruz. Finansal açıdan sürdürülemez olan bu süreci, kalıcı başarıya kaynak yaratan, etkin mali yönetim ve iç denetim mekanizmalarının çalıştığı, Galatasaray markasını, dünya markası haline getiren bir strateji ile değiştireceğiz. Finansal kritere, UEFA kriterlerine, SPK kriterlerine uygun hale geleceğiz" ifadelerini kullandı.

Alp Yalman, kulübün taşınmazlarıyla ilgili elden çıkarma gibi bir planları olmadığına dikkati çekerek, şunları söyledi: "Mevcut borçları yönetilebilir hale getirme politikası uygulayacağız. Pazarlama ve mağazacılık birimini verimli hale getireceğiz. Yeni gelir kalemleri oluşturup, devam eden tüm sportif, idari ve mali sözleşmeleri gözden geçireceğiz. Kulüp lehine revizyon arayışına gireceğiz. Futbolda, kurucumuz Ali Sami Yen'in felsefesinden asla ayrılmayacağız. Başarısını kanıtlamış, uluslararası modelleri örnek alarak, futbol altyapılarımızı geliştireceğiz. Türk Telekom Arena'nın gerekli bakım ve onarımlarını yapacağız. Ulaşım sorunlarını gidermek için ilgili mercilerle gerekli tüm girişimleri yapıp, konunun takipçisi olacağız. Taraftarlarımızın maç günleri yaşadığı sıkıntıları gidermek için gerekli uygulamaları yapacağız." Yalman, amatör branşlara da değinerek, "Basketbol, voleybol ve tüm branşlarımızı, Avrupa'da bize yakışır mücadeleler sergilemeleri için hazırlayacağız. Ayrıca, Galatasaray Tarih Araştırmaları Enstitüsü'nü de hizmete açacağız. Tüm bu hedefleri hayata geçirirken, en büyük zenginliğimiz olan insan kaynağımızdan da en etkili bir şekilde faydalanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Galatasaray Kulübü'nde 3 dönemde 6 yıl başkanlık yaptığını, 14 yıl da yöneticilik görevlerinde bulunduğunu hatırlatan Yalman, "Amacım, bu 20 yıllık yöneticilik hayatımda ve tüm yaşantım boyunca edindiğim Galatasaray tecrübemi, genç arkadaşlarıma aktararak, bir ekip ruhuyla sorunları çözmek, yeni zaferler yaşamaktır. Allah yolumuzu açık etsin" diye konuştu.

BASIN MENSUPLARININ SORULARI..

Soru: G.Saray'ı yönetmek için talip olduğunuzu söylüyorsunuz. 8 aylık kesit var ve sıcak paraya ihtiyaç olan süreç. Bunu nasıl yapılandıracaksınız?

-Biz en azından yapabileceklerimizi 2016 Mayıs'ına kadar yola koyacağız. Bunu da göreceksiniz.

Soru: Aziz Yıldırım'la ilgili söylerinizin ardından sosyal medyada tepkiler oluştu. Bunun arkasında mısınız.

-Galatasaray hiçbir kulüple düşman olmaz. Her kulübün dostuyuz, yakınıyız. Rekabetin nefretle karıştırmıyor olmak lazım. Spor müsabakaları seyircilerin keyif alarak takip edileceği bir yerdir. Bunlara ancak tüm bu spor dünyasından olanların el uzatmaları örnek olabilir. Aksini düşünmek doğru değildir.

Soru: Seçildiğiniz takdirde Prandelli ile devam edecek misiniz. GSTV ileyaptığınız röportajda Suada'ya gitmediğinizi ifade ettiniz. Buralar sorunlar mı var?

-Oturacağız, konuşacağız. Prandelli Galatasaray'ın antrenörü. Onun düşünceleri nedir? Galatasaray'ı daha iyi günlere götürecek niyette midir? Tüm bunları konuşacağız. Gelir gelmez mukaveleleri değiştirecek değiliz. Fatih'e (Terim) canım sıkılmışsa Prandelli'ye de bunu yapacak değiliz. Görevden almayı düşünmüyorum.

-Suada olduğu tarihten bir yana benim içim oraya gitmek istemiyor. Onun için söyledim. En önemli tarafı da Galatasaray Genel Kurulu da buranın Galatasaray Adası olmasına karar verdi. Bunun dışında bir şey söylemek doğru olmaz.

Soru: Galatasaray'ın kaybolmakta olan örf ve adetler konusunda atacağınız ilk iki adım nedir?

-Teşekkür ederim. Bana hizmetimi bu kadar uzattıkları için teveccüh borçluyum. Galatasaray'a olan hizmetim de hiç bitmeyecek. Kardeşliği, dostluğu pekiştireceğim dersem haksızlık etmiş olurum. Galatasaray'da bu tarz şeyler hiç kaybolmaz, bunlar özel şeyler. İç barış dış barış bunlar kulübün yapısında var. Atacağımız ilk adımlar yere basan adımlar olacak. İlk adımlarımız mali portreyi daha sağlam çıkartmak. O kadar bozuksa kulübü yaşanabilir hale getirmenin adımlarını atacağız.

Soru: Mali söylemler Alp Yalman'ın söylemleri değil. Borçları nasıl aşağıya çekeceksiniz? Somut projeler gerekiyor sanırım.

Yapacağımız şeyleri yapmadan evvel çok fazla söyleyen biri değilim. Yapacağız yoluna koyacağız diyorsak da yapacağız. Nasıl yapacağımızı ancak o sürede anlatabilirim. Bunlar her dakika paylaşılacak şeyler olmayabilir. Transerde de bu böyle. Galatasaray'ıun menkul değerlerini daha üst seviyeye taşıyacağız. Herhalde atacağımız adımları da daha realist, ekonomik ve savruk olmadan yapmaya gayret edeceğiz.

Soru: Bilirlişi raporunda çatı yapımına engel bir durumun olmadığı belirtiliyor. Göreve geldiğinizde bu konuda ne yapacaksınız?

Arena'daki stadın çatının kapanmasıyla ilgili zaten bir sorun yok. Galatasaray'ın vermiş olduğu bir imza var. Onu da ele alacağız. Gerekli zamanda onu da yerine getireceğiz.

Soru: Galatasaray son dönemde kurumsallaşma ile ilgili çok fazla vakit geçirdi. Bu yapı devam edecek mi?

- Kurumsallaşma derken bunun belli tarifleri olmalı. Muhtemelen efektif bir yönetim olması lazım. Kurumda yer alan insanların performansları doğru ortaya koyuyor olması lazım. Tüm kurumlarda bu böyledir. Sportif olarak bakıyorsanız en yukarıda mücadele ediyor seviyede tutumak olmalıdır. Bunlar yerine getirilmesi gerekli şeyler.

Soru: Faruk Süren, Mehmet Cansun, Adnan Polat gibi isimler yönetiminizden gelip başkan oldular. Böyle bir adayınız var mı yeni yönetiminizde?

- Bir defa hepimiz genciz (gülüyor). Galatasaray'da da ancak insanlar belli görevlere Galatasaray'a verdiği katkıyla aday olurlar. Bu böyle oldukça herkes bu göreve gelebilir.

Soru: Mali yönden alınacak tedbirlerle ilgili konuştunuz. Sportif açıdan da bir beklenti var. Derwall'i getirerek bir devrim yapmıştınız. yeni dönemde buna benzer bir şey yapacak mısınız?

Galatasaray'da İlic vardı. Sezon açılmadan bırakıp gitmişti. Derwalli gel biiz şampiyon yap diye getirmedik. Futbolu düzenlemek, Avrupa'daki futbol düzenini buraya adapte olmasını sağlamak için getirdik. Bugünkü durumun o zamankinden benzer tarafları yok değil. Futbol da Galatasaray'ın hiçbir zaman hak ettiği yerden aşağıda olacağını hiç düşünmüyorum. Kimse merak etmesin.

Soru: Adnan Polat'ın ibrası hakkında ne düşünüyorsunuz. 2011 yılında haksızlık yapıldı mı?

-Arkadaşlarım da biraraya gelirken Galatasaray'ı nasıl daha iyi seviyeye getirebileceğimize baktık. İnançla yola çıktık. Adnan, diğer arkadaşlar gibi benim zamanımda yönetimimdeydi. Benim dostumdur. Herkes gibi dostumdur. Galatasaray'da başkan iken Duygun hoca da Divan Başkanı'ydı. Fikir alışverişinde bulunur ama kimsenin gölgesi olmayız.

Soru: Aysal ve yönetiminin futbolla ilişkisi için neler söylersiniz. Bu sorunların üstesinden nasıl gelmeyi düşünüyor musunuz. Cenazelerde bile Fatih Terim'le tokalaşma vs olmuyor. Onun gönlünü almayı düşünüyor musunuz?

-Geçmişle ilgili konuşmayı fazla sevmiyorum ama Fatih'in gönlü zaten Galatasaray'ladır. Gönlü bizde olanın gönlünü niye alalım. Ünal, yanlış yapmıştır yapmamıştır diye bir şeyi bana sormayın. Galatasaray'la şampiyon olmuştur bunu nasıl göz ardı edersiniz.

Soru: Aysal yönetimiyle ilgili türlü iddialar var. Adnan Polat dönemini inceleme altına almıştı. Sizin de Aysal dönemiyle ilgili böyle bir planınız var mı?

-Bizim düşüncemiz. Ünal'ın hesaplarını değil, Galatasaray'ın hesaplarını incelemek. O tablolara ihtiyacımız var ki atacağımız adımları hesaplayalım.

Soru: Fenerbahçe, 1 milyon üyeden bahsediyor. Galatasaray'da ise 6 bin civarı üye var. Üyelik şartlarının değişmesi gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu konuda liseden mezun olmanın başkanlık için kriter olması olayını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Kulüpteki herkes birbirinin dostudur kardeşidir. Kimse bir kulübe üye olmaya mecbur değildir. Üye olduktan sonra herkesi birtakım görevler düşüyor. Yanındaki üyelere ve kuruma karşı görevler vardır. Taraftar olmak daha başka bir şeydir. Araştırmalar Galatasaray'ın 20 milyon civarı taraftarı olduğunu söylüyor. Galatasaray kulübünün 20 milyon üyesi olabilir mi?

Soru: Şansınızı nasıl görüyorsunuz?

-Galatasaray kendi kaderini gayet rahat çizebilecek camiadır. Anketlere çok fazla itibar etmiyorum. Galatasaray'ın aklı selim'i kendini gösterecektir.

Soru: Seçildiğiniz takdirde şampiyonluk gelir mi?

-Galatasaray şampiyonluklara alışık bir kulüptür. Yönetimlerin görevi takımlarını şampiyon olacak seviyelerde tutmak olacaktır.

Soru: Galatasaray kulübünde çalışan profesyonel ekiple devam etmeyi düşünüyor musunuz, yoksa sadece yönetimle mi devam edeceksiniz?

-Galatasaray kulübünde görev yapanlar, çalışanlar var. Onlarsız bir düzen düşünülebilir mi? Antrenörün yerine geçebilecek kimse yok.

Soru: Takımla birlikte idmanlara çıkan ama maliyeti 20 milyon euro'yu bulan isimler var. Bunu kısa sürede çözebilir misiniz

-Problem varsa, problemleri çözmek için göreve talip olduk. Hangi sürede çözeriz, en kısa sürede çözeriz yapılacak bir şey varsa...

Soru: Sabri Sarıoğlu kadroda bulunmuyor. Göreve gelirseniz Sabri konusunda girişimde bulunacak mısınız?

-Sabri'nin neden orada olduğunu bilmiyoruz. Nedenini bilirsek yapılacak şey daha kolay olur. Resmen bilmiyorum.

Soru: Sayın Başkan Ünal Aysal borçlar konusunda algı yanılması var demişti. Sizin söylediğiniz tablo Galatasaray'ın 8 ayda 60 milyon dolara ihtiyacı var diye konuşuluyor. Gençlere yatırım yaparak Galatasaray'ın transfer bütçesiniz realize etmiştiniz. Bu tarz bir transfer politikanız olacak mı. Kafanızda isim var mı?

- Tabiki Galatasaray'ın ve tüm kulüplerin yarını altyapı yatırımlarıdır. Altyapıda ne kadar çok faydalanma imkanı bulursak kulübü manen kuvvetlenmiş oluruz hem de mali olarak kuvvetli hale getirmiş oluruz. Galatasaray'ın sokağa atılacak parası yoktur.

Soru: Aysal'ın yerinde olsaydınız onun aldığı kararı alır mıydınız, kaçarcasına gitmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Bir defa başkanımla ilgili böyle ifade kullanıyor olmak benim rahatlattırmıyor. Ünal'ın neden devam etmek istemediğini bilmiyorum. Bizim burada göreve talip oluyor olmamızın nedeni Galatasaray'da devamlılığı sağlıyor olabilmek, boşlukta bırakmamak. Normal seçimlere gidiyor olsaydık hiç de aday olacağımı zannetmiyorum

Soru: Devre arası çilek getirmeyi düşünüyor musunuz?

-Normal bir seçim süreci içerisinde talip olmadık. Galatasaray'ın içinde olduğu bir durum var. Hepimiz Galatasaraylıyız. Kriz anında, yeni bir durumda nasıl program yapacağımızı hazırladık. Birtakım şeylerin de güvencesindeyiz. Çilek sözü verecek zaman değil. Eldeki çilekleri çürüğe çıkarmamak ve beraberce yemek zamanı. Bunu yapmamız gerek.

IŞIN ÇELEBİ
Bu arada stat ile ilgili bir soruya ise yönetici adayı Işın Çelebi şu yanıtı verdi:
"Bu stat çok büyük emek verilerek yapılan bir stat. Zemin kaymasının gerçekleşmediği ve çok sağlam olduğu görüldü. 10 derece depreme dayalı bir zemin var. Çatıyı imal ettirebiliriz ama bunu gelecek sene konuşmak lazım. Bu konuda bakanlık ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü ile konuşabilir.
Stadın gerekli bakım onarım işleri yapılmadı.
Mali ve finansal yapı ile çok ciddi bir kadro var burada. Biz bu sıkıntıyı çözeriz. Mali ve finansal açıdan Galatasaray'da ciddi bir devrim yapacağımıza inanıyorum.

LİSTE
Alp Yalman'ın yönetim kurulu listesinde ise şu isimler bulunuyor: M.Taner Aşkın, A.Nasuhi Sezgin, Işın Çelebi, Levent Nazifoğlu, Mehmet Dedeoğlu, Alper Narman, Aydın Yardım, Abdullah Kavukcu, Dikran Gülmezgil, Erdal Aslan.
Yedek liste: Mehmet Altıoklar, Levent Karadeniz, Can Natan, Erdem Keçeci, Erol Türk.

Ayşegül Çakın'dan Avrupa şampiyonluğu

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber