Ateşten top!

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, Mali Genel Kurul'da camiaya kara bir tablo çizdi.

Ateşten top!

NEVZAT DİNDAR

Duygun Yarsuvat, kulübün borcunun 1 milyar 428 milyon lira olduğunu belirtti, “Galatasaray’ın mali açıdan bu hale gelmesinin cevabını ben tek veremem. Galatasaray’daki ateşten topu 35 gün önce devraldık. Mali yapı hiç iyi değil. Herkes taşın altına elini koymalı” dedi.

Cim-Bom’un Başkanı, “Yine bir ateşten top 10 gün önce önümüze geldi. Ribery’nin kaçmasına neden olan Bruno Heiderscheid ile sözleşme imzalanmış. Bunun gerekleri yerine getirilmedi diye aynı kişi tarafından CAS’ta 25 milyon euro dava açılmıştır” ifadesini kullandı.

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, dün yapılan Olağanüstü Mali Genel Kurul’da öyle bir tablo çizdi ki, sarı-kırmızılıları hem korkmaları gerektiğini gösterdi, hem de camianın yardımına ihtiyaçları bulunduğunu diye getirdi.

Türk Telekom Arena’da yapılan kongrede Yarsuvat’ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Her şeyden önce bu bir ibra toplantısı değildir. Bu, ne yapacağız toplantısıdır. Bu yüzden durumun tespit edilmesi gerekir.

- G.Saray niçin bu duruma getirildi bunun cevabını veremem. Bunu 2000 yılından beri çalışan yöneticilerin vermesi gerekir.

- Kabul edelim etmeyelim bu yolculuk AIG hisselerinin satışı ile başlamıştır. Ve yüksele yüksele geldi. Bu ateşten topu 35 gün evvel aldım.

- Galatasaray’ın 31 Ekim 2014 tarihi itibari ile mali durumu 376 milyon dolardır. 2011 yılında Galatasaray derneklerine 151 milyon dolar kadar giriş yapılmıştır. Ağustos ve Eylül ayında hisse senetlerinden gelen para hovardaca harcanmış ve nereye harcandığını araştırdığımızda kesin sonuca varamadık.

- 376 milyon dolar borç alacak farkı 30 Eylül itibariyle 356 milyon dolar oldu. Bu ay da 20 eksiye geldi. 653 milyon TL alacak, 1 milyar 428 milyon TL borcumuz vardı. 325 milyon TL gelir gider farkı vardır.

- Ocak 2014’de haddinden fazla futbolcular alındı. Galatasaray’ın 256 milyon dolar kredi aldığı görülüyor. Bunlara çifte teminat verilmiş. Gayrımenkullerimiz ipotek altına alınmıştır. Bankacılar bunu spor kulüplerine böyle yaparız diyerek geçiştirdi.

- Nike gelirleri ve federasyon gelirleri 2019-20 yıllarına kadar temlik edilmiştir. Teminat ve temliklerin toplamı 1 milyar 250 milyon Türk Lirası.

- Bordroda olmayan kişilere iş avansları verildiği, sigortalı olmayan çalışanlar olduğu ve en acısı kurumsallaşma adına kulüp eski hukuk iş müdürü Ayşegül Hanım verdiği zararlardır. Ancak bu dava edilmiştir, bu kişi avukat olduğu için Adalet Bakanlığı’ndan izin beklenmektedir.

- Bu kişi sahte faturalar ile harcama karşılıkları almıştır. Kulüp bu kişiden senetler almış ve o kişi ödememiştir. Konu şimdi icralıktır. Milyon dolarları konuşurken 600 bin az diyebilirsiniz, bunlar birike birike durum bu hale geldi.

- Menajer komisyonlarının dikkati çekecek kadar yüksek olduğu görülmektedir. Özellikle ocak döneminde yapılan ödemelerin yüksekliği görülmektedir.

- Yine bir ateşten top 10 gün önce önümüze geldi. Ribery’nin kaçmasına neden olan Bruno Heiderscheid ile sözleşme imzalanmıştır. Bu sözleşmenin gerekleri yerine getirilmedi diye CAS’tan aynı kişi tarafından 25 milyon euro dava açılmıştır.

- Mayıs 2015’e kadar vadesi gelen 44 milyon dolar kredi ana para ve 15 milyon dolar faiz ödemeleri temlik altındadır. Bizim temlik edecek artık bir alacağımız artık yok. Formalara ek reklam alırsak belki bunu temlik olarak kullanabiliriz. Arkadaşlarımız her tarafı tırmalıyor, sponsor bulalım diye ama var olan sponsorlar da kaçıyor.

- Kulüp üyelerinin artık Sportif A.Ş’nin genel kuruluna gelmeleri gerekir. Bunun için gerekirse SPK’dan izin alıp sizlerin hisse almanız gerekmektedir. 3 milyon 300 adet hisse mevcuttur. Bunu üyelere tahsis ettiğimizde 30 milyon dolar kaynak sağlanabilir.

- Hatta hiç istemediğim bir şey daha var; Galatasaray’ı sevenlerin yapacağı bağış. Bunu sporcu sponsoru olarak yapabilirsiniz. Bir sporcunun transferini üstlenebilirsiniz.

- Mecidiyeköy’deki arazimiz 7 kat aşağı kazıldı. Üstüne de 15 kat yapılacak. Etrafında da yoğun ofis inşaatları var. Buranın ruhsatı alındı. İnşaata hemen başlarsak 10 bin 500 metre karelik bir kullanım alanı çıkacaktır. Bunu satmayı asla düşünmüyoruz. Nitekim bunun için rızanızı almak için başvurduk. Ancak bu başvuruda satış talebi yoktur.

- Biz buradan yılda 5 milyon dolar gelir elde edileceğini düşünüyoruz. Mali disipline artık Galatasaray’da sahip olmak gerekir. Yoksa oradan da gelen para birkaç futbolcunun ayakkabı parasına gider.

- Atatürk’ün gençliğe hitabesinden esinlenerek, ‘Ey Galatasaraylılar, Galatasaray’ı kurtarmak için sizi göreve çağırıyorum. Sizin damarlarınızdaki sarı-kırmızı kan ile elinizden ne geliyorsa Galatasaray için verin’ diyorum.

Tasarruf 1 milyon lira

İsteyerek yapmasak da personel sayısını azalttık. Daha da azaltacağız. Bunlardan bazıları da kendi arzusu ile ayrıldı. Bunların yerine personel almadık. Bunların yerine yönetim kurulu üyelerimiz sanki profesyonel olarak işe alınmış gibi çalışmaktadırlar. Mevcut olan otomobiller iade edildi ve benzin harcamalarına kısıtlama getirildi. Tasarrufumuz aylık 1 milyon liraya ulaşmıştır. Çıkartılan işçilere de 1 milyon tazminat borcumuz oldu bunu da 4 taksitte ödeyeceğiz. Birçok danışmanlar vardı. Bunların hepsini feshettik. Teknik direktör ile yolumuzu ayırdık. Ayrılmayı istemiyordum ama aşı tutmadı, olmadı. Ayrılması ile de ciddi tasarruf yapmış olduk.

Çatıya karşılık sunta masalar!

Yargıya verilmiş ihtilaflara baktığımızda en önemlisi Türk Telekom Arena’nın çatısı ile ilgili. O tarihteki yönetim kurulu ve temsilcisi bir protokol taahhütname imzalanmıştır. Çatının kapanması 10 milyon euroluk iştir. Buna karşılık içerdeki suntadan masalar yapılmıştır. Bu protokolden 4 gün sonra seçim yapılmış ve yeni yönetim gelmiştir. Bu protokolde cezai şart vardı ve yapılmaz ise çatının yarısı kadar ceza ödersiniz. Maliyet 11 milyon 500 bin euro tespit edilmiştir. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bu rakamı Galatasaray Kulübü’nden talep eden bir dava açmıştır.

Ek bütçe tamam

Galatasaray Genel Kurulu, yönetim tarafından istenen 66,9 milyon liralık ek bütçeye ve Mecidiyeköy’de bulunan arsanın değerlendirilmesine oy çokluğuyla izin verdi. Yönetimin, gider bütçesinde aşma olması nedeniyle 66,9 milyon liralık ek bütçe ve söz konusu miktarla sınırlı kalmak üzere borçlanma talebi kabul gördü. Revize edilen yeni mali planda, 2014 yılı için 138 milyon 702 bin 459 lira olarak planlanan gelir bütçesi, 103 milyon 513 bin 728 liraya çekildi. 137 milyon 62 bin 281 lira olarak planlanan gider bütçesi de 170 milyon 499 bin 756 liraya çıkarıldı. Oylamanın ardından üyelerden Osman Tamburacı ile Adnan Eroğlu arasında sert tartışma oldu. İki üyenin sert ifadeler kullanarak birbirlerinin üzerine yürüdüğü gerginlik, araya girenler tarafından yatıştırıldı.

Fernando Llorente'den Napoli'de müthiş başlangıç!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber