Av. Emin Özkurt: 'FIFA'nın ve UEFA'nın verdiği cezalar...'

Geçen sene Türkiye Futbol Federasyonu ve Özkurt Hukuk Bürosu işbirliği ile TFF'nin Beykoz-Riva'da yer alan Hasan Doğan Tesisleri'nde yapılan Uluslararası Futbol Hukukçuları Derneği (AIAF) Kongresi bu yıl Abu Dabi'de gerçekleştirildi.

Av. Emin Özkurt: 'FIFA'nın ve UEFA'nın verdiği cezalar...'

Aralarında FIFA'nın, UEFA'nın, Asya Futbol Konfederasyonu'nun ve Uluslararası Spor Mahkemesi CAS'ın önde gelen isimlerinin yer aldığı, hukukçulardan ve avukatlardan oluşan Paris merkezli derneğinin düzenlediği Kongre'de konuşan FIFA Reform Kurulu Başkanı François Carrard önemli açıklamalarda bulundu.

FIFA Reform Kurulu Başkanı François Carrard: "Yolsuzlukla Mücadele'de Federasyonlar ile Devletlerin Yakın İşbirliği Şart !.."

Aynı zamanda Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) eski genel direktörü olan İsviçreli avukat Carrard, FIFA'daki yolsuzluk soruşturmasının derinleşerek devam edeceğini, spor federasyonlarının devletlerden ve kamu otoritesinden bağımsız olarak yolsuzluk süreçlerini yürütmelerinin bundan sonra mümkün olmayacağını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri yargı makamlarının FBI ile birlikte FIFA'daki yolsuzluk iddialarına nasıl dâhil olduğunu açıklayan Reform Kurulu Başkanı François Carrard'a göre bundan böyle federasyonlar ile devletlerin yolsuzluk konularının önlenmesinde yakın işbirliği yapmaları kaçınılmaz.

Av. Emin ÖZKURT: "FIFA'nın ve UEFA'nın verdiği cezalar kimi zaman ölçülü ve tutarlı olmaktan uzak"

Abu Dabi'de gerçekleştirilen Kongre'ye tek Türk konuşmacı olarak katılan ve FIFA, UEFA, Asya Futbol Konfederasyonu ve CAS temsilcilerine sunumda bulunan spor hukuku uzmanı Av. Emin ÖZKURT "FIFA ve UEFA gibi kurumların karar verirken ölçülü ve adil olmalı" dedi.

Av. Emin ÖZKURT "Bir hakkın veya özgürlüğün sınırlanmasında kullanılan aracın, sınırlamayla ulaşılmak istenen amacı gerçekleştirmeye elverişli olması gerektiğini, söz konusu araçla ulaşılmak istenen amaç arasında makul bir denge olmasını" sunumunda ifade etti.

ÖZKURT: "Platini hakkında karar 9 Mayıs günü açıklanacak"

Spor Hukuku Uzmanı Av. Emin ÖZKURT, FIFA Reform Kurulu Başkanı François Carrard'ın Kongrede yaptığı açıklamaların oldukça önemli olduğunu belirterek CAS'da görülmekte olan Platini dosyası hakkında şunları belirtti:

"UEFA Başkanı Platini'ye 2 milyon dolarlık kaynağı belirlenemeyen danışmanlık ücreti ödemesi nedeniyle FIFA tarafından verilen 6 yıllık futboldan men cezası nedeniyle Uluslararası Spor Mahkemesi CAS'a intikal eden dosya hakkında karar 9 Mayıs günü açıklanacak. Bu kararı takiben kısa süre sonra gerçekleşecek UEFA Kongre'sinde kimin başkan seçileceğine dair durumun netliğe kavuşacak. Eğer Platini aklanırsa yeniden UEFA Başkanı olması neredeyse kesin. Asıl konu ceza CAS tarafından onaylanırsa kimin UEFA Başkanı olacağı. Bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu'nun kimin yanında yer alacağı ve UEFA Yönetim Kurulu'na ve kurullarına ne oranda Türk üye yerleştireceği önemlidir" şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Skorer Tv Özel - Aksal Yavuz

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber