Avrupa İzlanda'yı konuşuyor!

Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çeyrek finale kalarak kasasına 14 milyon euro koyan İzlanda Milli Takımı, ülkenin futbol federasyonunun yıllık bütçesi kadar parayı, iki haftada çıkardı. İngiliz basını, İzlanda'nın oyununu "Cesur, organize ve muhteşem" olarak değerlendirdi.

Avrupa İzlanda'yı konuşuyor!

Onur Dinçer/Skorer Dış Haberler

İngiltere'yi yenerek EURO 2016'da turlayan yükselen İzlanda, turnuvaya damga vuran takım oldu. Tarihinde ilk kez katıldığı turnuvada, mağlubiyet almadan yoluna devam eden Kuzey ekibi, çeyrek finale yükselme başarısı gösterdi.

İzlanda sadece sportif başarı elde etmedi. Aynı zamanda futbolseverleri kendisine hayran bırakarak, önemli bir hayran kitlesi kazandı. EURO 2016'ya katılım ve performansa dayalı primler göz önünde bulundurulduğunda, şu ana kadar turnuvadan 14 milyon euro'yu kasasına koydu. Çok kısıtlı bir bütçesi olan İzlanda Futbol Federasyonu için bu büyük bir kazanç oldu. Bütçesi yıllık 15-16 milyon euro dolayında olan federasyona, milli takım kazancıyla büyük bir katkı sundu, neredeyse bir yıllık bütçeyi iki haftada çıkardı.

Lineker'e 'yanardağ' yanıtı

İngiliz eski milli futbolcu ve şimdinin futbol yorumcusu olan Gary Lineker'in sözleri İzlandalıları kızdırdı. Lineker, "Yanardağ sayısı, profesyonel futbolcu sayısından daha fazla olan bir ülkeye kaybettik!" ifadesini kullanmıştı. İzlanda Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, "Maça çıkmak için 11 oyuncu yeter" cevabı verildi.

Lagerback'e 30 oy çıktı

İzlanda Milli Takımı Teknik Direktörü Lars Lagerback ülkede adeta milli kahraman ilan edildi. Öyle ki İsveçli teknik adamın ismi, ülkede geçtiğimiz günlerde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine bile karıştı. Adı aday listesinde olmasa da Lagerback'e sandıklardan 30 oy çıktığı, seçmenlerin deneyimli teknik adamın ismini oy pusulasına yazdıkları tespit edildi.

Bilinmesi gereken 9 ilginç gerçek...

- İzlanda'nın nüfusu sadece 330 bin. 340 bin nüfuslu Bitlis ilinden daha küçük.

- İzlandalıların büyük bir çoğunluğu Elf'lere inanıyor

- Polislerin silah taşıması yasak. Ülkede suç oranı çok düşük, şiddetli şuç neredeyse yok.

- Haftalık 44 saatlik çalışma süresiyle, Avrupa'nın en uzun iş saatine sahipler

- Avrupa'nın adam başı en çok kitap basımı. Ülke nüfusunun yüzde 10'u, yaşamları boyunca mutlaka bir kitap yayımlıyor

- Ülke insanının yüzde 99'unun internet bağlantısı var.

- Tüm futbolcularının isminin -son ekiyle bitmesi dikkat çekiyor. İzlanda'da soyisim yok. Bunun yerine baba ya da annenin ilk ismi alınarak sonuna '-son' takısı ekleniyor.

- Küçük adada 130 yanardağ var. Yanardağ sayısının, ülkedeki lisanslı futbolcu sayısından fazla olduğu göndermesine temel olan rakam bu.

- Piyasa değeri 10 milyon euronun üzerindeki tek futbolcuları, 13 milyon'luk değeriyle Gylfi Sigurdsson

Ada basını, İzlanda'yı övdü, İngiltere'yi yerdi...

İzlanda'ya 2-1 yenilen İngiltere'nin turnuvaya veda etmesi İngiliz basınında geniş yer buldu. Eleme grubunda tüm maçlarını kazanan ve turnuvanın favori takımlarından biri olarak Fransa'ya giden İngiltere'nin, tarihinde ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası'nda boy gösteren 333 bin nüfuslu İzlanda'ya 2-1 yenilmesini İngiliz basını sert ifadelerle manşetine taşıdı.

AA'da yer alan habere göre; "İngiltere, küçük düşerek elendi" başlığını atan Guardian gazetesi, maçın hemen ardından istifa eden milli takım teknik direktörü Roy Hodgson için 4 yıllık görev süresinin "umutsuzca ve aşağılayıcı" bir şekilde sona erdiğini yazdı.

İngiliz futbolcuların maç sonrası çaresizliğini yansıtan bir fotoğrafı spor sayfasının manşetine koyan gazete, dört yıl önce dünya klasmanında 133. sırada yer alan İzlanda'nın 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda en büyük başarıya imza atan takım olduğunu savundu. Guardian, İzlanda'nın "cesur, organize ve muhteşem" bir futbolla adını çeyrek finale yazdırdığını ifade etti.

"İngiltere'nin en karanlık günü" manşetini atan ve milli takım kaptanı Rooney'nin maç sonrası çekilmiş bir fotoğrafını ilk sayfasına taşıyan The Times, teknik direktör Hodgson'ın küçük düşerek görevinden ayrıldığını ve milli takım futbolcularının sahada taraftarlar tarafından yuhalandığı bilgisini paylaştı.

Utandıran sonuç

İngiltere Milli Takımı'nın 959 maç sonra tarihinin en "aşağılayıcı" yenilgisini 333 bin nüfusu bulunan ve bir diş hekiminin yönettiği İzlanda karşısında aldığını ileri süren The Times, milli takımın 144 yıllık tarihinde bu kadar utandırıcı bir sonuç olmadığını kaydetti.

Milli takım kaptanı Wayne Rooney ve oğlu Kai'nin maç sonu tepkilerinin yer aldığı iki fotoğrafı ana sayfasından okuyucularıyla paylaşan The Sun, arka sayfasında Roy Hodgson'ın fotoğrafını tercih ederken, mağlubiyet için "içler acısı" ve "yüz kızartıcı" ifadelerini kullandı.

İngiltere'de geçen hafta perşembe günü yapılan referandumda AB'den ayrılma sonucunun çıkmasına gönderme yapan Daily Mirror "Brrrexit Hodgson", Daily Express "Budala", Hodgson'ın istifasını öne çıkaran Daily Mail ise "Uğurlar olsun" manşetini attı.

Ronaldo antrenmanı oğluyla yaptı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber