Barbaros Akkaş: 'Hedefimiz olimpiyatlara katılmak'

A Milli Kadın Takımımızın mücadele edeceği 2016 FIBA Olimpiyat Oyunları Elemeleri'nin 13-19 Haziran 2016 tarihleri arasında Fransa'da düzenleneceğinin ve A Milli Erkek Takımımızın da 2016 FIBA Erkekler Olimpiyat Oyunlar Elemeleri'nde mücadele edeceğinin açıklanmasının ardından Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş açıklamalarda bulundu.

Barbaros Akkaş: 'Hedefimiz olimpiyatlara katılmak'

A Milli Erkek Takımımızın elemelerde yer alması için büyük destek ve katkıları olan TBF Onursal Başkanı ve FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel ile FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi ve TBF Başkanı Harun Erdenay'a teşekkürlerini sunan Akkaş, hedeflerinin Türkiye tarihinde ilk kez hem kadın hem de erkek basketbol milli takımlarını birlikte Rio Olimpiyat Oyunları'na göndermek olduğunu söyledi.

A Milli Kadın ve Erkek Takımlarımız 2016 FIBA Olimpiyat Elemeleri Turnuvaları'nda mücadele edecek. Milli takımların 2016'daki hedefleri neler?

2012 yılında A Milli Kadın Takımımız, Olimpiyat Elemelerini geçerek Londra Olimpiyatları'na katılma hakkı kazandıklarında tarih yazdılar. Takım çok iyi bir performans sergiledi ve olimpiyatları 5. sırada tamamladı. A Milli Kadın Takımımızın 2016'da yeniden olimpiyatlarda mücadele etme şansı var. Bu yılın önemli farkı ise 12 Dev Adam'ın da aynı şansa sahip olması. Bizim amacımız her iki takımımızın da Olimpiyat Elemeleri Turnuvasını geçerek Rio Olimpiyatlarına katılması. Bu Türk Basketbolu ve Türk Sporu için tarihi bir başarı olacak.

2015 FIBA Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Erkek Takımımızla ilgili görüşleriniz nelerdir?

A Milli Erkek Takımımız, 2015 FIBA Avrupa Şampiyonası'nda İtalya, Sırbistan, İspanya, Almanya ve İzlanda'nın da yer aldığı zor bir grupta mücadele etti. Takımımız İtalya, Almanya ve İzlanda'yı mağlup ederek bence iyi bir performans sergiledi. Son 16 mücadelesinde ev sahibi Fransa ile karşılaşmamız bence bir talihsizlikti. Ancak genç oyuncularımız daha fazla deneyim kazandıkça takımımız hem güçlenecek hem de rakiplerimiz için çok daha tehlikeli olacaktır. Kısa süreli turnuvalarda sonucun ne olacağını kestirmek güç ancak kendi seyircimiz önünde sahaya çıkacak genç fakat deneyimli oyunculardan kurulu takımımıza çok güveniyorum.

Son olarak Türkiye'nin 2017 FIBA Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın bir grubuna ve final maçlarına ev sahipliği yapacağı açıklandı. Ev sahipliği yaptığımız bu organizasyonların Türk Basketbolu'nun geleceğine ne gibi etkileri olacağını düşünüyorsunuz?

TBF Başkanı Harun Erdenay'ın da söylediği gibi bu organizasyonlar basketbol heyecanının başka hiçbir şeye benzemediğini bizlere gösteriyor. Milli takımların elde ettiği başarılar ülkenin her yerindeki çocuklara ilham veriyor ve basketbola olan ilgiyi arttırıyor. Şu an milli takımda oynayan oyuncuların bazıları 2001 yılında gümüş madalya kazandığımızda çocuktu. Bu onlar için bir dönüm noktası oldu. Umudumuz, 2017 Avrupa Şampiyonası'nda unutulmaz anılar yaşayan çocukların 15 yıl sonra milli takımımızda yer alacak olması.

Real Madrid'den Şampiyonlar Ligi'ne özel paylaşım!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber