Başkandan Bursaspor için birlik çağrısı

Bursaspor Kulübü’nün olağan divan kurulu toplantısı, Merinos Atatürk Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda yapıldı. Yeni tüzük çalışmalarının görüşüldüğü Divan Toplantısında konuşan Başkan Hasan Ay, faizleriyle birlikte 450 milyon borç ile kulubü devraldıklarını belirterek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Başkandan Bursaspor için birlik çağrısı

Bursaspor Kulübü’nün olağan divan kurulu toplantısı, Merinos Atatürk Kültür Merkezi Muradiye Salonu’nda yapıldı. Yeni tüzük çalışmalarının görüşüldüğü Divan Toplantısında konuşan Başkan Hasan Ay, faizleriyle birlikte 450 milyon borç ile kulubü devraldıklarını belirterek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Yenilenecek olan tüzük taslağının konuşulduğu toplantıya, Bursaspor Kulübü Başkanı Ali Ay ve yöneticilerin yanısıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik de katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Divan Kurulu Başkanı İdris Sevinç, “Bursaspor 6 yıl önce borç batağındayken devreye giren (o dönemde) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katkılarıyla 5 milyon dolar, yaklaşık 7 trilyon kaynak sağlanmış ve kulüp borçtan kurtulmuştu. Davet ettik. Bizleri kırmadı ve 6 yıl sonra toplantıya katılmayı kabul etti” dedi. Sevinç, sunuş konuşmasında Bursaspor Vakfında görev yapan kişilerin bu görevi Bursaspor yönetimine bırakmalarını istedi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bursaspor bir sevda. Bu bende 1963’te başlamış. Orta öğretimde stada girebilmek için tellerle mücadele verdik. Merdivenlerden sahayı görmek için için başımızı uzattık. İnişli çıkışlı yıllar oldu.Üzüntü de oldu, sevinç te oldu. Avrupa’da başarılı olduğumuz 2009-2010 şampiyonluğunun ne kadar anlamlı olduğunu izledi. Yurt dışında yarım saat Bursaspor’u konuşulduğu toplantıya tanıklık ettim. Nereden çıktı bu Bursaspor diye yaklaşım çıktı. Bu sevindirici bir tabloydu. Vefa çok önemli hadise. Şahsımla ilgili yorumlarsanız kırılırım. Genel vefa son derece anlamlı kelimedir. İçeriği ise dopdoludur. Bursa’yla karşı herkesin vefalı olması gerekiyor. Bir şey talep edildiğinde bir şeyler yapma gayretinde oldum. Eskilere baktım. Eski SSK, yeni SGK borçları ve vergilerin ertelenmesinin müsebbibi Bursaspor’dur. Onlar sayesinde kulüpler rahatladı. Bunlar Bursaspor sayesinde oldu. Başkanın okuduğu mali tablonun iç açıcı olmadığını hissettik. Konuşmamın başında dediğim gibi kimseye gönül kırıklığım yok. Yardım gerekiyordu gereğini yaptım. Hepimiz Bursasporluyuz. Hepimiz ne yapacağız diye düşünmeliyiz. Biri vefa, diğeri sabırdır. Bir gün gelir rayına girer. Fevri davranmayınız. Taş gelir o kuşu bulur. Ben görevimi yaptım. Bu kent beni bakan, milletvekili yapmıştı. Birlik borçları alt eder. Borç görünmez hissedilmez. Birlik yoksa üstesinden gelecek borcu çözemezsiniz.

"TÜZÜKTE DEĞİŞECEK MADDELER"

Divan Kurulu Genel Sekreteri Haluk Sivri, tüzük komisyonu çalışmalarının yönetim kuruluna teslim edildiğini belirterek, yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi.


53 ÜYE HİÇ KATILMAMIŞ

Bu arada bugüne kadar 373 üyeden 53’ü 10 yıldır 47 toplantıya katılmadığı, 37 üyenin ise 1 kez katıldığı açıklanırken, 46 kez toplantıya katılan Kadir Şankaya üyeler tarafından alkışlandı. Daha sonra üyeler değişecek maddelerle ilgili görüşlerini açıkladı.

Bursaspor Başkanı Ali Ay, idari ve mali durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Kulübün idari ve mali konularını hakkında bilgi veren Başkan Ali Ay şunları söyledi: 450 MİLYON BORÇLA ALDIK “Kürsüye her çıktığımda, hem benim yüzüm gülsün istiyorum, hem sizlerin yüzünü güldürecek, sizi mutlu edecek şeyler söylemek istiyorum ama maalesef gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Daha düne kadar, kulübümüzün mali olarak hangi noktada olduğunu çok çabuk unutulduğunu görüyor ve üzülüyorum. Bugün 300 milyon borcu ödeyecek birisi çıkarsa hemen başkanlığı bırakırım. Sanayiciyim rakamlara çok hakimin. 272 milyon borç aldığımızda bunun içinde vergi yoktu. Batalla’nın parası yoktu. Bunun içinde rahmetli Yazıcı zamanında bize devredilen 35 milyon TL’lik verginin ana parası yoktu. Şu anda bizim devraldığımız rakam 307 milyon TL. Bunun tüm üyelerin, taraftarın bilinmesi gerektiğini söylüyorum. 70 milyon banka borcunu bugün ödeyecek adam bulabilir misiniz? Bunun için en az 5-6 sene yapılandırma yapmalısınız. Bugünkü faizler aşağı yukarı 105 milyon TL faiz çıkar. Biz 100 milyon ilave kredi talep ettik. Toplam da 7 yıl içinde 200 milyon rakam ödeyeceğiz. 305 milyonun üzerine 100 milyon eklediğiniz zaman. 400 milyon ediyor. Arkadaşlar biz aşağı yukarı 450 milyon borç aldık. Bundan kimse farkında değil. Buradan sayın bakanımız Müeezinoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Valimize, Belediye Başkanımız, BTSO Başkanımız ve Hüseyin Şahin vekilimiz bizimle çok büyük mücadele veriyorlar. Ankara’ya sürekli gidiyorum. Sırf borç yapılandırma ve yeni sponsorlar bulabilmek için. Kısa vadeli ödemelerimizi uzun vadeye yayacağız. Yani kulüp biraz nefes alacak. Ben her zaman şunu söylüyorum. Biz maalesef gerekli desteği bulamıyoruz. Sanayiclere gittik. İşadamlarımıza gittik. Verenlerden Allah razı olsun. Sponsorluk görüşmelerimizi 15 milyon TL’ye çıkardık. Yeterli mi? Hayır. Seneye hedefimiz 30 Milyon TL. Bunu da başaracağız inşallah.

"TÜZÜK İÇİN ÇOK SESLİ DÜŞÜNMELİYİZ"

Yeni tüzük çalışmalarına da değinen Başkan Ay, "Bu bizim anayasamız olacak. Grupların taraftar gruplarının düşüncelerini almalıyız. Divan’ın tüzüğünü aldık. Bunu yanın da eskiden hazırlanmış tüzükleri de aldık. Hepsi tartışılacak. Kamuoyuna sunulacak ve fikirler alınıp konsersüs sağlanacak. Keşke tüzük için uğraştığımız kadar mali tablo için de uğraş versek de kulübün borçlarını temizlesek" dedi.

FUTBOLCU ÇÖP DEĞİLDİR

Futbol takımının ligde 5'inci sırada olduğunu hatırmlatan Başkan Ay, "Biz geldik. Şampiyonluk sözü vermedik. Biz dedik ki Avrupa’ya gitmek için oynayacağız. Mütevazi takım olacağız. Aldığımız futbolculara çöp dediler. Bursaspor takımın futbolcusu çöp olamaz. Bursaspor hepimizin Bursaspor’u. Son Galatasaray maçında yapılanlar. Sosyal medyadan yazılanlar Bursaspor başkanı olarak beni yönetimi çok üzdü. Arkadaşlar ben kulübün başkanıyım. Bu camia beni başkan olarak seçti. Aşağı yukarı yüzde 65 oyla. Benim seçtiğim hocayı istemiyorsanız demek ki beni de istemiyorusunuz. Çünkü onu oraya ben seçtim. Hoca gittiği zaman ne yapacağız. Artı hocamız başarılı. Şu anda beşinci sıradayız. Sezon sonunu bir bekleyelim. Eğer hocamız başarırsa oturur biz de görüşürüz. Ben buraya kazık çakmadım. Ben elimde sonunda burasını bırakacağım. Ben burasını bıraktığım zaman şerefiyle gururuyla mali tablosunu düzeltmiş bir kulüp başkanı olarak bırakmak istiyorum. İnşallah bunu başaracağız" diye konuştu.

Toplantının sonunda Divan Başkanı İdris Sevinç katılımı nedeniyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e teşekkür plaketi verdi.

Nevzat Dindar: "Luyindama'nın Şampiyonlar Ligi'nde oynayabilmesi için mutlaka futbolcu satılması gerekiyor"

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber