Benfica Analizi ve Fenerbahçe'nin Tur Şansı

KARŞILAŞTIRMA

Fenerbahçe turu nasıl geçer sorusunu cevaplamadan önce, iki takımın kısa analizi ve karşılaştırmasını yapalım.

Benfica ve Fenerbahçe kendi liglerinde geçtiğimiz sezon benzer performanslar sergilediler ve liglerini 2. sırada tamamladılar. 34 maçta Fenerbahçe 78, Benfica 80 gol attı. Fenerbahçe topla 54.6, Benfica ise 58.7 oynama oranına sahipler. Geçtiğimiz sezon Benfica 4-3-3 (14 maç), 4-42 (10 maç), 4-2-3-1 (2 maç) ve 4-1-4-1 (8 maç) formasyonları ile sahaya çıktı. Genellikle 4-3-3'ü tercih ediyorlar. Fenerbahçe ise ağırlıklı olarak 4-2-3-1, 4-3-3, 4-4-2 ve 4-4-1-1 formasyonları ile sahaya çıktı. Ancak hakim sistem 4-2-3-1'di. Bu sene her iki takımın da 4-3-3 ile sahaya çıkma ihtimalleri yüksek. Her iki takım da ortalama %81'lik bir pas isabet oranı ile maçlarını tamamladı. Maç başına Fenerbahçe 14.6, Benfica 16.4 şut ile oynarken, Fenerbahçe 19, Benfica 18 top çalma/rakipten top kapma istatistiğine sahip.

İki takımın da sahayı kullanma biçimleri ve yüzdeleri birbirlerine çok benziyor. Ofansif olarak Benfica ceza alanı içinde, Fenerbahçe ise ceza yayı dışında daha etkin. Hücumlarda her iki takımın kanat-orta alan kullanımları birbirlerine yakın olmakla birlikte, Fenerbahçe daha fazla sağı, Benfica ise solu kullanmış. Ancak aralarındaki fark çok az. Her iki takım da geliştirdikleri atakların sonucu şutlarını en fazla 3. bölgenin ceza yayı gerisi ve ceza alanı içinde orta kısımlarından kaleye göndermişler. Her iki takım da attıkları golleri %65 oranında açık oyun, %18-19 oranında duran toplardan bulmuşlar. Her iki takım da ağırlıklı kısa paslar ile oynamayı seçmiş (%85 civarı). Fenerbahçe Benfica'ya kıyasla çok daha fazla kart görmüş (76-59). Daha agresif bir oyun tarzı içinde olduğunu göstermesi açısından önemli.

Benfica' nın geçen sezon en skoreri, 34 gol atan santrafor Jonas olurken, Fenerbahçe'de en çok gol atan futbolcu 16 golle forvet arkası Giuliano. Jonas en büyük silahları. Fenerbahçe'de ise ne geçen sene ne de bu sene doğru dürüst bir santrafor olmadığını belirtmek lazım.

FENERBAHÇE TURU GEÇEBİLİR Mİ?

İki takımın birbirlerine çok yakın lig istatistikleri var. Benfica'nın geçen sezon Avrupa' da Şampiyonlar Liginde 0 puan çektiğini belirtmek gerek. İki takım da 4-3-3, 4-4-2 gibi sistemlere aşina oyunculara sahip. Bu anlamda birbirlerine stil, felsefe ve istatistikler açısından yakın iki takımdan bahsedebiliriz. Benfica ve Fenerbahçe kadroları yaş ortalaması olarak da birbirlerine yakın. Ancak Benfica'nın en büyük avantajı oturmuş kadrosu ve oyun sistemi. Fenerbahçe açısından geçen sene 4-2-3-1 ağırlıklı oynayan takımın, bu sene 4-3-3 oynaması kuşkusuz bir alışma süreci gerektirdiğinden dezavantaj olarak gözüküyor. Esas önemli fark ise kadro değerlerinde. Benfica 231, Fenerbahçe ise 64 milyon Euro kadro değerine sahip. Yani futbol endüstrisinde Benfica, Fenerbahçe'nin neredeyse 3.5 katı kadar değerli bir takım. Bu fark bireysel yetenek, kariyer, tanınmışlık gibi pek çok parametre sonucunda ortaya çıkıyor. Kısaca Benfica Fenerbahçe'den bireysel oyuncu ve kadro kalitesi olarak 3.5 kat değerli gözüküyor.

Fenerbahçe' nin kendisinden daha değerli, daha oturmuş ve tecrübeli bu kadroya kafa tutması oldukça zor. Hele de bu kadro ile. Fenerbahçe'nin maalesef halen transferde büyük eksikleri var. İki stoperi güven vermiyor. Santraforu yok. Yani yönetimin en az bir stoper ve bir santraforu yetiştirmesi lazım. Tabi alışma süresi ve form tutma konularına hiç girmiyoruz, hazır olarak geleceklerini ve takıma hemen adapte olacaklarını varsayıyoruz. Turu geçmek için birinci koşul bu.

Birbirine benzeyen ama belirli noktalarda ciddi ayrışan bu iki takımın aralarında önemli bir güç farkı var. Bu da açıkça gözüküyor. Ancak Fenerbahçe kariyerli ve tecrübeye sahip 2-3 üst düzey transferi hızla kadroya katabilirse, bu sene Ali Koç ile yakalanan havayı da göz önünde bulundurursak turu geçebilir. İyi transferler ile şansı en az %50. Ancak tandemde Skrtel-Roman ikilisi ve santraforda Alper veya Giuliano ile sonuç büyük ihtimalle hüsran olacaktır. Fenerbahçe turu bu stoperleri ve santrafor eksikliği ile geçemez. Yeni transferler gelmez ve takıma hemen adapte olamaz ise turu geçme olasılığı bana göre %10'un altında olur.

Turu geçmek için ikinci koşul ise sahada çok diri olmak. Benfica'nın oyuna hakim olmasını engellemek en kritik konu olacak. Benfica oyununu rakibe kabul ettiren ve iyi pas oyunu oynayan bir takım. İsabet oranları yüksek. Benfica'nın orta sahasındaki Pizzi, Fejsa, Krovinovic, Cervi gibi isimler ile Jonas arasındaki pas bağlantılarını kesmek çok önemli. Diğer konu ise sol kanadı iyi kullanan Almeida' ya bu kanadı kullanma şansı tanımamak. Asistleri ile bilinen Almeida'nın mutlaka geriye itilmesi ve öne çıkmasının önlenmesi gerekiyor. Benfica top kayıpları sonrası gelişen hızlı hücumlarda rakiplere çok pozisyon veren bir takım. Bu açıdan Fenerbahçe'ye benziyor. Fenerbahçe sürpriz baskılar ile rakibini hataya zorlamalı. Genellikle rakip sahaya yerleşen takımın Dias-Jardel veya Dias-Luisao tandemleri de geriye dönüşte çok başarılı değiller. Pas bağlantıları kesilen veya önde oynarken top kaptıran bir Benfica'ya karşı sürpriz gol veya goller bulmak mümkün.