Genelde uzun yazarım. Bu sefer kısa yazacağım.

Fenerbahçe' de sorun ilk düğme. 18 yıldır da böyleydi. İlk düğme yanlış olunca gömlek oturmuyor.

Pereira ve futbolcuların elbette hatası çok büyük. Ancak bu hocayı seçen, bu kadroyu kuran kimse sorumluluk esas onun olmalı. Olay oradan başlıyor.

Hizmetleri büyük, sevgisi büyük, tutkusu büyük. Ama bana göre çağdaş futboldan gereği kadar anlamıyor ve maalesef hata üstüne hata yapıyor.

Başarılı olmuş, ışık veren teknik adam ve sporcular ile anlaşamıyor. Yolluyor.

Yanlış hocalar seçiyor, yanlış transferler yapıyor veya onay veriyor, yanlış kişilerin arkasında duruyor.

Son 18 senedir, yanlışları, doğrularını geçti.

Daum başarılı oldu gitti, geri geldi, bir daha gitti. Zico başarılı oldu gitti. Aykut Kocaman başarılı oldu gitti. Ersun Yanal başarılı oldu gitti. O ve futbolcuları kaldı. Herkes haksız, o haklıydı. Herkes hatalı, o hatasızdı.

Fenerbahçe son 6 yılda, tam 41 transfer yapmış. 31 futbolcu için bonservis ödenmiş. Ödenen rakam yaklaşık 162 milyon Euro.

Sadece bu sezon 3' ü kiralık, 11 futbolcu için harcanmış olan rakam 43 milyon Euro.

Bunlar sadece bonservisler. Kiralama ücretleri, maaşlar ve diğer primler dahil değil.

Başkan Aziz Yıldırım verdiği kararlar ve yönetim tarzı ile işin sportif tarafında başarılı değil. İkincilikler bu camiada başarı olarak kabul edilmez.

Özel sektörde hiç bir şirketin CEO' su, üst üste bu kadar başarısızlık ile görevde kalamaz. Olsa olsa şirketin sahibi kalabilir. Aklı selim başarısızlığa tahammül etmez. Fenerbahçe camiası 3 Temmuz sonrası politize olduğundan (haklı olarak), rasyonel karar alma ve destek verme yetileri kalmadı. Herkes herşeye duygusal bakıyor.

İşin esası, Aziz Bey' in kararları, özellikle de son 6 senedir verdiği kararlar Fenerbahçe için hayırlı olmadı.

Şimdi işin sorumluluğunu alma zamanı. İki alternatifi var. Birincisi topu ve sorumluluğu Pereira' ya ve Terraneo' ya atacak; "ne istediler de yapmadık" diyecek, ikincisi ve olması gereken sorumluluğu alacak ve istifa edecek.

Futboldan anlayan adam bu futbolculara 43 milyon Euro vermez. Ayakta dahi duramayan, bu kadar müsait pozisyonları harcayabilecek yetenek seviyesinde olan, maçta gram gayret ve mücadele içinde olmayan futbolcu topluluğunu (Kjaer ve Mehmet Topal hariç) koruyup, kendisini de onların hamisi ilan edip, topu yine başka taraflara atar ise, benim gibi düşünen milyonlarca kişinin saygısını kaybeder.

Aziz Yıldırım vakit kaybetmeden, olağanüstü kongreye gitmeli, görevi ehil ellere devretmelidir. Bu kulüp Fenrbahçe' lilerindir ve son 2 sezon Fenerbahçe' lileri çok üzmüştür.

Ayrıca, bu takımdan Fenerbahçe ile gönül bağı kalmamış olan bazı ruhsuz ve yeteneksiz futbolcular, uygun yöntemler ile ve tercihen para kazanılarak gönderilmelidir.

Basketboldaki olası bir Final Four şampiyonluğu ve flaş transferler bile bu sene taraftarın gazını almaya yetmez.

Fenerbahçe taraftarı yüzbinler halinde 3 Temmuzun duygusal ikliminden çıkarak, gerçekleri görmeye, bazı hataların ayırdına varmaya başladı. Taraftarların çoğunluğu gerçeklerin farkına vardı. Bu sezon başarısızlığın üstünü örtmek Başkan için eskisi kadar kolay olmayacak.

Bu da gol olmadı sayın Başkan.

Fenerbahçe' nin yüksek menfaatleri için artık gereğini yapmanız gerekiyor.

Beşiktaş' ın şampiyonluğu şimdiden hayırlı olsun. Hak ederek kazanılmış olan bir şampiyonluk oldu.

Beşiktaş yönetimi ile Fenerbahçe yönetiminin sportif kararları arasındaki vizyon ve kalite farkı sonucu etkiledi diye düşünüyorum.

bertan.kaya@yahoo.com