Dün gece tüm Türkiye kahroldu. Sadece Fenerbahçe' liler değil, tüm Türkiye üzüldü. Kaybolan ülke puanlarımız çünkü.

Futbolda üzüntü için de sevinmek için de 24 saat yeter.

Şimdi kendine gelme zamanı. Fenerbahçe camiasına tavsiyem kenetlenmesi.

Hatalarına rağmen Başkan, Yönetim ve Aykut Kocaman en az 1 sene daha bu camiayı yönetecekler. Hatalara devam ederlerse, başarı gelmez ise eleştireceğiz. Başarı gelirse tebrik edeceğiz.

Bu şekilde giderse bu sezon hüsran gibi gözüküyor. Peki bu noktadan durum kurtarılabilir mi?

Doğru stratejiler ile evet.

Bir kere Fenerbahçe şu anda 2 kulvarda oynayacak. Bu rakiplere göre avantaj. Türkiye' de futbolcuların fiziksel ve mental kapasitesinin sınırlı olduğu düşünüldüğünde bu iyi haber. Hele de bu Fenerbahçe kadrosu için. Avrupa bu yetersiz kadroyu bir hayli zayıflayacaktı.

Aykut Hocam. Bu yazıyı ya okuyun, ya size okutsunlar. 18 senedir antrenörlük yapıyorsunuz, bende hemen hemen 20 senedir dünya futbolunu, ekolleri, sistemleri, futbolcuları, endüstriyel boyutları ile çok yakından takip ediyorum. Size bazı tavsiyelerim olacak.

Değerli Fenerbahçe yönetimi. Başta Sayın Başkan olmak üzere, aranızda uzun süredir yöneticilik yapanlar var. Tecrübelerinize saygım sonsuz. Hepiniz iyi ve başarılı iş adamlarısınız. Spor yazarlığı dışında Türkiye' nin büyük şirket ve kurumlarına yönetim ve strateji konularında danışmanlık yapan biri olarak size de sesleniyorum. Sizin şirketlerinizden daha büyük yerli ve yabancı şirketlere danışmanlık yapan, akıl veren bu kardeşinizin ücretsiz tavsiyelerini dinleyin. Yazıyı size iletebilecek olanlar iletsin.

Önce Aykut Hoca.

Hocam, önce yönetimden çok iyi iki stoper, bir adet iki yönlü oynayabilen görev adamı orta saha, genç ve agresif bir forvet, bir de hücumda etkili olabilecek bir kanat oyuncusu iste. Para yok falan dinleme. Yönetim bir şekilde bulsun, bulmak zorundalar. Yönetim eldekileri satsın, cebinden versin, takas yapsın, kampanya düzenlensin ama mutlaka bu beş takviye yapılsın. Aksi halde söyleyeceklerimizin bir hikmeti kalmaz.

Hocam, taraftar hücum oynayıp, baskı kurup, gollü maçlar ile kaybetmeye razı. Yeter ki, çift ön liberolu sisteme artık son ver. Şu an Fenerbahçe, iki iyi stoper takviyesi ile 3-5-2 ve varyasyonları ile oynayabilir. Mesela dış sahada, 3-5-1-1 ile çıkabilirsin. İç sahada, daha hücumcu bir 3-1-4-2' ye dönebilirsin. 3-4-3 sana uymaz hocam, kadron bunu kaldırmaz. Takviyeler gelirse onu da düşünürsün.

Bak hocam, beklerinde sıkıntı var. 4' lü defans oynayabilecek bir oyuncu kaliten de yok. Mutlaka sarkık bir stoper arkaya kaçanları toplamalı. Üçlü defans, hücum futbolu için etkili bir sistem olur. Hele de Türkiye' de göze hoş gelen oyun oynarsın. Kazanırsın, kaybedersin ama kaybedersen de adam gibi kaybedersin.

Mehmet- Josef' den sadece birini tercih et. Elinde adam yok kabul, o zaman aldır. Orta sahada kalabalık bastır. Dönen topları orta saha ön liberon ve sarkık stoperin ile toplarsın. 3. bölgeye yerleş. Önde bas. Korkma. Terim bu modelle yıllarca Türkiye' de 4-4-2 ile başarılı oldu. Arkaya adam kaçırma riskine rağmen. Bu ülke futbolu böyle hocam, modern, bilimsel teknikler ile düşünürsen, mantık ile bakarsan, sadece kontrollü olur, sahadan sonuç alamazsın. Türkiye' de önde basacaksın, nefes aldırmayacaksın. Ya da tam tersi tam takım kapanacaksın. Fenerbahçe' de ikincisi olmaz.

Değerli yönetim kurulu. Şu transferleri yapın. Gerçekten de 3-5-2 veya 3-4-3' e dönebilecek bir kadro zenginliği oluşturmanız şart. Öncelik bu.

Sonra, altyapı için gidip Altınordu ile bir anlaşma imzalayın. Kapatın kendi altyapılarınızı. Zaten olmuyor. Altınordu, Fenerbahçe' nin altyapı kardeş takımı olsun. Onları destekleyin. İşi bilene bırakın.

Üçüncü olarak, çıkın taraftardan özür dileyin. Hata yaptık deyin. İyi bir kurumsal iletişim stratejisi izleyin. Taraftar ile aranızdaki bağı kuvvetlendirecek onlarca strateji var. Etrafınızda bunları size öneren insanlar yok mu, hayret içindeyim.

Dördüncü olarak elde avuçta ne kadar yetersiz adam var ise üçe beşe bakmadan satın. Kimler olduğunu yazmama gerek yok. Bu kadrodan Stoch gittiyse, en az 6 adam daha gitmeli.

Ve sevgili futbolcu kardeşlerim. Yazıyı okuyan, yabancı arkadaşlarına tercüme etsin.

Türkiye' nin ve dünyanın en önemli camialarından birisinin takımında büyük paralar ile oynuyorsunuz. Bu kulübün başkanı ben olsaydım, bu sene istisnasız hepinizi yollar, Altınordu modeli tamamen yerli ve genç ve yetenekli yabancı futbolcular ile devam ederdim. Ha 3., 4. olmuşum, ha 6., 7. Hepsi aynı. Jenerasyon oluşturmak, geleceği kazanmak adına sizleri satar, yerlerinize genç, başarıya aç, yetenekli, gelecek vaat eden çocukları koyardım. Fenerbahçe forması sahaya çıksa, ligi en kötü 6. bitirir zaten o müthiş taraftar desteği ile.

Dua edin Başkanınız Sayın Aziz Yıldırım. Sizi seviyor. Size hala inanıyor.

Bu saatten sonra koşun, mücadele edin, kazanın, kendinizi tamamen futbola verin desek nafile. Yapar mısınız? Sanmıyorum. Bari size inanan, kendisini size siper eden bu adam için oynayın.

Hadi Sayın Başkan ve Aykut Hocam çekinmeden bu reçeteyi uygulayın.

Üzüntü süreniz 24 saatti ve bitti. Şimdi eylem zamanı.