Fenerbahçe 90 dakika çok iyi takım savunması yaptığı maçta tam da oynaması gerektiği gibi oynadı ve yenilen golü saymazsak, takım savunmasında ciddi pozisyon ve kademe hataları yapmadan tur şansını ikinci maça taşımayı başardı.

Fenerbahçe özellikle ilk yarı taktik ve oyun disiplini açısından harika bir ilk yarı geçirdi. Rakip ile kora kor bir fizik mücadele içinde sahanın her yerinde top için mücadele etti. Valbuena ve Giuliano'nun hücum geçişlerinde yaptığı kritik top kayıplarına ve pas hatalarına rağmen geriye koşmayı, topu doğru yerde karşılamayı başardı.

İkinci yarıda fiziksel düşüş ile birlikte, rakip tam anlamıyla baskı kurdu. Ancak bu sefer de ceza yayı etrafında ve içinde iyi bir yerleşim içinde olan Fenerbahçe savunması çok iyi işler yaptı. Rakibin bunaltıcı sağlı, sollu, ortadan ataklarını iyi alan ve adam paylaşımı ile karşıladılar. Fenerbahçe geri dörtlüsü ve Eljif- Mehmet Topal ikilisi gerçekten iyi savaştılar. Öte yandan ikinci yarıda Valbuena, Dirar, Giuliano ve Alper oyundan düşüp geriye yardımda aksayınca, orta saha tamamen Benfica kontrolüne geçti ve yoğun baskı dakikaları içinde Cervi'nin kişisel becerisi ile attığı gol moralleri bozdu.

Benfica Pizzi, Fernandes ve Fejsa üçlüsü ile, özellikle de Fejsa ile orta sahada ciddi bir üstünlük sağladı. Fenerbahçe maçta Josef'i çok aradı. İyi bir Josef fiziksel dengenin sağlanması açısından önemli katkı yapardı. Bu şekilde Eljif de daha ileride top dağıtımı üstlenebilirdi.

Cocu'nun Valbuena- Mehmet Ekici değişikliği yerindeydi. Ancak Dirar ve Giuliano'yu oyundan daha erken alıp, Barış- Soldado ikilisini oyuna sokması gerekirdi. Özellikle Giuliano gerçekten çok etkisizdi. Buna rağmen onu 90 dakika sahada tutmayı tercih etti.

Fenerbahçe 75 dakika gerçek bir santraforu olmadan oynayınca iki önemli sorun yaşandı. Birincisi santraforsuz Fenerbahçe rakip sahada topu tutamadı ve yerleşemedi. İkincisi Benfica stoperleri Dias ve Jardel santrafor tehdidi olmadığı için çok rahat ileri çıktılar. Bu şekilde özellikle de ikinci yarı Benfica çok kompakt oynadı ve Fenerbahçe sahasına yerleşti. Oysa top alan, top veren, top tutan, hava topu kazanan bir santrafor ile bu denli ileri çıkamaz ve takımı ileri itemezlerdi. Hatta pek çok pozisyonda topla orta sahanın içlerine kadar ilerlediler. 4-3-3 oynayacaksan, hareketli, rakibi ısıran, rahatsız eden, geri iten bir santrafor şart.

Tüm dezavantajlara rağmen Fenerbahçe özellikle ilk yarı iyiydi. İkinci yarı fiziksel düşüş ile kötü bir devre geçirdi. Bu arada Benfica gerçekten de iyi bir takım. Fenerbahçe'den daha klas ayakları var, daha kendine güvenli ve oturmuş bir takım. Ancak gördük ki Fenerbahçe iyi pas yapabildiğinde ve hızlı hücuma çıkabildiğinde gerçekten de rakibini zorlayabiliyor.

Fenerbahçe;

1- İyi ve fiziksel olarak hazır bir santraforu rövanşa yetiştirir,

2- Ayew iyileşir ve maça hazır olur, Valbuena yerine forma giyerse,

3- Orta sahada Giuliano yerine Josef, Alper yerine yeni santrafor veya en kötü Soldado ile maça başlarsa,

4- Isla ve Hasan Ali daha ofansif bir tutum sergiler ve orta sahada oyun üstünlüğüne katkı sağlarlarsa,

5- Son 20-25 dakikada, diri bir Valbuena, Alper, Barış ve Mehmet Ekici ile hamle avantajlarını kullanabilirse,

6- Rakibe karşı daha kompakt oynayıp, savunmayı biraz daha önde kurup, özellikle ilk 45'te yoğun tam saha pres ile Benfica'yı bunaltmayı başarırsa,

ilk yarıda bir gol bulur ve bu turu da %60 olasılıkla geçer.

Maçı böyle bir deplasmanda, böyle coşkulu bir taraftar önünde tek farkla kaybetmek bence tur açısından çok büyük avantaj oldu. Kadıköy'de 45.000 taraftar önünde Fenerbahçe Benfica'yı ummadığı şekilde baskı altına alacaktır. Benfica'nın bu gece sahada gördüğü ile bir sonraki maçta göreceği Fenerbahçe çok farklı olacak.

Cocu'nun maçta ortaya koyduğu strateji ve taktikleri çok beğendim. Maçta sahada iki farklı yarı ve iki farklı Fenerbahçe vardı ancak bu kadar eksikle, oyun disiplininden kopmadan böyle bir sonuç elde etmek başarıdır. Ayrıca dakikalar 85'i gösterirken Cocu'nun oyuncularına ileri çıkmaları ve önde basmalarını işaret etmesi de Fenerbahçe'deki zihniyet değişikliğini gösteriyor.

Fenerbahçe geçen seneki takımdan her açından çok daha istekli, hızlı, fiziksel olarak güçlü ve defansif açından gol pozisyonu hariç, mükemmel bir performans sergiledi. Biraz daha sakin olmak ve rakibi baskı altına almak gerekiyor.

Kalede güven veren Volkan'ı da tebrik ederim. Harika bir maç çıkardı.