Haydi Fenerbahçe

Ülke olarak çok zor günlerden geçiyoruz.

Ankara' da yaşanan terör saldırısı sonrası etrafımıza bir baktık ki, kardeş ülke Azerbaycan dışında yanımızda kimseler yok. Özellikle de Batı ülkelerinden.

Canımız yandı, yanımızda kimselerin olmaması canımızı daha da yaktı.

Olsun dedik, tarih boyunca yalnız bir millettik zaten. Bize biz yeteriz dedik.

Fenerbahçe Portekiz' de Braga karşısına terör mağduru olmuş, haklı davasını kimsenin anlamak istemediği, yalnız bir ülkenin takımı olarak çıkacak. Yalnız ve güzel ülkemizi, Avrupa' da temsil eden tek takımı olarak.

Yarın Fenerbahçe Türkiye, Türkiye Fenerbahçe olacak.

Fenerbahçe' nin meşhur "Yaşa Fenerbahçe"' marşını bilirsiniz.

Sözleri Fenerbahçe'nin eski kalecisi, besteci ve söz yazarı Fecri Ebcioğlu tarafından yazılan, müziği ise Eviva España şarkısından uyarlanan, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün bilinen ilk marşıdır.

Fenerbahçe 1973-1974 kadrosu ile birlikte Nesrin Sipahi'nin söylediği marştır. Bugün bile dinlerken, tüm Fenerbahçe' lileri derinden etkiler.

İnşallah yarın tüm Türkiye' yi de etkileyecek. Özellikle "Türkün kalbi seninle atar" diyen dizesi.

Yarın tüm Türkiye' nin kalbi Fenerbahçe ile atacak. Haydi çocuklar, güldürün bu milletin yüzünü. Haydi çocuklar, gösterin Türkiye' nin gücünü.

Maçta Nasıl Oynamalı?

Fenerbahçe 1-0' ın avantajı ile çıkıyor sahaya. 1-0 avantaj ama büyütülecek bir avantaj değil. Sonuçta, yenilecek bir gol durumu eşitliyor.

Fenerbahçe yarın sahaya savunma yapmak için çıkar ise, kesinlikle çok zorlanır. Fenerbahçe yarın sahaya özellikle de ilk yarıda, Beşiktaş maçının ilk yarısındaki felsefe ve performansı yansıtmalıdır. İlk 45' te bulacağı bir gol, işin bitmesini sağlayacaktır.

İlk yarıda, Fenerbahçe' nin üstüne gelecek ve baskı kurmaya çalışacak olan Braga, karşısında beton gibi sert ve dayanaklı bir takım bulmalıdır. Pereira mutlaka bir sürpriz yaparak, cesur bir 11 ile ve cesur bir futbolla sahada olmalıdır.

Diego yerine Ozan, Nani yerine Alper temponun artmasını sağlar. İkinci yarı ise, Diego ve Nani ile hatta Meireles ile yorulan orta saha rahatlatılabilir.

Fenerbahçe ilk yarı gol için bastırmalı ve golü bulmalıdır. Yarın sahaya korkusuzca çıkılır ise gol mutlaka gelir.

Fenerbahçe açısından yarın 2 konu önemli olacak. Birincisi beklerin savunma ve kademe performansı, ikincisi de orta sahanın ileride kuracağı baskı ile rakibi top kayıplarına zorlaması ve dönen topları toplaması.

Top Fenerbahçe' de daha fazla kalmalı. Braga yarı sahasında oynanmalı. Fenerbahçe ilk yarında gol için bastırır ise, Braga' ya büyük bir sürpriz yapmış olur ve tüm oyun planını bozar.

Braga Fenerbahçe' ye çok benzeyen bir takım. Oyun felsefesi, sistem ve taktik anlayış açısından iki takım birbirlerine yakınlar. Farkı Fenerbahçe' nin becerikli ayakları ortaya koyabilir. Her an her şeyi yapma yeteneği olan, potansiyelinin şu ana kadar altında kalmış olan yıldızları. RvP, Ozan, Caner, Nani gibi yıldızları yarın bireysel olarak potansiyellerine yakın oynamalılar.

Yarın özel bir gün. Özel bir Fenerbahçe sahada olmalı. Bu takımın ve futbolcularının, bu özel durumun farkında olacak kalite ve karakterde olduklarına inanıyorum.

Futbolda bazı maçlarda motivasyon; teknik, taktik ve hatta şansın bile önüne geçer. Motivasyon sizi sahada rakipten fazla koşturur. Rakibe daha iyi pres yapmanızı sağlar. 90 dakika enerjinizi yansıtmanızı sağlar.

Ben Braga karşısında bu takıma güveniyorum. Mazisinde bir tarih yatan bu kulüp, bugün tarihte yeni bir sayfa açacak, milletimizin bu zor zamanda yüzünü güldürecektir.