Fenerbahçe Trabzonspor maçında az sayıda izleyici vardı. İyi niyetle, ellerinden başka bir şey gelmediği için coşkuları az olsa da "izlediler". Ancak mesajları vardı.

"Obradovic" diye bağırdılar.

Deseler ki, imkan olsa, Obradovic Fenerbahçe' ye başkan olsa kabul eder misiniz? Sanıyorum ki Fenerbahçe' lilerin %90' ından fazlası hayır demez.

Fenerbahçe taraftarı iki sezondur gerçekten de çok şuurlu, bilinçli. Saçmalıklara tepki göstermekte çok maharetli. En güzel tepki de şu; "gelmiyor".

Şimdi de yeni bir hayali var Fenerbahçe yönetiminin. Aykut Kocaman' dan bir "Obradovic" çıkartabilir miyiz?

Aykut Kocaman ile anlaşıldığı yönünde güçlü duyumlar geliyor. Yani hayal eyleme geçiyor.

Fenerbahçeli kardeşim.

Başkanını sevebilir, duygusal olabilir, renklerin uğruna yanlışları görmezden gelebilirsin. Ama sana bu hayalin satılmasına izin verme.

Ki dün tribünlerde "Aykut Kocaman" diye değil, "Obradovic" diye bağıran tribünler, hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağını haykırıyordu adeta.

Ki bu sezon tribünlerde, muhalif sesler yok. Yönetime yakın, sempati duyan, hayranlık duyan kitleler var. Buna rağmen tablo bu.

Tribünler Aykut hocayı istiyor olsa, hep bir ağızdan, koro halinde "Kocaman" tezahüratlar yaparlardı. Yapmadılar.

Fenerli kardeşim.

Bu hayali sana satmaya çalışanların hiç bir dayanağı, haklı tarafı yok. Aykut Kocaman, futbolun Obradovic' i olamaz.

Neden mi?

Çünkü, Fenerbahçe' yi şampiyon yapmasına rağmen, oynattığı futbol hiç keyif vermedi. Çünkü hayatı boyunca görev yaptığı kulüplerde, temkinli, kapanan, hızlı çıkan, "haddini bilen", yavan, ağır ve hücum karakteri olmayan takımlar kurdu.

Obradovic' in takımları ise hep dengeli, hem savunma hem de hücumda başarılı, göze hoş gelen basketbol oynayan, son ana kadar mücadeleyi bırakmayan, ısıran, isteyen, rakiplere göz dağı veren takımlar oldu. O 9 şampiyonluk böyle geldi.

Aykut Kocaman' ın yıldızlar, yetenekler ile arası hiç iyi olmadı. Onları sistem içine entegre edemedi. Onlara ilham verip kazanmakta iyi değildi. Alex örneği hala akıllarda. Alanyaspor 33-34 yaşında Love' dan verim alırken, Fenerbahçe en verimli çağında Alex' i yolladı. O istedi diye yolladı.

Ayrıca Kocaman' ın profesyonel kariyeri, dünya çapında, Avrupa çapında bir başarıya sahip değil. Yıldızların onun kariyerine saygı duymaması sürpriz değil. İyi insan, kaliteli bir insan, hatta kalburüstü bir teknik direktör, ancak uluslararası futbol arenasında ismi yeterince duyulmuş değil.

Obradovic, yıldızları dışlamaz. Onlara ilham verir. Liderlik eder. Onlara sözünü dinletir. Ayrıca öyle bir kariyeri var ki, Le Bron James'e, Kevin Durant' e bile kolaylıkla koçluk eder ve kendisini kabul ettirir. Obradovic yıldız kaybetmeyi sevmez, kazanmak için onların sınırlarını zorlamalarını sağlar.

Aykut Kocaman, camianın çocuğudur. Kendi Başkanı ile anlaşamayıp ayrılmak zorunda kalmıştır. Başkan onu rahatlıkla yollayabilmiştir. Çünkü kendi karizması ve camia üzerindeki gücü buna yetmiştir.

Obradovic camianın çocuğu değildir. Ancak aynı Başkan, Obradovic' i aynı şekilde yollayamaz! Obradovic camianın içinde, kalbinde öyle bir yer etmiştir ki, taraftarın gözünde dokunulmaz olmuştur. Ona dokunmayı düşünmek bile taraftar nezdinde büyük kabahat olur.

Obradovic Fenerbahçe' ye geldiğinde zaten Avrupa' nın en iyi teknik direktörü idi. Ya Aykut Kocaman?

Bu sene Konyaspor' a şöyle bir bakmak lazım.

Matchstudy verilerine göre Konyaspor topa sahip olmada 10. sırada. Ceza alanına topu taşımada, ceza alanında topla oynamada, toplam şutta, isabetli şutta ligin en kötüsü. İstatistik olarak bu parametrelerde ligde 18. sırada. Ligin en çok faul yapan takımı. Pasla oyunda ve toplam pasta ise ligde 5. sırada. Topla oynamada 4. sırada.

Bir yerden tanıdık geldi mi?

Fenerbahçe' de 3 sezon izlediğiniz "Kocaman" futboluna benziyor mu? Top çevir, yana pas ver, geriye pas ver, az sayıda pozisyon yakalarsan bir tane at ve sonra yat! Topu ayağına al ve çevir.

Ben birşey söylemiyorum, veriler açıkça bunu ortaya koyuyor.

Böyle bir takımı izlemek ister misiniz? Fenerbahçe' nin 2011' den sonra kazandığı, Ersun hoca ile yıkılmaya çalışılmış olan ancak sonra Başkan' ın kararları ile geri dönülen bu yavan futbol karakterini seviyor musunuz?

Fenerbahçe sizce bu mu?

Bu oyun tarzı ve karakteri ile, Obradovic' in oynattığı oyunun ne benzer yanı var?

Ha Kocaman' a da eleştirim bu yönde. Yani Fenerbahçe o sistem ve felsefe ile oynamaz. Ancak Kocaman bu sistem ve felsefe ile bir Anadolu takımında istikrar da sağlanır ise başarılı olur. Avrupa' ya gider. Tur veya turlar atlayabilir. Bir futbol ekolü oluşturabilir.

Dediğim gibi felsefesi ve sistemi olan hocadır. Kaliteli insandır. Ancak bu sistem Fenerbahçe' ye uymaz.

Fenerli kardeşim.

Maçlara gelmiyorsun. Bu tepkinde haklısın.

Başkan büyük, kudretli, güçlü, hatta tek adam. Ne derse kanun, emir. Aykut Kocaman gelecek derse ne yapabilirsin?

Ancak ne derlerse desinler, Aykut Kocaman futbolun Obradovic'i olacak sloganına itibar etme. Seni bu sloganlar ile kandırmalarına, umut tacirliği yapmalarına izin verme.

Olmaz. Olamaz. İkisi farklı kişilikler, teknik adamlar. Branşları farklı. Dünya görüşleri farklı. Karakterleri farklı. Teknik beceri seviyeleri ve tecrübeleri farklı. Karizmaları farklı. Ayrıca, neden asla olamayacağını yukarıda sanırım açıkça anlattım.

Seneye Gomis, Valbuena gibi göz boyayıcı transferleri yaparak, Kocaman' ın çevir pası yanmasın futboluna adam aranırken, sen git şimdiden basketbol kombinelerini al. En azından kafan rahat olsun. En kötü ihtimalle seneye yine "Obradovic" diye bağırıp tepki verirsin.

Son olarak Aykut Hocam.

Bu yazıyı okuyorsan, lütfen Fenerbahçe' ye gelme. Kendine yazık etme. Kaldığım yerden.. diyerek hayallere kapılma. Dünya futbolu çok farklı yöne gitti, Fenerbahçe taraftarı çok yıprandı, camia artık sportif başarısızlıklara çok duyarlı, sahada yavan futbol görmek istemiyor.

Yani faktörler lehine gözükmüyor.

Konyaspor ile kendi sistem ve felsefen ile, beş yılda çok önemli işler yapabilirsin. Ancak bu felsefe ve sistem Fenerbahçe' de olmaz. Olamaz. Hele de sayın Başkan ile hiç olmaz. Çünkü o da futboldaki başarısızlıktan çok yıprandı. Ona da tahammül azaldı. Yarın ilk kötü sonuçlarda, sen günah keçisi olursun.

Arkanda durabilecek kadar kredisi olan biri de yok. Hocam sağduyulu, akıllı, bence öngörülü birisin. Fenerbahçe senin için ateşten gömlek. Gel Konyalıları da üzme, Konyaspor' da kendi sınırların ve imkanların içinde bir "futbol ekolü" meydana getir.

Takip için:

twitter: @bertankayagol

facebook: https://www.facebook.com/bertankayaskorer/