Pereira galibiyetler ile zaman kazanıyor

Fenerbahçe bence ligin en iyi 5-6 takımından bir tanesine karşı oynadı.

Kasımpaşa eskiden çok gol atan bir hücum takımıyken, şimdi Rıza Çalımbay yönetiminde az gol yiyen, pozisyon vermeyen, iyi savaşan bir takım olmuş. Kadrosunda Türkiye ligi için son derece iyi futbolcular var.

Sahada koşu mesafesi, top çalma, ikili mücadele ve saha paylaşımı işlerinde Kasımpaşa çok üstündü. Fizik olarak Fenerbahçe' den üstündü. Bunu çok net gördük.

Fenerbahçe, yakaladığı 2 pozisyondan bir tanesini gole çevirdi. Rakibine de ciddi pozisyon vermedi. Az pozisyonlu, az gollü, az kornerli bir maç oldu. Böyle olması da normaldi.

Castro- Donk- Hakan' a karşı, Meireles- Ozan- Souza üçlüsü 2. bölgede mücadele ederken, Şener- Caner ikilisine karşı, Veysel- Veigneau kanatlarda ciddi bir savaş verdi. Oyun ikili mücadeleler ve fauller ile kilitlendi.

Her iki takımda da ekstra işler yapacak oyuncular, bu orta saha savaşında etkisiz kaldılar. Fenerbahçe' de Nani ve RvP, Bursaspor' da ise Scarione etkisizdiler.

Pereira, Kadlec- Mehmet Topal tandeminde fazla güven duymadığından, rakibi orta sahada durdurmayı, oyunu ortada kilitlemeyi hedefledi. Aksi halde, maça Volkan Şen ile başlayabilirdi. Alper, Volkan, Markovic gibi isimler sahada olmadığından, Fenerbahçe dikine oynayamadı.

Fenerbahçe' de çok ciddi iki sorun var. Birincisi, takım olarak kompakt oynayamama (bloklar arası mesafenin uzaklığı), ikincisi fiziksel olarak iyi durumda olmaması. Maç sonu, detay bazı istatistikleri analiz ederek bu noktaları açıkça gördüm.

Diego çok eleştiriliyor ancak o olmadığında takımın pas yüzdesi çok düşüyor. Tüm kritik pas bağlantılarını oluşturan Diego, yavaş da oynasa, topun Fenerbahçe' de daha fazla kalmasını sağlıyor.

Şener ve Caner, önlerindeki Nani ve RvP' nin geriye yardıma gelmemesi nedeni ile çok yalnız kalıyor ve çok yoruluyor. Bugün maça 4-2-3-1' e yakın bir sistem ile çıkan Pereira, ikinci yarıda oyuncu değişiklikleri sonrası adeta 4-1-4-1' e döndü. Daha önce de yazmıştım, Pereira bu sezon net bir taktik ile oynamayacak. Sürekli farklı şeyleri deneyecek. Ta ki iyi bir sistem tutturana kadar. Bence bu olay artık netleşti.

Ligin daha 4. haftası ve Pereira kötü futbol ve sistem arayışı nedeniyle eleştiriliyor. Bence de Fenerbahçe hem taktik, hem de fizik yönden çok iyi durumda değil. Ancak, daha çok erken. 5- 6 hafta daha sabır lazım. Pereira' da arayışta. Hazır, oturmuş bir takım bulmadı. Yeni bir takım buldu. 8-9 haftadır bu takımla çalışıyor. Takımı ancak tanıyor. Türk futbolunu ancak tanıyor. Eleştirmek için erken.

Fenerbahçe, Ozan, Alper, Markovic, Volkan gibi enerjisi yüksek futbolcuları sürekli ilk 11' de tutmalı. Fernandao, rakibi yıpratıyor ancak ceza alanında çok etkili değil. Robin van Persie' nin, fiziksel durumu iyileştikçe, 11' e yerleşeceğini ve Fernandao' yu keseceğini düşünüyorum. Bu kadro 4-4-2 oynamaz. Bunu Pereira' da fark edecek ve RvP form tuttukça, 4-2-3-1 veya 4-3-3 tercih ederek, tek forvete dönecektir.

Yeni transferlerden Souza gerçekten iyi işler yapıyor. Bugün savunmada Mehmet Topal' ı da çok beğendim. Savunmada, Alves ve Ba' dan daha iyi bir alternatif olabilir. Topu oyuna da iyi sokuyor. Sadece fiziksel olarak güçlü, hava hakimiyeti olan santraforlar ile sorun yaşayabilir. Kadlec' de bence bugün oldukça dikkatli idi. Mehmet Topal- Kadlec ikilisi belki de ilginç bir avantaj getirecek. İlerleyen haftalarda göreceğiz.

Özetle Pereria' nın arayışı devam ediyor. Aradığını hala bulamadı. Hoca ilk geldiğinde de yazmıştım; maç boyu hücum yapan, baskı kuran, rakibi sahasında tutan çok agresif bir takım izlemeyeceğiz. Yani hiç bir zaman bir Ersun Yanal takımı izlemeyeceğiz. Öte yandan, defansif ve kontrollü, pasa dayalı bir Aykut Kocaman takımı da izlemeyeceğiz. Bence Pereira' nın kendi stili var. Kendi felsefesi var. Bir sistem dahilinde sahaya henüz yansımamış olsa da bu felsefe "dengeli futbol" felsefesi. Pereira, az pozisyon veren, az gol yiyen, rakibe 2. bölgede basan, topu akıllıca kullanan, akıllı ve hızlı hücum eden bir takım kurmak istiyor. Taraftara ve medyaya sürekli hücum takımı kuracağım, hücum takımı istiyorum dese de bence kendisi daha dengeli bir takım kurma yolunda. Belki de kendi isteği dışında durum bu şekilde gelişiyor.

Biraz daha zaman vereceğiz. Zaten Fenerbahçe iyi oynamadan kazandıkça, Pereira da bir miktar kredi kazanmış oluyor.

Bence Pereira' nın sempatik tavırları ve pozitif enerjisi bu sezonun en büyük kazanımı. Ben böyle iyi ve doğal bir iletişimcinin eninde sonunda elindeki futbolcu grubundan, iyi ve kenetlenmiş bir takım çıkartacağını düşünüyorum.