Transferde Bu Kurallara Uyan Kazanır

Geçtiğimiz senelerin aksine son derece durgun geçen bir transfer dönemi yaşıyoruz. Finansal Fair Play kısıtları ve kulüplerimizin müthiş borçları transferin bu sene daha dikkatli ve akılcı yapılmasına neden oluyor.

Çok sevdiğim bir kitap var. Simon Kuper ve Stefan Szymanski'nin ortaklaşa yazdıkları "Futbolun Şifreleri" kitabı. Uzun yıllar dünya futbolunu analiz etmiş olan ve futbol konusunda müthiş araştırmalar yürütmüş olan yazarlar, transfer piyasasının 12 temel sırrını paylaşmışlar ve yöneticilere tavsiyeler vermişler. Bende bunlara ek olarak kendimden 3 kural ekleyip sizler ile paylaşıyorum.

1- Çoğu yeni teknik direktör gelir gelmez transfer ister, mevcutları beğenmez, parayı çarçur eder. Buna izin vermeyin.

2- Futbolcu transfer ederken, uluslararası ve ulusal ligleri bilen, tercihen birden fazla kişinin görüşlerini alın. Sadece kendi direktörünüz, scout ekibiniz ya da menajerler ile yetinmeyin. O ligleri takip eden, futbolu iyi bilen uzman veya taraftarların da görüşlerini alın.

3- Dünya Kupası veya Avrupa Futbol Şampiyonası sonrası futbolcular ederinden fazla değerlenir, bu turnuvalardan sonra oyuncu almamaya çalışın.

4- Bazı ülkelerin futbolcuları ederinden fazla değerlenir, sırf o ülkeden diye gereksiz yere fazla para vermeyin (bir dönem Brezilya, şimdi Belçika gibi).

5- İyi santraforlar pahalı, iyi kaleciler ise ucuzdur. İyi kaleci de en az santrafor kadar maç kazandırır. İyi santrafora paranız yetmiyor ise, iyi kaleci alın. Kaleciniz iyi değilse, öncelikle iyi bir kaleci alın.

6- Futbolcuların tipine, boyuna, kilosuna veya yakışıklığına bakıp aldanmayın. Fiziksel özellikler oyun zekası, gerçek yetenek veya fiziksel performansı göstermez.

7- Bir oyuncunun transfer edileceği en iyi dönemi 20'lerin başıdır. 20-25 arası maksimum faydayı alıp, değerinin üzerinde satmaya bakın.

8- Başka bir kulüp oyuncunuza değerinin üzerinde bir teklif yaparsa hemen satın.

9- En iyi oyuncuların yerini, henüz onları satmadan doldurun. Alttan yetiştirin, genç alternatifler geliştirin.

10- Kişisel sorunları nedeniyle değerinin çok altında satılan yıldızları alın, sorunlarını çözmesine yardım edin, camia olarak sahiplenin, kendisini bulmasını sağlayın ve onlardan sürpriz verimler alın.

11- Yeni oyuncuların özellikle de yabancıların yerleşmesine, ülkeye adaptasyonuna çok önem verin. Destek olun. Yalnız bırakmayın. Sahip çıkın. Performansı %100 etkiler.

12- Geleneksel transfer yöntemlerini terk edin. Menajerleri zengin etmeyin.

Aşağıdakiler de Bertan Kaya olarak transfer konusunda benim görüşlerim:

13- Takımınızın en öncelikli ve önemli dört pozisyonu kaleci, iki stoper (4'lü defans oynuyorsanız) ve santraforudur. Bu dört oyuncunuz ekstra katkı yapabilecek, sağlam ve kariyerli oyuncular olmalı. Bu 4 pozisyon sizin asgaride maç kaybetmemenizi ve sıklıkla galip gelmenizi sağlar. Ağırlıklı olarak kazanmak istiyorsanız bunlara ek olarak bir tane de yetenekli, kariyerli hücumcu orta sahaya ihtiyacınız var. Bekler, kanatlar ve diğer orta sahalar önemli olmakla birlikte bunlar kadar elzem değildir.

14- Tandemi iyi olmayan, savunması sağlam olmayan hiç bir takım ne lig maratonu ne de kupa serilerinde şampiyon olamaz. Maç kazanır, turlar atlar, bir seviyeye gelir ama şampiyon olamaz. Şampiyon olmak için defans dörtlünüz mükemmel bir uyuma sahip olacak. Bütçeniz kısıtlı ise, önce iyi bir defans hattı oluşturun.

15- Kadro mühendisliğini öğrenin. Kadroda her mevkide bir alternatif oluşturun. Bazı mevkilerde birden fazla alternatifi gençler ile sağlayın. Ayrıca farklı mevkilerde oynayabilen esneklikte oyuncular transfer edin. Sağ ve sol kanatta oynayabilen, stoper olup bekte görev alabilen veya tersi. Eğer 3 kulvarda ilerleyen bir takımsanız, en az 4 iyi stoper, 3 iyi santraforunuz olmalı. Yedek kaleciniz, ligde herhangi bir takımın kalesini koruyabilecek kalitede olmalı.

Transferde bu 15 kurala uyan takım, başarıya ulaşır. Şimdi kendi kulübünüzü bu kriterlere göre karşılaştırın. Transfer başarısını bu şekilde daha net değerlendirme şansınız olacaktır. Kulübünüzün transfer performansını bu kriterlere göre değerlendirip, görüşlerinizi bana iletebilirsiniz.

https://twitter.com/bertankaya

Youtube Kanalım: Futbol 24 Bertan Kaya