Dick Advocaat ile Fenerbahçe' nin ciddi bir değişim ve dönüşüm geçirdiği ortada.

Gerçek anlamda antrenman yapmaya başlayan Fenerbahçe fiziksel seviyesini artırıyor. Arttırdıkça da kondisyon, hareketlilik, hız, dayanıklılık ve güç parametreleri iyileşiyor. İyileştikçe, takım önde baskı yapıyor, ikili üçlü presler ile rakipleri hataya zorluyor, rakip takımların pas bağlantılarını kesiyor, geriden ivmelenerek rakipten önce topa müdahale edebiliyor, ikili mücadele kazanıyor, hava toplarında başarı sağlıyor.

Emenike ve Lens önde rakipleri sürat ve güçleri ile çok zorluyor. Mehmet ve Ozan inanılmaz mücade ediyor. Skrtel ve Kjaer uyum yakaladı. Hasan Ali son 2 maç itibariyle, Fenerbahçe' deki en iyi maçlarını oynamaya başladı. Volkan konsantrasyonu artırmış. Josef bile daha hareketli. Sow bile daha gayretli. Yedekler bıraksan hırstan sahaya fırlayacak. Hepsi de son derece hazır.

Fenerbahçe Ersun Yanal döneminden bu yana ilk defa önde basan, rakibe baskı kuran, rakibi ileride karşılamaktan çekinmeyen bir takım haline geliyor. Keyif derken, işin futbol tarafında inanılmaz işler yok. Hala pas hataları, anlamsız pas tercihleri, isabetsiz ortalar, yetersiz organizasyonlar var. Ancak ortada müthiş bir mücadele var. 3-4 haftada bir takım ancak bu kadar değişebilir.

Dick Advocaat' e Ekim sonuna kadar süre verilmeli diye yazmıştım. Hala aynı görüşteyim. Ancak Advocaat işin fizik ve taktik yönünde şimdiden sınıfı geçti. Advocaat' in tek sorunu oyunu okumada. İlk yarı müthiş olan Fenerbahçe, orta sahanın düşmesi nedeniyle 65. dakikadan itibaren oyundan düştü. Bireysel beceriler ile pozisyon aradı. Dick Advocaat oyunu okuyamadı. Oyundan düşen Sow ve Josef yerine, Stoch ve Alper' i oyuna almış olsa, Fenerbahçe iki veya üçüncü golü bulabilirdi. Çünkü mithiş baskı Feyenoord' un başını döndürmüştü. Beklemedikleri bir reaksiyondu. Advocaat' in ilk iki oyuncu değişikliği de hatalı idi. Alper' i ise geç aldı.

Fenerbahçe takım olarak her maç üstüne koyabilirse, bireysel hata ve zafiyetler de tolere edilebilir. Şu an Fenerbahçe bu görüntü ile 60-65 dakika takım olarak direnç ortaya koyabilen bir takım. Bunun 75-80 dakikalara çıkmasını sağlayabilirse, Advocaat büyük iş başarmış olur. Ancak Advocaat' in elindeki Stoch, Aatıf, RvP, Alper gibi isimlerden daha fazla faydalanması gerek. Oyuncu değişikliklerinde cesur olması gerek. Mesela bu maç tam Stoch' luk bir maçtı. Ceza yayı etrafında çok tehlikeli olabilirdi. Sow yerine de Alper daha iyi bir seçim olabilirdi. Çizgiye inme becerisi ile Hasan Ali- Alper ikilisi çok daha iyi bir ikili olabilir.

Belki de Advocaat takımını ve oyuncularını tanıdıkça bu hataları da düzeltecek. Daha doğru kadro tercihleri yapmaya başlayacak. Göreceğiz.

Bu gece sahadaki görüntü en son Yanal döneminde görülmüştü. Bu gerçekten umut verici. Feyenoord kesinlikle güçsüz, hafife alınacak bir takım değil. Fenerbahçe onları oynatmadı. Taktik disiplin ve mücadele, Feyenoord' un alışılmış performansından uzaklaşmasına neden oldu.

1-0, grupta liderliği getirdi. Güzel mücadele, güzel puanlar. Deplasmandaki bir Manchester beraberliği ve Kadıköy' deki bir Manchester galibiyeti, gruptan çıkmayı garantilemeyi sağlayabilir. Fenerbahçe o maçlara kadar daha iyiye giderse, bu çok sürpriz bir sonuç olmaz.

Fenerbahçe böyle mücadele etmeye devam ederse, Yönetime kırgın olan taraftarlar da tribünlerde yerini almaya başlar.