ENKAZ

Ali Koç bir umuttu. Hayaldi. Gerçek oldu.

Bir de gerçekleri vardı Fenerbahçe'nin, hala da var. Ali Koç gelmiş olsa da kısa vadede değişmeyecek sorunlar var.

3 Milyar TL'lik dev borç. Vasat bir kadro. Morali bozuk bir taraftar kitlesi. İç iletişimi olmayan bir kulüp. Zayıf bir altyapı. Son derece yetersiz scout sistemi.

Bunlar hem bizim, hem de Ali Koç yönetimi ve Comolli'nin tespitleri.

Yani kimse alınmasın gücenmesin, bu tabloya enkaz demek mümkün. Bu enkazdan bir şampiyon çıkar mı?

Kısa vadede zor.

Böyle bir tabloda yapılması gereken, paraları saçıp bu sene ne pahasına olursa olsun şampiyon olmak mıdır?

Bu eski yönetimin vizyonu. Camia bu vizyonu sevmediği için terk etti. Şimdi farklı bir vizyon arıyorlar.

NE YAPMALI?

Bana göre bu vizyon uzun vadeli bir planlama ile güçlü bir altyapı kurmak. Bir ekol oluşturmak. 5-6 sene içinde de meyveleri toplamak. Porto, Benfica, Ajax, Arsenal gibi futbolcu yetiştirme, erken keşfetme, geliştirme, satma odaklı bir strateji izlemek. Türkiye ve dünyayı iyi izleyen bir scout sistemi ve iyi bir altyapı vizyonu ile bu mümkün.

Fenerbahçe, doğru hamleleri yaparsa bir futbolcu ihraç markası olabilir. Hem gençlerle ligde ve Avrupa'da kalıcı başarı sağlar, hem de bacasız futbolcu fabrikası olur.

Zamanımız yok diyorsanız, gidip anlaşırsınız Altınordu ile, kardeş kulüp olursunuz, daha iyisi altyapı kulübü yaparsınız Altınordu'yu, 2-3 sene içinde inanılmaz yetenekler kazandırırsınız kulübe. Eski yönetim Robin Van Persie gibi bitik bir futbolcuya tam 22 milyon Euro ödedi. Bu para Altınordu'ya anlaşma karşılığı verilse, 5 yılda Cengiz Ünder gibi en az 5 genç yıldız çıkartırlardı.

Fenerbahçe taraftarı konuya uzun vadeli bakıyor. Enkazın yeniden inşasının gerekli olduğunu biliyor. Bu tür yaratıcı hamleler bekliyor yeni yönetimden. Genç yetenekleri izlemek istiyor. Belki de şampiyonluktan çok daha fazla camiaya ait isimleri, formasının hakkını sonuna kadar veren isimleri sahada görmek istiyor.

Gelelim finansman konusuna. Burhan Karaçam çalışmalara başlamış. Finans kuruluşları ile görüşmeler yapıyormuş. Çok uzaklara gitmesine gerek yok. Şu 1 milyon Üye projesi doğru kurgulanır ve kanalize edilirse, gelir burada. Mevcut sistem hatalı. Hem de çok hatalı. Ali Koç ve ekibi buraya yönelik birkaç strateji değişikliğine giderse, buradan 50-60 milyon Euro ek gelir elde etmeleri mümkün.

Mevcut enkazı yönetmek zor ama eldeki marka güçlü. Yönetim yaratıcı, kararlı, istikrarlı adımlar atarsa, enkazdan kısa vadede değil ama uzun vadede güçlü, arka arkaya ligi sürklase edecek, mali durumu gittikçe iyileşen bir şampiyon çıkar.

TEKNİK DİREKTÖR

Fenerbahçe yönetim değişikliği ile vizyon değişikliği yaptı. Şimdi Aykut Kocaman ile devam edilmesi bu rüzgarı durdurur. Aykut Kocaman Türkiye ligleri için iyi bir antrenör. Ancak dünya çapında bir hoca değil. Dünya futbolunu ne kadar takip ediyor bilmiyorum ama takip etmek ile içinde yaşamak iki farklı konu. Çok iyi bir antrenör olsa, çoktan Avrupa' da yer alırdı. Alabildi mi?

Fenerbahçe'nin kalibresi maalesef Avrupa'dan daha üst seviye, kulübe bir ekol getirebilecek, daha önce bu işleri başarmış bir hocayı hak ediyor. Buvac ismi geçiyor. Söylentiler doğru ise tam isabet. Buvac, ekol antrenörü. Klopp' un sağ kolu. Klopp'a büyük katkı yaptı. Sistemini ezebere biliyor. Sistemi kuran kişi. Tam bir taktik uzmanı. Antrenman teknikleri konusunda inanılmaz başarılı.

Buvac olması şart değil, ancak böyle bir profil olmalı. Bir ustanın yanında yetişmiş, yuvadan uçmaya hazır, başarıya aç, sistem getirebilecek bir hoca bulunup, birkaç sene arkasında durulmalı. Üst düzey bir teknik adam bu koşullarda, bu transfer bütçesi ve bu kadro yapısı ile zaten gelmez. Üst düzey bir profil yerine, böyle bireysel başarıya aç bir aday daha uygun olur.

YENİ YÖNETİMİN İLK HATASI

Yeni yönetim ilk hatasını Aykut hocada yaptı. Onun tartışılmasına neden oldular. Aykut hoca yabancı hoca bulunamaz ise elde kalan hoca konumuna düşürüldü. Yani "biz aslında başka hoca bakacağız ama bulamazsak sen iyi Fenerbahçe'lisin, devam edersin" denmiş oldu. Bu büyük bir hatadır. Hem hocaya ayıp ediliyor, hem de futbolculara yanlış mesaj verilmiş oldu.

Sayın Ali Koç ve ekibi seçime fazlaca odaklandıklarından sanırım bu konuda ödevlerini iyi yapmamışlar. Adayları çoktan hazır olmalıydı. Haziran ortasında hala hoca belirsizliği ve transfer belirsizliği bana göre iyi bir başlangıç olmadı. Ya ilk günden Aykut Hoca ile devam ediyoruz demeliydiler, ya da ilk günden teşekkür etmeli ve yolları ayırmalıydılar.