Başkanlar Fikret Orman ve Ali Koç derbi öncesinde tarihi bir ilke imza attılar, birlikte canlı yayına çıktılar. Gerçi bizler geçmişte, böylesi derbilerde kulüp başkanlarını getirdik, ama bu farklı... Tribün ve saha içinde centilmenliğe aykırı davranışların tırmandığı şu günlerde önemli bir adımdır... Futbolun dostluk ve barış olduğunu anlatan bir karedir, ders niteliğindedir. Her iki başkan da geleceğe dair çok güzel ve ince mesajlar verdiler, kutluyoruz, alkışlıyoruz.
***
Derbilerin havası suyu, başkadır... Ne zaman, ne olacağını maç bitmeden kestiremezsiniz. Örneğin dünkü derbi, düşünün Beşiktaş ilk yirmi dakikada rakibine öyle bir baskı yaptı ki, nefes alacak zaman bırakmadı. Bu süreçe tam tamına üç gol sığdırdı. Biraz daha ileri gidelim, siyah-beyazlı ekip, ilk yirmi dakika içinde rakibine iki pas yaptırmadı. Derbilerin hatta diğer maçların skorunda teknik adamların taktik ve özellikle kadro tercihleri ön plandadır. Örnek Ersun Yanal, en etkili ve en tecrübeli iki oyuncusu Ayew ile Velbuana’yı yanında oturtmasını kim savunabilir arkadaş? Nitekim, Yanal, ikinci yarıda bu hatasından döndü, Fenerbahçe ayağa kalktı. Bu kez oyun terse döndü, konuk takım Zajc, Sadık ve Hasan Ali Kaldırım’la skoru eşitledi.
***
Rotayı Beşiktaş’a, yani Şenol Güneş’e çevirelim, ikinci yarının başlamasıyla birlikte rakibin baskısını bizler gibi seyretti, hamle yapmakta gecikti! Eee oyunu okumak, tehlikeleri görmek bizim değil, sizin işiniz! Valla, eğri oturacağız, doğruyu söyleyeceğiz arkadaş, düşünün üç golü buluyorsun, ikinci yarıda rakibine teslim oluyorsun! Helal olsun Fenerbahçe’ye, üç farklı yenilgiden maçı çevirmek kolay mı, üstelik deplasmanda. Kişisel olarak hiç şaşırmadım, Beşiktaş, bunu hep yapıyor, yazık!
Bu oyunda bireysel hataların faturası ağır olur. Örnek mi, Sadık... Oynadığı bölge kritik, gelin görün ki, rakiplerine kontrolsüz giriyor, Burak Yılmaz’a markaj yapıyor, ama ne markaj? Resmen güreşiyor, neredeyse rakibinin formasının içine girecek!
Özet mi? Kartal zirve adına büyük fırsatı kaçırdı, skor farkını koruyamadı yara aldı. Fenerbahçe ise derbide müthiş bir geri dönüşü gerçekleştirdi, puanla evine dönerken, biraz olsun moral kazandı.