Yıllardır, bizim kulvarın başaktörlerinden çok, hakemleri konuştuk. Şimdi de yeni bir tartışma konumuz var; VAR...

FIFA, Dünya Kupası’nda devreye soktu, uyguladı, tam not aldı. Kimi yararlı buluyor, kimi karşı çıkıyor. Karşı çıkanlar bu oyunun doğasına ters olduğunu savunuyor... Olabilir, kişisel olarak ortadayım.

Görüyoruz ki, VAR’a rağmen, bu işin ustaları, yani hakemlerimiz de müthiş hata içerisindeler. VAR geldi de, ne değişti?

Rotayı son haftaya çevirelim, Elia’nın attığı buz gibi gol, ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Efendim, VAR o anda teknik arızaya uğramış. Doğrudur ama giden üç puana ne diyeceğiz? Başakşehir, twitter hesabından “Kötü niyet VAR” şeklinde bir yaklaşımda bulundu. Ancak ortada bir teknik arıza varsa ki, biz de TV ekranından bunu gördük. Yani ortada bir kötü niyet söz konusu değil. Kaldı ki Ali Palabıyık, FIFA kokartlı hakemlerimizden... Hem VAR, hem de yardımcı hakemi arıza yaptı. Hadi bunu es geçtik, teknik arıza gerekçe olarak su götürür.

Peki, Donk’un bitime dört dakika kala attığı gole ne demeli? Donk, Celustka’nın omuzlarına basıyor, onun topa çıkmasını engelliyor, yani buz gibi faul. VAR nerede, yok! Bitmedi... Maçın daha ikinci dakikası kaleci Muslera ceza alanının dışında Maicon’un karnına tekmeyi sallıyor. Biraz uğraşsa, adam da ne böbrek, ne karaciğer bırakacak! Niyeti topa olabilir, bilemeyiz, ama bizim gördüğümüzü maalesef Cüneyt Çakır göremedi, faul bile çalmadı, VAR da nedense devreye giremedi!

Kurallar şunu söylüyor, Muslera’nın niyeti ne olursa olsun, pozisyon buz gibi bariz gol şansı, yani son adam ve kırmızı kart...

Muslera’nın bir pozisyonu daha var, son dakikalar da Antalya korner atışı kullanıyor, top oyunda, tecrübeli eldiven bu kez Maicon’u altıpas içinde itiyor. Penaltı ama Cüneyt Çakır hocamız bunu de süzemedi. Medel’in Uğur Demirok’a yaptığı penaltıysa, o da penaltı. Eee birine var, diğerine yok, VAR ise ortalarda hiç yok!

Arkadaş VAR ile hakem triolarını maalesef tembelliğe itiyoruz, farkında mısınız? Ohhh yardımcı hakem, “Ben bayrağımı çekeyim. Ne olur ne olmaz, sorumluluk almamayım. Nasıl olsa VAR var” der işin içinden sıyrılır.

Bu tezimiz sadece yanlar için değil, orta hakemlerimiz için de geçerlidir. VAR’dan geri dönüş olmayacağını biliyoruz. Zaman zaman büyük katkılarının da olduğunu inkar edemeyiz. Bildiğimiz bir gerçek var ki, VAR’a rağmen, hatalar topyekün ortadan kalkmayacak. İnsanın olduğu yerde hata da vardır. Bizler de VAR’ı tartışmaya devam edeceğiz!

Kalite yerlerde

Futbol kalitesinde bir düşüş var, acaba biz mi yanlış düşünüyoruz.

Avrupa’nın ünlü takımlarına şöyle bir bakıyorum, Real Madrid, Barcelona, Bayern Münih, M.Ünited ve Monaco gibi ünlü takımlar da sıkıntılı skorlar alarak, taraftarlarına hayal kırıklığı yaşatıyorlar. Hadi hepsini geçtik, iki yıl önce Şampiyonlar Ligi’nde yarı final oynayan Monaco, neredeyse düşme hattında... 6 puanı var, inanabiliyor musunuz? Bayern Münih gibi takım, sahasında üç gol yer mi? Yedi!

Rotayı bizim hatlara çeviriyorum, şöyle göze hoş gelen, takır takır topunu oynayan, taraftarını mutlu eden bir takım var mı? Valla ben göremiyorum, ya sizler?

Evet, görüyoruz ki, büyük takımlar örneğin Galatasaray, maçlarını kazanıyor kazanmasına da, göbeği çatlıyor! Fenerbahçe’nin hali ortada, Beşiktaş sıkıntılı... Biraz Trabzonspor’da kıpırdanma var, son iki haftada iyi futbol ve iyi geri dönüşler yaşıyor, zirveye göz kırpıyor.

Görünen bir gerçek var ki, her zaman dile getirdik, büyük-küçük takımlar arasında makas açılmıyor, tam tersi giderek kapanıyor. Ancak futbol kalitesi mi? Sıfırın altında bence!

Koç’tan olay açıklamalar

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, son günlerde kamuoyundan tartışılan birçok konuya açıklık getirdi. Yönetim kararıyla üç antrenörün işine son verilmesinin yanı sıra üç futbolcunun kadro dışı bırakılma nedenlerini bir bir sıraladı.

Başkan Koç, devre arasına kadar Cocu ile yola devam edeceklerini vurguladı. Üç antrenör konusundaki perde arkasında yaşananları tek tek sıralayan Koç’un söylemlerini dinlerken ağzımız bir karış açık kaldı.

Fenerbahçe bir değişim yaşanıyor, radikal kararlar alınıyor, olabilir. Ancak yaşanan olaylar, inanılır gibi değil. Özellikle üç antrenörün, “Beşiktaş bizi yenecek ve hocanın cenazesini halıya saracağız” sözlerine ne demeli? Hele hele içerdeki takım bilgilerinin dışarıya sızdırılması skandal niteliğindedir! Başkan Koç, kaptan Volkan Demirel’in Cocu’nun yardımcısı Erwin Koeman’ın üzerine yürüdüğünü, yönetim kurulu toplantısında ise sesini yükselterek kendisine saygısızlık yaptığını vurguladı.

Görüyoruz ki, ligde müthiş bir düşüş yaşayan Fenerbahçe’de takımdaşlığın yerinde yeller esiyor! Başkan Koç’un tartışılan kararlara açıklık getirmesi çok doğru bir yöntemdir. En azından kamuoyunu ikna etme adına büyük bir adımdır. Demek ki, başkan kanadında bıçak kemiğe dayanmış, bir milim taviz vereceğe de benzemiyor.

Aklıselim, vefalı taraftarın bu sese duyarlı olacaklarını düşünüyorum. Taraftarlık, zor günde ortaya çıkar.