Hani kırılma, başka bir deyişle ‘prangadan’ kurtulma anları vardır ya işte, Talisca’nın nefis kafa golü bunun en tipik örneğidir. 7. dakikaya kadar Göztepe iki net pozisyon üretti, Fabri tecrübesini konuşturdu. Bu sürece Göztepe altı korner atışı sıkıştırdı, Kartal’a nefes aldırmadı. İşte Talisca’nın golü böylesi bir tabloda geldi.

Haaa Göztepe’nin direkte patlayan iki şutu da bu baskının üretimidir. Talisca, eski günlerine dönüş sinyali verirken, Kartal’ı Göztepe baskısından kurtaran isim oldu bence... İlk yarıda Kartal’ın tek korner atışıyla yetinmesi, ev sahibi takımın baskılı oyununun en belirgin göstergesidir.

* * *

Beşiktaş’ın farklı galibiyeti Tamer Tuna’nın Göztepe’deki başarısına asla gölge düşürmez. Oynattığı futbol ve topladığı puanlar bunun en büyük kanıtıdır. Kartal’ın iki yıl üst üstte şampiyonluklarında onun katkısını kim yadsıyabilir? Elbette Beşiktaş’ı Tamer Tuna’dan başkası iyi tanıyamaz. Nitekim ilk yarıdaki Göztepe, fena işler yapmadı. Ne var ki, Beşiktaş’ın kadro ve tecrübesini de yabana atamayız. Nitekim, Babel’in farkı ikiye çıkarmasıyla iyice rahatlayan Beşiktaş, Cenk Tosun’la üç puanı garantiye aldı.

* * *

Gelelim yine anlı-şanlı hakemlerimize! Ghilas’ın attığı gol buz gibi ofsayt... Yardımcı her nedense süzemedi bu biiir! Hadi yardımcıyı es geçtik, Atiba’nın 67. dakikada Segbefia tarafından yine indirilmesine Hüseyin Göçek’in seyirci kalması kokartı ile hiç örtüşmedi! Hareket dışarıda, yani hem faul, hem de sarı kart, hiçbirisi yok! Gözüne perde mi indi Sayın Göçek? Hakemin tek doğrusu Necip’e sert giren Leo’yu kırmızı kartla oyun dışı bırakmasıydı.

* * *

Evet, Fabri topla riske girmeyi seviyor, zaman zaman bunun faturasını da ağır ödüyor! Buna karşın öyle kritik maçlardaki dakikalarda, öyle kritik kurtarışlar ve dokunuşları yapıyor ki, alkışı da hak ediyor. İşte Fabri dünkü Göztepe galibiyetinde yaptığı kurtarışlarla pay sahibiydi dersek abartmış olmayız.

Pepe’ye ayrı parantez açmak istiyorum. Kalitesi ortada, ancak sert futbol yapısı taraftarlarda ‘kuşku’ yaratmadı değil... Valla bulunduğu bölgenin hakkını veriyor, sadece topa sert oynuyor, savunmanın ‘sigortası’, kritik dokunuşların adamı...