Kartal’a usta çilingir şart!

Beşiktaş’ın sorun yaratma üzerine eline kimse su dökemez! Quaresma, Kartal Yuvası’ndan koptu, Kasımpaşa’ya kanat çırptı ya, sokakta yürüyemez oldum! Sosyal yaşamda taraftarların Quaresma konusundaki sorularını yanıtlamaktan dilimde adeta tüy bitti! Kimin ne düşündüğü beni hiç ilgilendirmiyor, Q7 Kartal adına büyük kayıptır. O’nu çok ararlar çookkkk! Lens’e güvenenler, Quaresma’nın alternatifi gibi görüşlerin, ilerleyen haftalarda yanıldıklarını hep birlikte göreceğiz. Daha oyunun başı gördüğü sarı karta bakın! Hadi onu geçtik, Lens’in adam eksilttiğini, cezalanı içine isabetli ortalar yaptığını gören var mı? Q7’nin adrese teslim ortalarını anımsayın. Efendim Lens’in ilk yarı iki şutu var, çerçeve yerine kaleciye nişanladı, protestolar da birlikte geldi! .Onun tek alternatifi N’Koudou’dur, görünen köy kılavuz istemez. Adam geçmeleri, ortaları müthiş...
***
Evet, Kartal yabancı transferinde rötarlı gidiyor, N’Koudou’dan sonra Mohammed Elneny’i renklerine bağladı, tribünde olması doğal. Bakın, Ruiz takıma müthiş uyum sağladı, savunmadaki görevini eksiksiz yapıyor, sıfır riskle oynuyor. Gelelim N’Koudou’ya geçtiğimiz hafta sonradan oyuna girdi, tribünleri ayağa kaldırdı, niye yedek arkadaş, koy onbire oynat! Lige iki de iki yaparak giren Çaykur Rizespor öyle boş takım değil, evet Kartal, oyunu tek kaleye çevirdi, baskı ve de presi öne çıkardı... Topla oynama yüzdesi ilk yarıda yüzde 72 Kartal lehine... Gelin görün ki, o baskıyı gol ya da gollerle taçlandırmazsınız neye yarar ki? Ne oldu, konuk takım savunmasını sağlam tuttu, aradığı fırsatı 37’de buldu,Oğulcan klas bir vuruşla takımını öne geçirdi. Bu oyunda savunmanızı sağlam tutacaksınız, ailecek ofansa çıkmayacaksınız arkadaş! Rakibin kaleyi tek bulan şutu var, o da gole dönüştü! Haa elbette Kartal’ın rakibine oranla farkındalığı vardı, iyi organize oldular tamam, tek eksiği goldü.
***
Taraftara helal olsun, ilk yarı bitti, futbolcuları tribüne çağırdılar, alkışladılar, moral verdiler... Avcı’nın Douglas ve N’Koudou hamleleriyle birlikte Kartal vitesi bir kat daha yükseltti, rakibine nefes aldırmadı dersek abartmış olmayız. Nitekim Kartal, moral golüne 53’de Vida’nın kafa golüyle kavuştu. Kalan dakikalar mı, üretim üst seviyeye çıktı, net pozisyonlar gole dönüşmezken, Siyah-Beyazlı futbolcularda gerginlik ve telaş öne çıktı. Adem Ljajiç ve N’Koudou net pozisyonları cömertçe harcadılar. Futbol böyle bir oyun işte, tek kale oynarsınız, üretir, üretir, atamazsınız! Kartal’ın puan kaybına iş kazası demek mümkün değil. Kapalı savunmaları usta çilingirler açar. Dememiz o ki, Kartal’ın iyi bir santrfor ve orta sahaya oyun kurucu alması şarttır, bizden söylemesi.Artı Avcı’nın ilk onbir tercihlerini de gözden geçirmesi gerekir!Uzatmalarda Rizezpor’un bir şutunun direkte patlaması Kartal adına büyük şanstır.
Gelelim maçta penaltı tartışması yaratan pozisyonlara... Ruiz’in Pauv’a yaptığı haraket ceza sahası dışındaydı. Ancak ilk yarıda Chatziis’in ceza alanı içinde Lens’i formasından çekerek düşürdüğü pozisyonun karşılığı penaltı olmalıydı. VAR’ın burada devreye girmemesi de düşündürücüydü.