Bu tip gerilimi yüksek derbilerde orta hakemin sorumluluğu bir kat daha artar. Oyuncuları sahada tutma adına psikolojik bir hisse kapılır, her nedense! Eğer her gerilimi yüksek pozisyon ve faulleri ‘nasihatla’ geçirmeye kalkarsanız, ateşe odun atarsınız! Örneğin, Oğuzhan ve Van Persie ilk yarı boyunca hep didiştiler, Ali Palabıyık, araya girerek sürekli uyarılar yaptı! Çıkar ikisine de sarıyı, hem tansiyonu düşür, hem de olası gerginliklere davetiye çıkarma kardeşim!

Ne oldu? Gerginliğin faturası Tosiç’e kesildi! Van Persie’nin tuzağına niye düşüyorsun Tosic efendi! Hollandalı oyuncu top oynamak yerine sanırsınız ki sahaya ‘gerginlik’ yaratmak için çıkmış, kötü niyetli! Oğuzhan’a çattı, baktı olmuyor Tosic’in üzerine oynadı, maalesef tecrübeli futbolcu aynalı sazan gibi oltaya atladı! Artı hakem faulü senin lehine vermiş, niye adamın üzerine yürüyorsun, kafanla dokunuyor, kızarıyorsun! Haaa pozisyonu objektif analiz edecek olursak, Persie, benzetme yerindeyse bir dövmediği kalmış! Yani ortada müthiş bir tahrik söz konusu, bize göre Van Persie de atılmalıydı.

Maça dönecek olursak; Tosic atılıncaya kadar, Beşiktaş rakibine oranla daha etkili bir oyun ortaya koydu. Pas yüzdesini ve baskısını üst seviyeye taşıyan Kartal, Talisca (2) ve Oğuzhan ile üç ciddi pozisyon üretti, ne var ki golle taçlandıramadı.

Tosic’in kırmızı kart görmesi, maçın tansiyonunu düşürürken, Fenerbahçe, Kartal’ın eksik kalışını iyi kullandı, benzetme yedindeyse, oyunu tek kaleye taşıdı. Güneş’in Talisca’yı çıkarıp, Mitroviç’i oyuna alması tartışılır bir hamleydi, bu da Fenerbahçe’nin ekmeğine yağ sürdü! Zaten eksik kalmışsın, bir de ilerde top tutamıyorsun, al Cenk’i Babel’i forvete çek, Mitroviç yerine çabuk bir oyuncuyu tercih et! Nitekim, Cenk’in ağır kaldığı pozisyon döndü, Beşiktaş’a gol oldu!

Van Persie’nin golünden sonra skoru eşitleme adına her türlü riski göze alan Beşiktaş, kalesinde çok ciddi tehlikeli pozisyonlar yaşadı, ne var ki son vuruşlarda aynı beceriyi gösteremediler.

Maçın özeti mi, Van Persie hem Tosic’i kızarttı, hem golünü attı, hem Fenerbahçe’yi kupada çeyrek finale taşıdı. Orta hakem Ali Palabıyık, ikinci yarıda öyle garip düdükler ve öyle kararlar verdi ki, gözlerimize inanamadık! Lens’in uzatmalardaki golünü niye iptal etti, onu da anlayamadık.

Eee Tosic efendi, Kartal’ı böylesi bir kritik mücadelede amatörce eksik bırakırsan, olacağı da budur! Profesyonellik, ne kadar tahrik olursan ol sahada kalmaktır. Bak Van Persie, ders al biraz emi!