Bile bile lades

UEFA ile FFP Anlaşması kapsamında üst kurula sevk edilen Fenerbahçe, 2015-2016 sezonunda başlayan hatalar sonrası bu noktaya geldi.

Bile bile lades

CELAL UMUT EREN

Sarı-lacivertliler, yıllardır yaşanan plansızlığın sonuçlarını çekti. Sportif açıdan gelen başarısızlıkların yanında transfer başta olmak üzere yapılan harcamalar kulübü Avrupa’dan men cezası alma tehlikesine kadar getirdi.

UEFA tarafından FFP kuralları çerçevesinde bir üst kurula sevk edilen Fenerbahçe, yeni bir sıkıntılı durumla daha karşı karşıya kaldı. Sarı-lacivertli kulübün özellikle 2015-16 sezonunda transfer döneminde yapılan pahalı harcamalar ve devam eden sezonlarda sportif açıdan hiçbir kazancın olmaması adeta ‘bile bile lades’ dedirtti.

2015-16 sezonuna Vitor Pereira yönetiminde ve Giuliano Terrenao sportif direktörlüğünde başlayan dönemde transferlerde arka arkaya yıldız isimler getirilmişti. Özellikle Luis Nani’ye 6 milyon euro, Josef de Souza’ya 8 milyon euro, Ozan Tufan’a 7 milyon euro, Van Persie’ye 6.5 milyon euro, Kjaer’e 7.65 milyon euro, Fernandao’ya 3.5 milyon euro, Şener Özbayraklı’ya 2.5 milyon euro verilmişti. Toplamda 12 transferle kulübün kasasından 45 milyon euro çıkmıştı.

2016-17 sezonunda da Martin Skrtel’e verilen 6 milyon euro ile bu durum devam etmişti. Her ne kadar sarı-lacivertliler, Nani, Kjaer, Moussa Sow gibi isimleri elden çıkarsa da beklenen denge kurulmadı.

Devler Ligi krizi

Son olarak geçen sezon başında Giuliano için 7 milyon euro, Soldado için 5 milyon euro ve Dirar için 3.5 milyon euro harcandı. Ancak kulüp tüm bu transfer harcamalarına karşın sportif anlamda sınıfta kaldı.

Bu süre zarfında hiç Şampiyonlar Ligi’ne katılamayan Fenerbahçe, lig ve kupada da sıfır çekti. Bilhassa Devler Ligi’ne gidememek kulübün kasasına ciddi hasar verdi.

Andrew Henderson bu kez amacına ulaşamadı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber