Canavar uyanacak

İddiası büyük. Hedefleri büyük. İnancı büyük. Ankara'da yaşanan yol kazasına aldırmıyor, zirveye ulaşacaklarından kuşku duymuyor. F.Bahçe'ye geldikten sonra adrenalinin yükseldiğini söyleyen Denizli, taraftarlara da adrenallerini yükseltecek ilginç mesajlar gönderiyor

Canavar uyanacak
Samandıra’da, inzivaya çekilmiş derviş sabrıyla ibadet edercesine çalışıyor... Dışa dönük, şen, güleryüzlü ve hareketli kişiliğini içine hapsetmiş gibi... Programını aksatmamak için sık sık saatine bakıyor... (Önceden bize ayrılmış zamanı kullanıyoruz, alınmıyoruz).
Eski köşeli ve özgür konuşma uslûbunu yuvarlamış. Düşüncelerine daha yumuşak, daha ince çizgilerle biçim vermeye çalışıyor. Onu tanıyalı yıllar oldu. Fenerbahçe’deki yeni yaşam biçiminden dolayı sıkıntılı bir sürecin içinden geçtiğini görüyoruz. Türk futbolunun en sabırsız adamı şimdi futbolcularıyla birlikte sabrın sınavına çıkıyor. Herkesten sabır bekliyor. İddiasından, inançlarından asla geri adım atmıyor. Gençlerbirliği yenilgisine rağmen, “Canavar’ın uyanacağını" söylüyor. Mustafa Denizli merak edilen her sorunun yanıtını Milliyet okuyucularıyla paylaşıyor.
- Yeni oyuncu arayışınız var mı?
“Hayır, hayır. Bakıyorum televizyonda isimler çıkıyor. Ancak Fenerbahçe artık ileriye dönük genç futbolculara bakar. Hemen takıma koyacağımız bir transfer yapma durumumuz olmaz. Herkes yazıyor, çiziyor. Yapmıyorum arkadaş, transfer bitti."
- Gençlerbirliği yenilgisini zaman olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Ne zaman yenilirsen yenil hep kötü zamandır. Oyunun genel analizini yapınca gol pozisyonlarında veya müsaitlik açısından çok önde olduğun bir takıma yakışmayacak gollerle kaybediyorsun. Bu seviyedeki futbolcular böyle gol yeme durumu ile karşı karşıya kalmaz. Bir takım maç kaybetmeyecek diye bir şey yok. Buna rağmen oyunu koparacak veya kotaracak birçok pozisyonu var Fenerbahçe’nin. Ama taç atışından iki tane gol yemez bir takım. "
“Hem er, hem general"
- Takımdaki general ve er dengesi nasıl ?
“Kimin kafasında öyle bir yaklaşım varsa yanlış bir yaklaşımdır. Bu formayı giyen her futbolcu hem er, hem generaldir. Tek unvanla olmaz. Bir takımın oluşmasındaki zorluk dönemi budur. Arkadaşlarını tanıma ve tanımlama dönemi. Bunları bir miktar yaşayacağız. Ama bu unvanlar hep birlikte olacak."
- Pres yapma alışkanlığı Fenerbahçe’de fazla gelişmemiş. Bunu geliştirmeyi düşünüyor musunuz ?
“Gayet tabii. Bu bizim birinci derecede üzerinde durduğumuz şey. Futbolcu tipleri de önemli. Kolay değil. Bize gelenlerin çoğu özellikle de dış transferlerden gelen futbolcularımızın çoğu, bu anlayışı benimseyen takımlardan gelmiyor. Zaman içinde buna uyulacak. "
“Kondisyonumuz yeter "
- Fenerbahçe’nin kondisyona ihtiyacı var mı ?
“Benim başında olduğum takımın böyle bir eksisi olmadı, olamaz. 15 yıldır, sadece ulusal anlamda değil uluslararası alanda da rakiplere kondisyon ile üstünlük sağladığımı herkes biliyor ve görüyor. Oyun anlayışımız tamamen oturduğu zaman bizim kondisyonumuz her takıma fazlası ile yeter de artar bile. Biraz da kenara koyarız."
- Kafanızdaki rekabet ortamına Fenerbahçe hazır mı ?
“Gayet tabii hazır. Fenerbahçe hazır. Bunu bir dönem olarak görmüyoruz. Üç maçlık, beş maçlık bir dönem olarak görmüyoruz. Her türlü rekabete hazır Fenerbahçe."
- Mustafa Denizli milli takımdakinin tersine kendini niye marke ediyor konuşurken ?
“Hiçbir fark yok ama iki, üç hafta bekleyin siz de."
- Fenerbahçe ve Galatasaray’da çalıştınız. Teknik direktör olarak ne fark var ? Yöneticiler soyunma odanıza geliyor mu ?
“Aynı çalışma düzenini faaliyete geçirdik. Bir fark yok. Farklılıklar benim dışımdaki alanlarda olabilir. Yöneticiler soyunma odasına gelmiyor. Çok önemli bir sorun değil. Ben zaman zaman başkanımızın her hafta olmasa bile maçtan önce ya da maçtan sonra bir, iki dakika soyunma odamıza uğrayıp, bizimle selamlaşmasını isterim. Fenerbahçe yönetimi bu konuda son derece duyarlı."
- Beşiktaş ve Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki gruplarını nasıl değerlendiriyorsunuz ?
“Sürpriz olmaz"
“Beşiktaş’ın biraz daha zor grupta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Futbol sürprizlere açık ama şartlar da önemli. Beşiktaş’ın grubunda bu kupa için iddialı ekipler var. Bunlar Beşiktaş’ın işini zorlaştırır. Kapasitesinin üzerine çıkan görüntü beni umutlandırdı. Performansının üst düzeye çıkabileceği maçlar. Bir üst tura çıkarlarsa benim için sürpriz olmaz."
- Türk futbolcusu zora mı daha fazla adapte oluyor kolaya mı ?
“Zora elbette. Beşiktaş’ın zor grupta olduğu kesin ama kapasitesinin çok üstüne çıkacağı da kesin. Çok mücadele eden bir takım olmaları önemli. Sonuçta onlar atla deve değil. Yenilmeyecek takımlar değiller. Galatasaray’ın bu rakiplerle çok fazla bir sürpriz olmazsa bir üst tura çıkacağına inanıyorum."
- Geçen hafta bir olay yaşandı. Galatasaray’daki bu tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz ?
“Hiç tasvip etmiyorum. Bu konuda yaklaşımlarınızın biraz daha farklı olması lazım. Faruk Süren de Fatih Terim de tanıdığım insanlar. Bu konuda laf söyleyecek değilim ama sanıyorum iletişim kopukluğu oldu. Medya aracılığı ile konuşmamaları gerekirdi. Bu olaya fazla da çomak sokmak isteyenler var."
- Fenerbahçe her çalışan futbolcusu, hocası, yönetimiyle büyük bir baskı altında değil mi ? Bu durum sizin karizmanızı nasıl etkiler ?
“Bu konuda benim yaşamımda yüzlerce tecrübe var. Karizma derken kimse bir ayda karizma kazanmıyor. Dolayısıyla ben bir haftada karizma ile ilgili bir yaklaşımda bulunmam. Savaştığım yerlerdeki başarının karşılığı olarak bu karizmayı kazanırım. Hiçbir yerde hesabı keserken başarısızlığım yok. Burada da öyle olacak.
- Rahat rahat milli takımda çalışırken, Fenerbahçe’yi tercih ettiniz. Kendi kendinize meydan mı okudunuz ?
“Hayır, hayır. Tamamen benim fizyolojik yapımla ilgili. Pasiflik fiziksel rahatsızlık getiriyor. Ben 30 yıl sahalarda koşmuş insanım. Çaba harcamış insanım. Hayatım takımla birlikte koşarak, yaşayarak geçti. Son derece mutluydum milli takımda ama Mustafa Denizli olarak bedenimden mutlu değildim. Burada sabahın sekizinden akşamın dokuzuna kadar çalışıyorum. Benim verimim o zaman artar. Ben fizik ve ruhen artık kendimi dinç hissediyorum."
- Siz bir uyuyan canavarı dürtükleyip ayağa kaldırdınız değil mi ? Yeterince uyumadıysa sizi de yiyebilir...
“O canavar kalkarken biraz hasar verecek ama kalkacak ayağa. Merak etmeyin canavar uyanacak. Hiçbir korkumuz yok. Canavardan korksaydık gelmezdik zaten."

Uche "Bana güvenin"

F.BAHÇE'NİN yeni kaptanı Uche şanssızlıklardan dert yandı, "Sakatlıklar yakamızı bırakmıyor" dedi. Sarı - Lacivertli oyuncu, kendisine duyulan güveni boşa çıkarmayacağını da belirtti. Uche, "Yeni bir takım olmamızdan kaynaklanan sıkıntıların dışında hiçbir sorunumuz yok. Tüm takım halinde savunma, tüm takım halinde atak yapmalıyız" diye konuştu. Bu arada Mustafa Denizli, dün oyuncularına Gençlerbirliği maçını kasetten izletti, hatalarını gösterdi.

ALPAY Uslu'ya dava açtı

Tuncay Şen
FENERBAHÇE'den olaylı bir şekilde ayrılıp Aston Villa'ya transfer olan Alpay Özalan, babası aracılığıyla Sarı - Lacivertliler'in yöneticisi Mahmut Uslu aleyhine 50 milyar liralık ceza davası açtı. Alpay'ın babası Mustafa Özalan dün avukatı ile birlikte Kadıköy Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak oğluna "Ahlaksız" diye hitab eden Mahmut Uslu'yu mahkemeye verdi. Mustafa Özalan, davayı kazandıkları takdirde parayı Lösemili Çocuklar Vakfı'na bağışlayacaklarını söyledi.

Lewandowski'den kalite gol!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber