Serkan ile Burak cezalı, Engin ve Egemen sakat, geçen hafta öfkesini kontrol edemeyen Şenol Güneş ise tribündeydi. Hedefleri olan bir kulüp, hele hele şampiyonluğa koşan bir takımı varsa, niçin ara transferi yapar? Eksiğin, gediğin ve sakatın yerini doldurmak için değil mi? Ancak görünen o ki Trabzonspor’un devre arasındaki takviyeleri gerçekten isabetsiz ve yetersiz olmuş.
İşte Brozek kardeşler... Şenol Güneş’in Kasımpaşa maçındaki zorunlu revizyonunda forma bulan Polonyalılar bu şansı iyi değerlendiremedi. Sadece ikisi mi? Eski formunun yerinde yeller esen Yattara da dün akşamın kötüleri arasındaydı. Yaratıcılıktan son derece uzaktı. Bir daha böyle bir fırsat bulur mu? Kolay değil! Buna Colman’in ilk yarıdaki yüksek pas hatası, Umut’un alışılmışın dışındaki görev bölgesini yadırgaması eklenince erken gelen gole rağmen kolay gibi görünen maç sıkıntıya girdi.
Peki bu kadar aksayan bir takım nasıl oldu da kazanmayı bildi? Kolay teslim olmayacağını belli eden ve son dakikaya kadar beraberliği kovalayan Kasımpaşa karşısında, özellikle maçın son bölümlerinde savunmanın göbeğindeki Giray ve Glowacki’nin kritik müdahaleleri, uzun zaman sonra Serkan’ın yokluğunda görev alan Tayfun’un cansiparane oyunu ve tabii ki Selçuk’un takımını toparlayan görüntüsü galibiyette etkin faktörler idi.
Şenol Güneş’in tribünden verdiği talimatlar doğrultusunda yapılan oyuncu değişikliklerinin amacı, orta alanda Selçuk’un yükünü hafifletmek, Pawel Brozek’i çıkardıktan sonra Umut’u hücum bölgesinde daha etkin hale getirmekti. Lakin Umut, ilk yarıda kaçırdığı inanılmaz pozisyonun yanı sıra, görev alanı değiştikten sonra girdiği fırsatlardaki yetersizliği ile dikkat çekti. Alanzinho ani çıkışlarda etkili olsa da, iki gol vuruşunda Kasımpaşa kalecisi Fırat’ı geçip takımını rahatlatamadı.
Trabzonspor’un bundan sonra oynayacağı dokuz maçın da final havasında geçeceği kuşkusuz. Rakibin ligdeki konumu ve gücünün hiçbir önemi olmadığı Kasımpaşa sınavında görüldü. Uzatma dakikalarında Tayfun’un vücudundan sekip koluna çarpan topu hakem penaltı olarak değerlendirse, ki kimse itiraz edemezdi, Trabzonspor şampiyonluk yarışında ummadığı bir darbe daha yiyebilirdi.
Bunca eksiğe karşın haftayı kayıpsız atlatan bordo-mavili takımın dün akşam yaşadığı sıkıntıyı bir daha tekrarlamaması için, futbolcuların ve teknik heyetin sorumluluklarını gözden geçirmesi yararlı olacaktır diye düşünüyorum.