Şu bir gerçek; Trabzonspor takımı iyi de oynasa, kötü de olsa, Avrupa maçlarında istediği sonuçları alıyor.
Elemelerde beş galibiyet, bir beraberlik, grupta dört galibiyet, bir beraberlik ve 13 puanla liderlik. Daha ne olsun değil mi? Bu açıdan baktığınızda futbolcuları ve teknik direktörü eleştirmek insafsızlık gibi görünse de, futbol şansının şu ana kadar Trabzonspor’un yanında olduğu kesin. Gerek rakiplerin kalitesi ve gücü, gerek bordo-mavili oyuncuların Avrupa maçlarına farklı motive olması, işlerin hep istendiği gibi gitmesini sağladı. Kimi zaman Henrique, bir maçta Malouda, bazen de tıpkı dün geceki gibi Olcan çıktı sahneye. Tabii, takım olarak da ligdekinden daha istekli, disiplinli ve mücadeleci bir görüntü çizmesi de önemli bir artı idi.
Apollon karşısında alınan galibiyet bu yüzden aldatıcı olmasın diyoruz. İlk yarıda iki ciddi atak iki gol getirdi. Gecenin yıldızı Olcan iki uzun savunmacı arasından topu kafayla ağlara gönderirken, zıplamadı bile. Aynı Olcan hemen bir kaç dakika sonra Soner’e al-at tarzı bir pas verdi, o da bu ikramı geri çevirmedi. Sonrasında kendi alanında sürekli top çeviren, rakibin üzerine gelmesini bekleyen bir Trabzonspor vardı sahada.
İkinci yarıda da görüntü farklı değildi. Olcan ile skoru perçinlemenin getirdiği rehavet hariç tabii. İlginçtir Lazio maçında olduğu gibi son düdük çalmadan kazanılmayacağı gerçeği az daha Trabzonspor’un başına iş açacaktı. Apollon teknik direktörünün yaptığı iki değişiklik Rum temsilcisine hücumda hareketlilik getirirken, on dakikaya sığan iki şok gol “yine mi?” sorusunu akıllara düşürmedi değil. Gerçi Alman hakemin ikinci gol öncesi verdiği penaltı kararı ağır olsa da Trabzonspor’un bu rakibe o pozisyonları vermesi düşündürücü idi. Dedik ya her maçın bir kurtarıcısı oldu bugüne dek diye, dün gece bu rolü Olcan üstlendi. Duran topların usta ayağı, skor tabelasına noktayı yine mükemmel bir vuruşla koyarken, yaşanan kaygıları da ortadan kaldırdı.
Kağıt üzerindeki istatistiklere rağmen Trabzon’un henüz istenilen performansı yakalayabildiğini söyleyemeyiz.Daha iyisini yapabilecek kapasiteye sahip olmasına karşın, bazı oyuncuların ekstra katkısı ve becerisiyle gelinen nokta kimseyi yanıltmasın. Karadeniz ekibi Avrupa’da yoluna devam etmek istiyorsa, üzerine koyarak gitmeli. Aksi halde bugünkü güzel tablo yerini pişmanlıklarla bezenmiş hayal kırıklığına bırakabilir.