Mustafa Reşit Akçay “nevi şahsına münhasır” bir teknik adam. Trabzonspor ve Osmanlıspor ile Avrupa Ligi’nde önemli işler yaptı. Şimdi de Konyaspor ile zorluyor şansını.
Gruptaki ilk maçında Marsilya’ya tek golle yenilirken, tecrübesizliğinin kurbanı olmuştu temsilcimiz. Akçay, dün geceki Guimaraes sınavı öncesi tribünleri ve takımını ateşlemek için “Stadın ışıklarıyla taraftarın vereceği elektrik, oyuncularımın ampullerini yakmalı” demişti. Tam da Akçay’ın tarzı, seviyorum bunu.
Eksiklerine ve değişen kadro kurgusuna karşın, coşkulu ve kendinden emin, çok istekli başladı Konyaspor. Bu görüntü, ilk haftayı puansız kapatan Guimaraes’i de şaşırttı. İlk dakikalardan itibaren ciddi pozisyonlar geldi. Milosevic’in üst direği sarsan vuruşundan sonra baskılı oyunu golle süslemek, Musa’ya kaldı. Bu bölümde fazlası olabilirdi, çünkü oyunun hakimi Konyaspor idi.
İkinci yarıya da aynı ciddiyetle başladı yeşil-beyazlılar. Hem de ne hırsla? Bir dinamo gibi çalışan gecenin yıldızı Skubic’in nefis ortasında Milosevic’in zımba gibi kafa vuruşu geldi. Nefis bir organizasyondu. Portekiz ekibini şoka soktu, Avrupa’da ilk maçına çıkan genç kalecisi Silva’yı da üzdü.
Konyaspor ise doğal olarak oyunu rölantiye alma refleksini geliştirdi. Skoru korumaya geçmek, sıkıntı yaratabilirdi. Zaman zaman paniklemediler mi? Evet. Nitekim Guimaraes’i umutlandıran gol böyle bir anda geldi. Sonrasında iş elbette zorlaştı. Rakip bizden genç ve dinamikti, bu kez onlar baskı kurdu. Lakin savunmada dikkatli olup, takım oyununda disiplini elden bırakmayınca, UEFA’daki ilk galibiyet zor olmadı. Kimseyi ayırmıyorum. Akçay’ın takımı, sonradan girenler dahil müthiş mücadele etti. Helâl olsun hepsine. Böyle bir ligde, bu kalitede maç oynamak kolay değil.
Ve alkışlar stadı Konya seyircisine. Tabii Nalçacılar grubuna. İnanılmaz destek verdiler, galibiyette çok önemli payları vardı. Maç öncesi ve sırasında coşkuyla “İzmir marşını” söylediler, pek hoşuma gitti! Diğerleri mi? Olacak o kadar. Eski başkan Ahmet Şan’ın kulakları çınlamıştır sanırım!