İstatistiklere bakarak maç sonucunu kestirmeye çalışmak futbolun kimyasını bozuyor. Bu alışkanlıkları bırakalım lütfen.
Başından sona ilginç bir maçtı. Trabzonspor son saniye golü ile kaçırdığı galibiyete üzülürken rakibin kendi sahasında beraberliğe sevinmesi böyle bir şey işte.
Efendim neymiş, “Trabzonspor 22 yıldır bu sahada kazanamıyormuş.” Kazanabilirdi. Erken bulduğu ilk golden sonra, aynı anlayışla oyununu sürdürebilse ki, pozisyon da buldu, evine üzülerek dönmez idi.
Trabzonspor açısından kötü bir skor değil. Ama dün akşam eksik olan, aynı motivasyon ve ruhla maça tutunmak olmalıydı. Bunu yapacak gücü ve enerjisi olmasına karşın, kendi oyununu kabul ettirmek yerine rakibi karşılamaya çalışmanın ve geriye bu kadar yaslanmanın faturası trajedik oldu.
Üstelik Fenerbahçe son 25 dakikayı bir kişi eksik oynarken kazanacağını düşünmek, büyük hata idi. Ünal Karaman kusura bakmasın. Oyuncu değişiklikleri skoru korumak adına olsa da, Yusuf’u kenara alması orta alan direncini kırdı. Ona bir takıntısı mı var anlamıyorum. Son maçlarda hep kenara alması ilginç geliyor bana.
Ben kaptan Sosa’dan umutlu idim. Lider olmalı idi bu maçta.Yanılttı beni. Genç kadroyu yönetecek, yönlendirecek, onları ayakta tutacak isim olmalı idi. Trabzonspor’un hücum gücünü engelleyen, önde top tutmasının önüne geçen ne yazık ki Sosa’nın umursamazlığı idi. Beni ciddi yanılttı.
Oyuna ve son dakika golüne bakarsanız Trabzonspor gerçek bir hayal kırıklığı yaşadı. Fenerbahçe deplasmanından, üstelik böyle kötü bir dönem yaşarken üç puanla ayrılmak zor değildi. Direkten dönen top, ilk yarıda girdiği pozisyonlar, rakibin eksik kaldığı bölümde refleks ve cesaret gösterememesi, tarihi bir başarıyı engelledi.
Maçın özelinden gelene bakarsak, Trabzonspor yaşadığı her türlü olumsuzluğa rağmen doğru yolda. Son yedi maçta 5 galibiyet ve iki beraberlik var. Genç, bu tip maçlara alışık olmayan bir kadrosu var. Zamanla deneyim kazanacakları kesin. Dolayısıyla üzülmez, önlerine bakmayı öğrenirlerse, gelecek adına çok olumlu işlere imza atacak bir ekibe sahipler.
Ve Fenerbahçe.. Kriz döneminde beraberliğe seviniyorsa sorun büyük demektir. Ersun Yanal’ın ve Ali Koç’un yarınlara yönelik planı nedir bilmiyorum ama, alınan tek puanın takımın kümede kalması adına kazanç görülüyorsa, vah demek geliyor içimden.
Bu maç günü kurtarmış olabilir, ama yarınlara dönük ciddi operasyonların habercisidir. Ersun hoca takımı ligde tuttuğu için adına pay çıkaracağına, kendisi ile diyaloğu kesen başkanına yazacağı senaryonun ne kadar gerçekçi olacağını düşünsün.