Osmanlıspor Teknik Direktörü Mustafa Reşit Akçay bir gün önce düzenlediği basın toplantısında uyarıyı yapmıştı: “Favori Zürih. Rakibe saygı duymamız lazım. Duymazsak gelir bıçak gibi bize saplanır.”
Akçay deneyimli bir hoca olarak yaşanabilecek tehlikenin farkında idi, lakin futbolcularının aynı ciddiyette olmadığını gördük dün gece.
Geçen sezon bir alt lige düşmesine karşın ülkesinin kupasını kazandığı için Avrupa ligine doğrudan katılan Zürih’in yabana atılacak bir takım olmadığı Villarreal deplasmanındaki skor ve oynadığı oyundan belliydi. Akçay bunu görmüştü de, oyuncuları pek anlamamıştı sanırım.
Nasıl bir ilk yarıydı öyle? Osmanlısporlu futbolcular birbirleriyle adeta hata yapma yarışına girdi. Akıl alır gibi değildi. Rakibin pozisyonu yokken kaptırılan topların neredeyse hepsi Osmanlıspor kalesinde tehlikeye dönüştü. Aykut, Pinto, Lawal, Regatin ve başrolde Delarge bu tablonun mimarlarıydı. Zaten tehlike geliyorum demiş, ucuz bir penaltı kazanmıştı Zürih. Önce kaleci Karcemarskas, sonra savunma bu atışın gole dönüşmesini engelledi ama neye yarar? Bırakın rakip kaleye gitmeyi, daha hazırlık pası yaparken kaybedilen topların sonuncusu ilk yarının bitiminde Zürih’e skor avantajı getirdi. Rakip ceza alanı önünde Delarge’nin şımarıklığının faturası ağır oldu. Golün santrası bile yapılmadı.
Akçay’ın ikinci yarıya başlarken aksayan isimleri değiştireceğini düşünüyorduk, yanıldık. 62. dakikaya kadar bekledi deneyimli hoca. İlk hamleleri Maher ve Umar oldu. Osmanlıspor bu iki oyuncunun girmesiyle dengeyi sağlar gibi göründü ve hemen ardından yenilerin organizasyonuyla golü de buldu, morali de.
Lakin ikinci yarıda oyundan düşmesi beklenen Zürih takımı, aksine müthiş bir direnç gösterdi, kısa sürede geri döndü. Şunu net söyleyelim, kaleci Karcemarskas yediği iki gole karşın, kurtardığı penaltı dahil pek çok pozisyonda kritik müdahaleler yapmasa, Osmanlıspor’un yenilmezlik unvanı farklı bir skorla, daha farklı yorumlanabilirdi.
Herşeyin bir ilki var. Zürih yenilgisiyle grupta elde ettiği avantajı yitiren Osmanlıspor pabucun hiç de ucuz olmadığını anlamıştır sanırız.
Akçay sürekli “bizim önceliğimiz lig” diyor. İçeride ve dışarıda mücadele etmek zor geliyor olabilir. Ya buna alışacaklar, ya Akçay’ın dediği gibi kendi liglerine dönecekler. Tercih Osmanlısporlu oyuncuların!