Antalyaspor maçındaki berbat futbol, yenilgiden daha dikkat çekiciydi. Şenol Güneş’in de üzerinde durduğu bu tehlikeli durum hafta boyunca Gaziantepspor maçı kadrosunda geniş çaplı bir revizyona gidileceği şeklinde yorumlandı. İmkanı olsa Güneş de tercihlerinde değişiklik yapacaktı ama!.. Aması, ne Güneş’in böyle bir lüksü vardı, ne Trabzonspor’da böyle bir kadro derinliği.
Dün akşamın Antalya’dan tek farkı sakat oyuncular hariç maça Volkan Şen ile başlanmasıydı. Sezon başından beri istikrarın yakalanamadığı savunmanın göbeğinde bu kez Mustafa - Celustka ikilisi vardı. Colman, Volkan, Olcan, Halil ve Burak’dan oluşan orta alan hücum kombinasyonu verim alındığında iş yapacak bir güç olarak son derece yararlı olabilirdi. Hele kanatlar Volkan ve Olcan arasında paylaştırılınca, forvet arkasındaki Halil’in kendisini göstereceği bir maçtı. Lakin Halil son haftalardaki düşüşünü sürdürdü.
Nitekim bu tabloda son derece hırslı, ne istediğini bilen ve neler yapabileceğini düşünen bir takım vardı. Buna bir de Gaziantepspor’da Popov’un talihsizliği eklenince, Trabzonspor’un işi beklenenden de kolay oldu.
Söz Popov’dan açılmışken, oyunda kaldığı süre içinde başına gelmeyen kalmadı Bulgar oyuncunun. Önce kendi kalesine gol attı. Ardından takımının kazandığı penaltıda topu dışarı vurdu. Ve nihayetinde rakibe bir penaltı yaptırınca hocası tarafından kenara alındı.
Gaziantep’in şanssızlığı bunla bitmedi. Üç oyuncu değişikliğinden sonra kaleci Karcemarskas kırmızı kartla oyun dışı kalınca onun formasını giymek Sapara’ya kaldı. Yetmedi tarihi bir de hataya imza attı yedek kulübesi. Sahada altı yabancı varken 61. dakikada 7. yabancı olarak Sosa oyuna alındı.
Tüm bu olumsuzluklar bir araya gelince, Trabzon’un kazanması hiç de zor olmadı. Tabii bu tablo en çok son haftaların suskun golcüsü Burak’a yaradı. Takımının kazandığı iki penaltı ağlara gönderen genç oyuncu, girdiği pozisyonlarda aynı beceriyi gösterebilse, skorun çok daha farklı olabilirdi. Yani Burak sorunu henüz çözümlenebilmiş değil!
Son yılların en ilginç mücadelesinde yaşananlar bir yana Trabzon’un zorlu PSV maçı öncesi moral bulması önemliydi. Elbette bir kıyaslama yapmak olası değil. Ancak dün gece alınacak daha değişik bir skor bordo-mavili ekipte yeni bir travmaya yol açabilir, dolayısıyla Karadeniz köpürebilirdi!