Sezona beklenen performansın altında başlayan ve teknik direktörleri kısa sürede eleştiri odağı haline gelen iki takım vardı sahada. Belki ölüm kalım maçı değildi ama, kaybedenin geleceğe dönük ciddi sıkıntılar yaşaması kaçınılmazdı. Beşiktaş doksan dakika sonunda belirsizliğe doğru yelken açan taraf oldu. Trabzonspor adına ise düşünülenden çok daha kolay ve moral verici bir skor çıktı ortaya.
Karadeniz temsilcisi yoğun maç trafiği içinde kısıtlı ve yıpranmış kadrosu ile başladı Beşiktaş sınavına. Ünal Karaman’ın yaptığı tek değişiklik Avdijaj’ın yerine sakatlık tan çıkan Kamil Ahmet’e görev vermesiydi. Ne kadar isabetli bir karar olduğu görüldü.
Bu tarz oyunların kağıt üzerinde favorisi yoktur. Hele ki, iki takım da kazanarak çıkış arıyorsa. O vakit kimin sorumluluk alan oyuncusu çoksa, kim daha hırslı ise ve şans kimin yanında ise ibre ona döner.
Dün akşam Trabzonspor’un dümeninde kaptan Sosa vardı. Müthiş istekli, takımını meastro gibi yöneten Arjantinli’ye Obi Mikel de ayak uydurunca, bordo-mavili ekibin orta alan üstünlüğüne ele geçirmesi zor olmadı. Abdülkadir Parmak son derece istekli, Nwakaeme gerek hücumda gerek savunmasına yardımda etki oldu. Özellikle ilk yarıda Novak’ın da katkısı ile Beşiktaş’ın sağ kulvarını tıkadı.
Kontrollü oyun devam ederken Trabzonspor adına şans, Beşiktaş içinse talihsiz bir pozisyon dengeyi değiştirdi. Sosa’nın kullandığı serbest vuruşta Dorukhan’ın altı pas içinde ters kafa vuruşu Karius’u çaresiz bıraktı. Gol Beşiktaş’ın adeta gardını düşürdü. Olacak ya, on dakika sonra yine Sosa ve yine savunmada Necip’e çarpan top, bir kez daha Alman file bekçisini kaderiyle başbaşa bıraktı.
Adına ne derseniz deyin, Beşiktaş’ın bu kadar kolay teslim olması kabul edilebilir bir durum olamaz. Tamam Trabzonspor’un ekstra performansı, bireysel yeteneklerinin ön plana çıkması sizi zorlayabilir. Lakin vizyonu olan bir teknik direktör ve kaliteli olduğu iddia edilen bir kadronun, bu tabloya çözüm üretmesi gerekirdi. İstediklerinin çoğunu yapamadı Beşiktaş. Çoğu zaman da aciz kaldı.
Trabzonspor ikinci yarıda da oyun disiplini ve planından taviz vermeden işine baktı. Bir makinenin dişlileri gibi herkes birbiri ile uyumluydu. Maçın yıldızı Nwakaeme ve suskun golcü Sörloth işbirliği VAR’ın da onay verdiği pozisyon sonrası farkı üçe çıkardı.
Ve aksiyon bölümü. Maçın en heyacan verici, temposunun yükseldiği son on dakika. İki takım adına da her türlü aksiyon vardı. Güven’in golüyle “acaba” diye umutlanan ve savunmada büyük riskler alan Beşiktaş, ava giderken av oldu. Geride o kadar boş alan bıraktı ve rakibin hızlı silahları unuttu ki, kaçınılmaz son geliyorum dedi. Bu kez Nwakaeme sahne aldı ve müthiş enerjisini şık bir golle taçlandırdı.
Trabzonspor uzun zamandır hasret kaldığı bir galibiyet aldı. Doksan dakikanın takdir edilmesi gereken yanı, bordo-mavililerin bu sezon ilk kez takım olarak müthiş bir mücadele ve direnç göstermesiydi. Alkışlar suskunluğunu bozan fırtınaya...