Siz mucizelere inanır mısınız? Bazen gözleriyle görmesi gerekiyor insanın. Dün gece işte böyle bir sıra dışı maça tanık olduk Trabzon’da.

Alkışlarla biten bir ilk yarı, “Ersun istifa” sesleriyle tamamlanan bir doksan dakika. İnanılır gibi değil ama liglerimizin belki de son yıllardaki en ilginç maçıydı.

Bir takım bu kadar mı farklılaşır, bu denli mi kolay teslim olur, hiç mi reaksiyon gösteremez inanın çözemedik. Suç Ersun Yanal’ın diyenler, bir de sahadaki futbolculara sorsun. Onlar ne yaptı? Sorumlu varsa ayrımsız hepsidir.

Birbirine tamamen zıt iki oyun izledik. İlk yarıda gençlerle, tecrübenin tat veren karışımı vardı. Gerçi Trabzonspor’un rakibi savunma zaafları fazla, ligin en çok yiyen takımlarından biri olan Alanyaspor idi. Tıpkı Karadeniz ekibinin bu sezonki yumuşak karnı gibi. Bu anlayış ve arayışın kısa vadede başına çok işler açacağını kesin. Burak’ın tek başına savunmacı arkadaşlarını yakalaması ise mümkün değil!

Düşünebiliyor musunuz? İlk yarının uzatma bölümüne 3 farklı üstünlükle girmişsiniz ve rakibin gardı düşmüş. Önce Kucka, sonra Burak’ın iki golü, gecenin finali için geliyorum demiş. Ama o ne? Orta sahada başlayan bir laubalilik ve hatalar zinciri meğer maçın kaderini değiştirecekmiş. Vagner Love gibi bir avcı affeder mi? Peşine taktı beş kişiyi. Bir de Esteban’a bacak arası attı mı? Kimsenin aklına gelmezdi sonrasında yaşanacaklar. Aksilik bir yakanıza yapışsın yeter ki?

Esteban bacak arasına içerleyince, Yanal ikinci yarıya kaleye Uğurcan’ı alarak başladı. On dakika sonra da genç kaleci çok talihsiz bir gol yedi. Sonrası korku filmi gibiydi. Canavar ise Alanyaspor’un golcüsü Love.

Zaten Fernandes’in sayısıyla panik başlamıştı Trabzonspor’da. Ayaklarında top tutamadılar, ceza sahasına pas yapamadılar. Burak ve Rodallega 20 dakika birlikte oynadı, yarım porsiyon pozisyonları olmadı. Oyuna sonradan girenlerin hiç katkısı yoktu.

Bu takım yaşlı. İkinci yarılara gücü de yetmiyor, zihni de. Sorgulanacaksa önce transferlere bakılmalı. Ardından da bu tip maçlarda Onazi ve Castillo mu, yoksa Volkan Şen mi tercih edilmeli diye sorulmalı. Yusuf mu çıkar, Kucka mı diye irdelenmeli.

Alanyaspor rezaletten, galibiyete uzandı. Bu kadar geriden gelip Trabzonspor’u evinde yenmek her babayiğidin harcı değil. Saffet Susic maçı seyretmedi. Daha 39. dakikada iki oyuncuyu kenara alıp çok önemli hamleler yaptı. Skoru değiştirdi, oyuncularını motive etti, rakibin kimyasını ve daha fazlasını bozdu.

Bu yenilgi Trabzonspor’da çok taşı yerinden oynatabilir. Alınan ağır darbenin telafisi de çok zor olur.