İlk hafta oynanan maçlar gösterdi ki, bu sezon ilginç geçecek, sonuçlar kimseyi şaşırtmayacak. Önce Galatasaray, ardından Beşiktaş’ın aldığı yenilgileri sorgularken, artık rakiplerinin gücünü de göz önünde bulundurmamız gerçeği duruyor karşımızda.
Trabzonspor iki zorlu Prag maçı oynayarak çıktı Kasımpaşaspor karşısına. Teknik direktör Ünal Karaman’ın kadro tercihi beklenenden çok farklı idi. Savunmanın göbeğinde ilk kez birlikte oynayacak Fernandes ve Campi’yi denemek riskti. Hemen önlerindeki ikiliyi ise Sosa ve Obi Mikel ile kurgulayan Ünal hocanın, Yusuf Sarı’ya şans tanıması, perşembe günü yıpranmış takım için radikal bir rotasyon idi.

Doğru işler
Öncelikle şunu söyleyelim. Trabzonspor ofansif anlamda doğru işler yapmaya devam ediyor. Ama takım savunması konusunda sıkıntıları sürüyor. Sörloth sezonun en iyi transferi kuşkusuz. Üç resmi maçta da golü var. Kumaş kaliteli. Ama tüm yükün ona kalması düşündürücü. Nwakaeme geçen yılki performansından uzak. Dün gece Abdülkadir Parmak ve Yusuf Sarı’yı beğendim.
Sosa inisiyatif alınca hücuma katkısı artıyor. Ama partneri Obi Mikel konusunda endişelerim var. Kariyerine saygı duyuyorum lakin, bu temposuyla henüz aldığı parayı hak ettiğini düşünmüyorum. Yaptığı işe saygı göstermeli. Umarım ileride yanılırım.
Önde baskı yapmak her vakit avantaj sağlar. Abdülkadir’in çabası Sörloth’un becerisi ile buluşunca, Trabzonspor öne geçme şansını yakaladı. Gelin görün ki bordo-mavili takımın yumuşak karnı hâlâ savunması. Duran toplar ve kornerlerde sıkıntı devam ediyor. Göbekteki ikilinin uyum meselesi bir yana, adam paylaşımında hatalar sürüyor. Kasımpaşa’nın eşitlik sayısında da gördük, çalışılması gereken çok şey var.
İkinci yarının başlamasından sonra Ünal Karaman’ın oyuna ilk müdahalesi geldi. Obi Mikel ve Yusuf’u kenara alan Karaman, Abdülkadir Ömür ile Ekuban kozlarını sahaya sürdü. Sürdü de, pozisyon bulma konusunda sıkıntılar bitmedi. İyi kapanan ve hızlı hücumlarda etkili olmaya çalışan Kasımpaşa’nın yakaladığı fırsatlar daha değerli idi. Koita ve İlhan’ın iki girişiminde kaleci Uğurcan’ın yerinde müdahaleleri olmasa ev sahibi ekip fişi çekebilirdi.
Evet henüz sezon başı... Yoğun maç trafiği yorucu olabilir. Bunlar kabul edilebilir mazeretler. Dolayısıyla eleştirmek kolay. Ama rakibin mücadelesine, emeğine de gereken saygıyı göstermek zorundasınız. Her maç zor... Puan aslanın ağızında... Kimsenin küçümsenmeyeceği bir lige hoş geldiniz.
Trabzonspor’a dört gün sonra AEK deplasmanında başarılar.