İşte şimdi takım olma yolundaki en önemli eğişiği aştı Trabzonspor. Uzatmanın son dakikasında Yusuf’un frikiğinden gelen gol sonrası, yedek kulübesi dahil tüm takımın hakem tarafından tribüne gönderilen Ersun Yanal’a koşması ve orada oluşan sevgi yumağı idi özlenen.

Trabzonspor nasıl oynadı, nasıl kazandı bunlar dünkü maçın ikinci planda kalan detayları oldu. Aslında Yanal’ın 68. dakikada dördüncü hakem tarafından dışarı çıkarılmasıyla başladı herşey. Sanki takımın içinde haftalardır hapsolan enerji çıktı ortaya. İlk yarıda bırakın pozisyon üretmeyi, Konyaspor kalesine gitmekte bile zorlanan bir Trabzonspor vardı sahada. İstediklerini yapan Konyaspor, deplasmanda oynayan bordo-mavili ekipti sanki.

Doğaldır, son üç haftadır kaybeden ve psikolojisi bozulma noktasına gelen Karadeniz temsilcisi için bu maçtan da puansız ayrılmak, yönetim dahil, teknik direktör ve futbolcuların sorgulanma süreci hızlanacaktı.

Yine kazanamazsam düşüncesi, tıpkı sezon sonu yaklaşırken düşme hattındaki takımların yaşadığı bir endişeye yol açmıştı. Sadece futbolcuların değil, Ersun hocanın da kafası karışıktı belli ki. Öyle ya, yabancı transferlerin dördü yedek, üçü sahadaydı. Beş maçta, birbirinden farklı beş kadro. Dolayısıyla Trabzonspor’da bir sistemden ve işleyen çarktan söz etmek mümkün değildi.

Bu ortamda maça tedirgin başlayan bordo-mavili ekip, beraberliğe razı görüntüsüyle tribündeki az sayıdaki taraftarın da tadını kaçırdı. Konyaspor’un bu bölümde üç net pozisyonu vardı. Bunlardan biri gol olsa, kalan süre geçen sezondan beri geri dönüşü olmayan Trabzonspor için kabus dolu dakikalar başlayabilirdi.

Bu takımdaki en önemli eksiklerden biri kuşkusuz devamlılık. Geçen hafta Alanyaspor’a farklı yenilmesine karşın ilk yarıdaki mücadelesi ve girdiği pozisyonları görmezden gelemez hiç kimse. İyi şeyler yapabildiği, tempo tutturduğu vakit golü erken bulabilse, geride kalan dört maçın ayrı birer hikayesi olurdu kuşkusuz.

İşte dünkü maçın son yarım saatindeki direnci, mücadele azmi ve uzatmada gelen galibiyet, lige yeniden tutunmak ve takım olma yolunda müthiş bir kazanç sağladı Trabzonspor’a. Galibiyetle gelen motivasyonu devamlı kılmak şart. Hep seriden söz ediliyor ya. Seri olmasın. Özgüvenini kazanmış bir Trabzonspor, ki bu anlamda ciddi bir yol almıştır, yere daha sağlam basacak ve neler yapabileceğini gösterecektir. Maçın özeti, Trabzonspor’un edinimleri üç puandan da ötedir.