Daçka'da gökler Türk Yıldızların

Yıldızlar topluluğu takımın iki önemli ismi, boyalı alanda sezon boyunca sorun yaşamayacaklarını söyledi.

Daçka'da gökler Türk Yıldızların

ÜMİT AVCI - RÖPORTAJ

5 numaralı pozisyonu iki milli basketbolcuya emanet eden Darüşşafaka Doğuş’ta hem Semih Erden, hem de Furkan Aldemir kendilerine verilen sorumluluğu layıkıyla kaldırabileceklerini düşünüyor, “Sloughter ve Oğuz Savaş da var, boyalı alanda bu sezon sıkıntı olmaz” diyor.

Türkiye’nin Euroleague’deki 4 temsilcisinden biri olan ve flaş transferler ile gücünü oldukça artıran, hazırlık döneminde de 10’da 10 yapan Darüşşafaka Doğuş, 5 numaralı pozisyonu iki Türk oyuncuya emanet eden tek takım görüntüsünde. Semih Erden ve Furkan Aldemir’in yanı sıra Slaughter ile Oğuz Savaş’ı da kadroda bulunması, boyalı alanda büyük bir potansiyeli ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz sezonun yıldızı Semih ile Furkan da boyalı alan için camialarına güven veriyor...
‘Eskisi gibiyim’
Yeni sezona fırtına gibi başladıklarının altını çizen Furkan Aldemir röportjaında şu ifadeleri kullandı:
İki senedir istediğim süreleri alamıyordum. Yaz başında bir ameliyat geçirdim, iyi bir hazırlık dönemi oldu benim için. Hâlâ eksiğim var. Hazırlık maçlarında kötü de, iyi de oynadığım oldu, ama fiziksel olarak kendimi daha iyi hissediyorum. Tabii ki coach David Blatt’in bana verdiği sürelerle takımıma faydalı olmak için elimden geleni yapacağım.
Geçen yıl oynamamanın benim için net bir yanıtı yok. Takımın sistemi oturmuştu ve geçen sene sezon ortasında gelmem bir dezavantaj oldu galiba. Antık bu seneye bakıyorum ben. Bu sene takımla en başından beri birlikteyim. Bu avantajı iyi kullanmak başarılı bir performans ortaya koymak istiyorum.
En son Galatasaray’da oynadığımda istediğim seviyelerdeydim. Ben de o eski günlere dönmeyi istiyorum. Bir oyuncu için bence en önemlisi özgüven ve coachumuz da bunu fazlasıyla aşılıyor bize.
Semih Erden ve Oğuz Şavaş abilerle birlikte uzun otasyonunda Marcus da var. Bu geniş kadronun avantajını kullanacağız. Hem rekabet artacak, hem de yoğun bir sezon geçireceğimizi düşünürsek, rotasyonlar ile sakatlıklardan korunmamızı sağlayacak.
Coachun yaklaşımı çok önemli. Şu anda şut atmadığım zaman bana kızıyor. Daha önce şutu atarsam, sokamazsam, kenara gelirim korkusu vardı. Şimdi pozisyon geldiğinde o şutu atmazsam azar işiteceğimi biliyorum. Bu da ister istemez sizi rahatlatıyor.
4 tane Türk takımı var Euroleague’de. Finalin İstanbul’da olacak olması, ayrı bir motivasyon. Tabii ki önce hedef play-off’a kalabilmek. Ardından da sadece biz değil, birkaç Türk takımının Final four’da boy göstermesi muhteşem olur.
‘Aynen devam’
Darüşşafaka Doğuş’un tecrübeli uzunu Semih Erden ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:
Şu anda hafif sakatlığım var. Kendimi iyi hissediyordum ama sakatlık biraz geriye düşürdü beni. Yine de çalışmalarımı bırakmadım. Eski performansıma kavuşarak takıma katkı vermek istiyorum.
İstikrar konusunda geçen yıl oynadığım her maça açıp bakabilirler. Bu sene üstüne koyup, iyi performans göstermek istiyorum. Elimden gelenin fazlasını yapacağımı biliyorum. Yeter ki sakatlık olmasın.
David Blatt tecrübeli bir coach. Dolayısıyla her oyuncunun çalışmak isteyeceği tarzda bir isim. Şu an her şey güzel gidiyor, inşallah sezon boyunca bunu sürdürürüz.
Kısa dönemde, takım adapte oldu birbirine. Son maçları sakatlığım nedeniyle kenardan izliyorum. Fenerbahçe ve Efes maçlarındaki basketbol önemliydi. Tabii ki eksikler var, ama onlar zamanla kapanacak ve bu takım daha iyi seviyeye gelecek.
Semih Erden değişti... Sonuçta NBA’den döndükten sonra, 2. sene sezon ortasında yaşadıklarım, gerek coach kararı, gerekse ardından gelen antrenörün yaptığı plana beni dahim etmemesi sıkıntı yarattı. O anlarda benim için her şey kötü gitti. O dönemde ciddi kararlar aldım hayatımda. Bazen kötü sandığımız olaylar hayırlı olabiliyor. Benim Efes’te yaşadığım da buydu. Birçok şeyi değiştirdim hayatımda. Zaten basketbol hayatımdı ama onu daha çok anlamaya başladım.
Bizim uzun rotasyonumuzun potansiyeli yüksek. Ama ne rakiplerimizi gözümüzde büyütürüz, ne de hafife alırız. Evet, bütün takımlarda önemli isimler var ama Avrupa’ya baktığımızda gerçek anlamda uzun 5-6 tane sayarsınız, aralarında biz de varız.
Son rakip Maccabi
Darüşşafaka Doğuş, 2016-17 basketbol sezonu öncesi son hazırlık maçını bugün TSİ 21.00’de, Tel Aviv’de Maccabi Tel Aviv ile yapacak. Menora Mivtachim Arena’da oynanacak olan müsabaka NTV Spor’dan naklen yayınlanacak.
Daçkada gökler Türk Yıldızların

Amatör kulüp, belediye başkanını kadrosuna kattı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber