Derya Büyükuncu elendi

Survivor ve Yok Böyle Dans yarışmalarının yıldızı Derya Büyükuncu 6. kez katıldığı olimpiyatlarda 200 metre sırtüstü yarışında 35 sporcu arasında 33. sırada yer alarak elendi.Oyunlara en fazla katılan Türk sporcu unvanını alan Büyükuncu tarihe geçti.

Derya Büyükuncu elendi

Olimpiyatlara 6. kez katılarak tarihe geçen milli yüzücü Derya Büyükuncu, 2012 Londra Olimpiyatları'nda erkekler 200 metre sırtüstünde 33. sırada yer alarak elendi.

Türk yüzücü Derya Büyükuncu başarılarıyla değil ama oyunlara en fazla katılan sporcu olarak Türk spor tarihine geçti.

Derya Büyükuncu, Aquatics Center’da yapılan ve 35 sporcunun katıldığı 200 metre sırtüstü elemelerinde 2 sporcuyla birlikte ilk seride yarıştı.

Serisini 2.01.68’lik derecesiyle ilk sırada tamamlayan Derya Büyükuncu, genel klasmanda ise 33. sırada yer alarak, yarı finale kalamadı ve olimpiyatlara veda etti.

200 metre sırtüstü elemelerinde ABD’li Tyler Clay 1.56.24 ile ilk sırada yer alırken, vatandaşı Ryan Lochte 1.56.36 ile ikinci, Çinli Fengling Zhang da 1.56.71’lik derecesiyle üçüncü sırayı elde etti.

Büyükuncu, en son Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası'nda 100 metre sırtüstü yarışında beşinci olabilmişti. Daha sonra bir TV kanalında dans yarışmasına katıldığı için Yüzme Federasyonu ile polemiğe girmiş ancak buna rağmen olimpiyatlara katılmayı başarmıştı.

Daha önce Avrupa Şampiyonu ve dünya üçüncülüğü olan Büyükuncu'nun 6'ncı kez katıldığı olimpiyatlarda aldığı en iyi derece, 2008’de Pekin Yaz Olimpiyatları'ndaki A Barajı'nı geçmek oldu.

Olimpiyatlarda 6. kez mücadele ederek kırılması zor bir rekora imza attı

Olimpiyatlarda 6. kez yarışarak kırılması zor bir rekora imza atan milli yüzücü Derya Büyükuncu, mutlu ve gururlu olduğunu belirterek, kendisine destek verilmesi halinde 7. kez de oyunlarda yarışabileceğini söyledi.

Aquatics Center’daki yarışının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Büyükuncu, 6. kez oyunlarda yarışmasıyla ilgili, ”Çok gururluyum, geçen yıl 6. kez olimpiyatlara katılıp Türkiye’yi rekorlar kitabına sokmak istiyorum demiştim. Bunu başardım, kendi imkanlarımla başardım. Mutluyum, gururluyum” diye konuştu.

27 yıldır milli takımda mücadele verdiğini ifade eden milli yüzücü, Londra’da da elinden gelenin en iyisini yaptığı söyledi.

Büyükuncu, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmayı düşünüp düşünmediği sorusuna, şu yanıtı verdi: ”Kimse yanlış anlamasın. Yüzemiyorum ya da yüzmek istemiyorum değil. 27 yıldır milli takımdayım. Sadece 8 ay maaş aldım. O da bir şekilde kesildi, kestirildi. Ama önemli değil. Sonuçta ben hala yüzebiliyorum ve hala iyi yüzebiliyorum. Her zaman diyorum biri çıkar benim elimden tutar, bir sponsor bulunur, birisi der ki ’ben senin her şeyini karşılayacağım, sen istediğin gibi çalış’.

Ben 7. kez de olimpiyatlara katılırım, hiç zor değil. Ben kendi gücümü biliyorum. Disiplinimi, çalışmamı, yeteneğimi, azmimi biliyorum. Sorun bende değil. Sonuçta benim para kazanmam lazım. Artık aile kurmak istiyorum, çocuklarım olsun istiyorum. Bunu da para kazanmadan yapamazsınız.” -”İsveçli Frolander ile aramızda büyük fark var”- Milli yüzücü yarın 6. kez olimpiyatlarda yarışacak 37 yaşındaki İsveçli yüzücü Lars Frolander ile aralarında çok büyük fark olduğunu söyledi.

İsveçli yüzücünün 2 kez olimpiyatlarda bayrak yarışlarına katıldığını anımsatan Büyükuncu, ”Sonuçta Türkiye’nin hiçbir zaman bayrak yarışı olmadı. Ve yakın gelecekte de olacak gibi görünmüyor. Bizim bayrak yarışımız olsa ben olimpiyatlar 10 kez giderim. Çok kolay” ifadelerini kullandı.

6 kez bireysel olarak tarihte ilk defa barajları geçip olimpiyatlara katılma hakkını elde ettiğini belirten milli sporcu, ”Frolander’in yaptığı kolay birşey değil ama benim yaptığım çok çok daha zor bir şey” dedi.

İsveçli yüzücü yarın erkekler 100 metre kelebekte kulaç atacak ve 6. kez olimpiyatlarda mücadele etmiş olacak.

”Phelps hakkında fazla yorum yapmaya gerek yok”

Olimpiyatlarda dün 19. madalyasını kazanarak tarihe geçen ABD’li yüzücü Michael Phelps’in başarısını değerlendiren Büyükuncu, ”Zaten gelmiş geçmiş en iyi olimpiyat sporcusuydu bence. Çünkü bugüne kadar 15 tane altın madalya kazandı. Bu kadar altın madalyaya çok fazla yorum yapmak zorunda kalmıyorsun. Benim arkadaşım. Hep konuşuyoruz ve tebrik ediyorum. O da beni tebrik ediyor” diye konuştu.

ABD’li yüzücülerle sürekli irtibat halinde olduğunu belirten milli sporcu şöyle konuştu: ”Ben bugün altıncı olimpiyatlarımda yüzerken bana Amerikalılar tezahürat yaptı. Türkler yapmadı. Bu size her şeyi anlatması gerekiyor. Benim ABD’li arkadaşlarım altıncı olimpiyatın ne kadar önemli, değerli bir şey olduğunu biliyorlar.” -”Aquatics Center’de tribünler eleştirilebilir”- Milli sporcu yüzme yarışlarının yapıldığı Aquatics Center’a yöneltilen eleştirilerle ilgili ise, havuzun çok güzel olduğunu ancak tribünlerin yüksekliğinin eleştirilebileceğini söyledi.

Büyükuncu, ”Tribünler çok yüksek. Dışarıdan bakınca kelebek yüzen biri gibi duruyor. O kadar yüksek tribünleri daha önce Sidney Olimpiyatları’nda da gördüm. Belki alışık olmayanlar için değişik gelmiş olabilir. Yukarıdan izleyenler için daha zor. Belki o yönden eleştirilebilir” ifadelerini kullandı.

Callum Chambers ve Matthew Macey'den Ragbi Dünya Kupası kapışması!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber