Maria Sharapova'dan sonra dünya kadınlar tenis sıralamasının bir numarası Caroline Wozniacki de İstanbul seyircisini üzdü. 'İkinci sarışın' da kaybetti!
Bu yılın Wimbledon Şampiyonu Çek tenisçi Petra Kvitova, Wozniacki'ye set vermeden kazandı.
Milliyet Spor Servisi Müdürü Cem Şengül'ün isteğiyle 'kariyerimin ilk tenis maçı yazarlığı' için iki gündür Sinan Erdem'de İstanbul turnuvasını izliyorum.
Kapalı korttaki raketler dünyanın en iyi sekiz kadın tenisçisi.
Çoğunu Grand Slam turnuvalarından tanıyoruz.
Kvitova gibi 2'de 2 yapan Belarus Victoria Azarenka ile Rus Vera Zvonareva da başdöndürücü hızlarıyla şampiyonluk kupasını kaldırmaya aday tenisçiler.
İzlediğiniz tenisçiler ilk sekiz olunca maç sonuçlarını önceden tahminde güçlük çekiyorsunuz.
Ancak Wozniacki-Kvitova maçının sonucu önceden belli gibiydi.
Danimarkalı raket, dünya sıralamasında birinci olmasına karşın bu yıl Grand Slam kazanamadı.
Kvitova ise Wimbledon şampiyonluğunun yanı sıra kariyerinde otuz basamak birden atlamasını sağlayan 15 maçlık müthiş bir çıkış yakalamıştı. İstanbul'daki ilk maçında yendiği Rus Vera Zvonareva ise Wozniacki'yi geçmeyi başarmıştı.
* * *
Çek raket, Wozniacki'nin servisini çıkararak başladı ilk sete.
Wozniacki geri çizgide kalmayı yeğleyen bir tenisçi. Oyun uzadıkça açılıyor. Kvitova oyunun dengesini fileye çıktığı anlarda lehine çeviriyor. İlk sette 'tartışmalı' iki topa itiraz etti. 'Şahin göz'le iki oyun kazandı. Seti 6-4 önde bitirdi.
İkinci sette Wozniacki'nin direnci iyice kırıldı. 40-30 öndeyken çift hata yaparak servisini kırdırdı. Set önce 4-0'a gitti ve 6-2 Çek raketin üstünlüğüyle sona erdi.
Sol el oynayan ve 'backhand'leriyle sonuca giden Kvitova'yı çapraz toplarla sıkıştırmaya çalışan Wozniacki'nin atakları güçlü geri dönüşlere zemin hazırladı.
Wozniacki rakibin güçlü tarafına top atma inadını ilk maçta Rus Zvonareva karşısında da sergilemiş ve yenilmişti.
Çek Kvitova 'Wimbledon farkı'nı korta yansıtarak dünya sıralamasında bir numara olan Wozniacki'yi 2-0 gibi rahat bir sonuçla geçti.
Sharapova ve Wozniacki kaybetti, ama 'üçüncü sarışın' kazandı.
WTA İstanbul finalini Azarenka ile Kvitova oynarsa Türkiye'deki 'tenis şöleni' müthiş bir maçla son bulur.