Hani, futbolun ordinaryüsü Fatih Terim’in “geçen sezon amatörce başlayıp yeni sezonda profesyonelliğe terfi eden” ve neredeyse elden ayaktan düşürecek hale gelen “Galatasaray’a kötülük illeti” için yazdığı bir “Galatasaray kenetlenmesi reçetesi” vardı ya...
Bugünkü aşı kampanyası odur aslında...
İsteyen, “kuş gribi” gibi dev ilaç firmalarının durduk yerde hastalık icat etmesine ve şifasını piyasaya sürerek dev rantlar elde etmesine benzetebilir... İsteyen, kötü bir salgını başlamadan bitiren koruyucu hekimlik başarısı olarak niteleyebilir.
Gerçek tektir:
Teşhisi koymuş, ilacı hazırlamış, başkanından tribündekine kadar her Galatasaraylıya birer doz zerk etmiştir Fatih Terim.
Çelik gibi artık Galatasaraylı.
Hep birlikte “büyük kötülüğün” karşısında.
***
Terim’e bilerek veya bilmeyerek destek çıkanlar, göz korkutup aşıya ikna edenler de vardır elbet.
İşte asıl merak orada. Saflıktan mı, cinlikten mi... Bir başkasına mı çalışmak istediler, Galatasaray’a mı?
Mesela, Terim’in Kayseri maçından sonra yazdığı ve hiç te ağır olmayan adressiz mektuba, Fenerbahçe maçını da kapsayacak dört maçlık ceza neden verilir?
Galatasaraylıya sorarsanız, Kurul’da rakip takım patronunun avukatlık şirketleri ile iş ilişkisi olanlar varmış! Kim bilir belki de o patronun ürettiği elektrikli ev aletlerini kullanıp çok memnun olanlar arttırmıştır cezayı.
Diyelim ki öyle... Bu ceza kesenlerin Galatasaray düşmanlığını mı gösterir, rakip kulüplerle dostluğunu mu, yoksa saflığını mı?
Bakın bu ceza Tahkim Kurulu tarafından onaylanırsa Galatasaraylıları tahkim etmekten ve meçhul düşmanlarına bir yenisini ekleyerek kenetlemekten başka bir işe yaramaz.
Ceza indirilirse, zaten Terim tarafından aşılanmış Galatasaraylılar için apaçık “iyileşme belirtisi” olacaktır.
Nereden baksanız işine yarayacaktır Terim’in. Tabi, usta hocanın her türlü engeli tersyüz edip başarıya çevirme yeteneğini de göz ardı etmemek lazım.
***
Sonra Galatasaray hocasına ceza açıklamasının dijital ortamdaki örneğini 19.05 saatine denk getirmek...
Pes yani...
CIA operasyonu gibi...
Fatih Terim’in ortaya karışık sözlerine karşı ölçüp biçilmesi mümkün olmayan ve taktir, insaf gibi soyut kavramlara dayanan cezayı duyuruyorsunuz; tek somut şey o rakam: 19.05
Kim atlamaz üzerine?
Başkandan Hoca’nın ailesine kadar lime lime ettiler el ele.
“Saati 19.05’e denk getirende o kadar zeka ne gezer, tesadüftür mutlaka” diyenler olduğu gibi (bakınız TFF), kimi de çıkar “bilerek yapılmışsa moral yıkmak için değil Galatasaray kenetlenmesini tahrik etmek, hızlandırmak için” diyebilir benim gibi, değil mi?
Nitekim sonuçtan geriye bakarsanız 19.05 tepkisi, geri adım atıp “raslantı” açıklaması yapan TFF şahsında, “cümle meçhul Galatasaray düşmanının” tek vücut olan Galatasaraylıya karşı mağlubiyet ilanıdır.
***
Öyle ya da böyle...
Galatasaray’a amatörden profesyonele kötülük süreci var veya yok.
Bu dünya artık imaj üzerine yaşanıyorsa...
Ortada “mağdur bir Galatasaray ile onun mağdur hocası Fatih Terim ve hiçbirini kimseye yedirmemeye ant içmiş Galatasaraylılar” vardır artık.
Ceza azaltılsa bile sadece gücü artar, mağduriyet eksilmez.
Bu bir operasyonsa eğer... Tebrikler.
Kime mi?
Bilemediğim, adı konmamış Galatasaray düşmanlarına değil elbet.
Terim’e tabi.
Kötü başlamış bir sezon, ancak bu kadar iyi telafi edilebilirdi.