Fenerbahçe ve Ersun Yanal, Antalyaspor ile teknik direktörü Bülent Korkmaz’a “çok büyük bir teşekkür” borçlular!..
Neden mi?..
Çünkü ceza ve sakatlıkla yarısı tribüne çıkmış Antalyaspor’u sahada bir metrekare boşluk bırakmadan öyle bir disiplinle oynattı, öylesine ustalıkla topun arkasına geçirdi ki, devre arasında ne yapılacağına henüz karar verilmemiş “Fenerbahçe’ye yük olan futbolcuları” turnusol kağıdı gibi ortaya çıkardı.
Ev sahibinin hası Antalyaspor… Fenerbahçe on kişi kaldıktan sonra kazanmayı gerçekten istememeleri de cabası.
Her takımı kırbaçlayan teknik direktör değişikliğinin bile, sadece bir maçın ilk yarısı kadar etkileyebildiği bu futbolcularla değil Ersun Yanal, feriştahı gelse hak ede ede yenilmeye, diplerde sürünmeye devam eder Fenerbahçe.
Maç başladı, savunmada iki önemli adamı eksik rakip karşısında Soldado’nun bir şeyler yapacağı sanıldı ama daha 47. Saniyede ortaya çıktı ki, al Slimani’yi vur Soldado’ya… Rakibin asisti ile kaleciyle karşı karşıya ve atamıyor Fenerbahçe’nin “golcüsü”. Koskoca ilk yarının kalan dakikalarında ise bir fırsat daha bulamıyor.
Nasıl bulsun… Ne bekler oyuna giriyor ne ileri dörtlüdeki Benzia, Ayew işe yarıyor. Tempo yok, hız, mücadele yok takımda. Bireysel beceri hiç yok. Oysa savunma destanı yazan Antalyaspor’a karşı olmazsa olmaz bunlar.
Galiba Ersun Yanal da ümidini kesmiş bu takımdan!.. Her şey yolunda gidermiş gibi aynı takım ve aynı sistemle giriyor ikinci yarıya. Sadece Mehmet Ekici ile Eljif’in yerlerini değiştirmiş ki, orta sahadan bir iki isabetli top gelsin savunmanın arasında ezilmiş Soldado’ya.
İlk bir saatte maçta bir tek heyecanlı an var; Mehmet Ekici’nin şık serbest vuruşu ve Boffin’in aynı şıklıktaki kurtarışı. Gerisi Antalya ceza sahasına ağır çekim yaklaşan Fenerbahçe’nin gelip savunmaya toslaması.
Soldado-Slimani değişikliği ise maçın bitmesine yarım saat kala… Fenerbahçe kötü oynuyor falan ama şiddetle puan gerekiyor tatili düşme hattında geçirmemesi için. Biraz daha önde oynamaya başlayan, İsla’nın oyuna katılmasıyla önde “fırsat bulan” değil, bulmaya aday olan takımda Slimani’nin topu içeri atacağı tutar diye düşünüyor Ersun Yanal.
Ama planlar Neustadter’in ikinci sarıdan kırmızı kart görüp Fenerbahçe’nin on kişi kalmasıyla suya düşüyor. Ayew veya Benzia atılsa fark etmez ama savunmada eksik diş önemli tabi. Mehmet Topal mecburen stopere geçince Antalya ceza sahasında tek Fenerbahçeli yokken Slimani’nin orta yapması gibi saçmalıklar kalıyor geriye. Son dakikada Şener-Benzia değişikliği ile skoru korumaya çalışan Ersun Yanal’ın dramını katmazsanız, 86’da Antalya’nın boş kaleye atamadığı golle bitiyor maç.
Kabus gibi geçen yarım ligde eleştiri eşiğini aşmış bir takım olarak kapatıyor perdeyi Fenerbahçe.
Antalya’da oynamayanlar Ersun Yanal ile ne yapar belirsiz ama şu takımdan Ekici, Topal, Eljif, Hasan Ali ve Skrtel’i çıkarın, gerisi olsa da olur olmasa da.
İşte bunu ortaya çıkardı Bülent Kokmaz ve takımı.
Bundan merak edilen, Comolli’nin hediyesi adamların Ersun Yanal tarafından nasıl işe yarar hale getirilebileceği değil, Fenerbahçe’nin ara transferde kimi alacağıdır.
Üç forveti var, gol atan forvet lazım. Bir sürü orta sahası var, üreten oyuna katılan orta saha lazım. Güya stoperleri oturmuş, en az bir tane lazım.